Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


BU GÜN 8 TEMMUZ 1937 DE SADABAT PAKTI KURULDU…

BU GÜN 8 TEMMUZ 1937 DE SADABAT PAKTI KURULDU…


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gözüyle ‘ZULÜM’ ve ’MAZLUMLAR DÜNYASI’..

                Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Atatürk’ün Ortadoğu politikası emperyalist batıyı ”ZULÜM DÜNYASI”, onun sömürdüğü doğuyu ise “MAZLUMLAR DÜNYASI” olarak adlandırıyordu. Afganistan, Hindistan, Irak, Suriye, Mısır gibi Müslüman ülkeler “Mazlum Milletleri” oluşturuyordu. Bu ülkelerden hiçbiri o sırada tam bağımsız değildi!

                1915 Gelibolu/Çanakkale de Talat Paşa Ortadoğu’da yaklaşan İngiliz tehdidi için Yarbay Mustafa Kemal’e fikrini sorar. Mustafa Kemal’in cevabı ise kesin ve netti:

“SURİYE’YE, IRAK’A BAĞIMSIZLIK VERİNİZ.” O tarihte Suriye ve Irak, Osmanlı toprakları içerisindeydi. Talat Paşa konuşmayı şu sözlerle sonlandırdı: “BUNU BAŞKASINA SÖYLEME SENİ HEMEN ASARLAR.”

                Gazi Mustafa Kemal Paşa, Sivas ve Erzurum kongrelerinde, “MISIR; AFGANİSTAN, IRAK ve SURİYE ulusları da İngiliz ve Fransız sömürgecilerine karşı kahramanca SAVAŞIM İÇİNDEDİRLER” ifadelerini kullanır.

                Gazi Atatürk’ün Asya ve Ortadoğu politikasının özü; Arap halklarının İngiliz ve Fransız emperyalizmine karşı direnişini destekleyen bir siyaset, din merkezli değil fakat eşit uluslar çizgisinde bir yaklaşım, içişlerine karışmamak, emperyalizmin Türkler, Araplar ve Farslar arasında nifak tohumu ekmelerini engelleyici ve hiçbir şekilde aracıları kabul etmeyen bir siyaset. Emperyalizme karşı aynı cephede mücadele, Suriye ve Irak’ın tam bağımsızlığından sonra birlikte ortak bir konfederasyon fikri ön plana çıkmıştır.

                Gazi Atatürk’ün çabalarıyla batıdan yaklaşan Alman tehdidine karşı 1934’te Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında 9 Şubat 1934’te “BALKAN PAKTI” imzalandı.

8 Temmuz 1937 de yine Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında “SADABAT PAKTI” kuruldu!

                Mustafa Kemal Atatürk, dönemin Suriye Başbakanı ile bir araya gelir. Fransızların oynadığı oyunları açıklar; “BEN VE HÜKÜMETİM SİZİN TAM BAĞIMSIZLIĞINIZI İSTİYORUZ. EĞER FRANSIZLAR MANİ OLURSA; FRANSIZLARA DA SÖYLEYECEK SÖZLERİMİZ VARDIR. ONA DA KEFİLİM. SURİYELİLERİN ORDUSU YOKTUR. FAKAT BİZİM ORDUMUZ KÂFİ. SÖZ VERİYORUM: İCAP EDERSE GİRERİM VE SONRA YİNE ÇIKARIM. KORKMAYINIZ. BİR ŞEY YAPAMAZLAR. KUVVET KULLANMAZSANIZ HER ŞEY YAPARLAR!”

                Gazi Atatürk ve Suriye Başbakanı Mardam arasında geçen bu konuşmadan 83 yıl sonra, bugün de Suriye’de benzer bir durum yaşanmakta. İkinci Dünya Savaşı sonrası, bölgede Fransız, İngiliz emperyalizminin yerini alan ABD ve İSRAİL SURİYE toprakları üzerinde dokuz yıldan bu yana Müslüman görünümlü grupları kışkırtarak iç savaş başlatıp sonra da kendileri işgalci olarak girdiler!

                Bu gelinen noktada, ABD ve İSRAİL, TÜRKİYE ve SURİYE’NİN de bölünmesine neden olacak ‘PKK/PYD KORİDORU’nu kurmaya çalışırken, bu koridorun kurulmasından zarar görecek iki ülkenin bir araya gelmesini engelleyecek hamleler yapıyorlar. Emperyalizmin bölgedeki hamlelerine, doğru bir karşılık veremezsek, asıl o zaman ÜLKEMİZİN BEKASININ ASIL O ZAMAN TEHLİKEYE GİRECEĞİ AÇIK DEĞİL Mİ? Böylece önümüze şu temel ve can alıcı soru yine çıkıyor:

                SURİYE VE IRAK BAŞTA OLMAK ÜZERE DOĞUDAKİ VE ORTADOĞU’DAKİ KOMŞULARIMIZLA İLİŞKİLERİMİZİ NASIL BİR ZEMİNDE SÜRDÜRMELİYİZ?

                Ülkemizde batı destekli emperyalizmin kuklası siyasi çizgiler ılımlı İslam adlı Ümmet ve Mezhep ayrımına dayalı politika izlersek komşularımızla daha olumlu ilişkilerimiz olacağını öne sürdüler.

                SONUCU HEP BİRLİKTE GÖRDÜK..!

                Diğer bir seçenek ise Soğuk Savaş’ın başlangıcından itibaren kendilerini ATATÜRKÇÜ olarak tanımlayan kesimin izlediği Fars ve Arap halklarına mesafeli yaklaşan yanlış yorumlara dayalı siyaset oldu. Bu kesim, yüzlerce yıl aynı tarih ve kaderi paylaştığımız Fars ve Arap komşularımızı yadırgayan, yargılayan yanlış bir anlayışla bölgede emperyalist batılılarla çok uyumlu bir çizgi izledi!

                AÇIKÇA BÖLGE DIŞ POLİTİKASINDA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YAPTIKLARININ TAM TERSİNİ YAPTIK..!

                Sonuçta, Türkiye dış politikada ATATÜRK DÖNEMİNDEKİ izlenen, Komşularla Dostluk ve Dayanışma temelinde bölge merkezli dış politika yerine batı güdümlü NATO, ABD denetiminde Soğuk Savaş döneminin “MUHAREBE İLERİ KARAKOLU” DURUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ..!

                Doğu ve Ortadoğu komşularımızla ilişkilerimiz, Atatürk’ü batıcı olarak suçlayarak eleştirip, Ümmetçiliği ve Mezhepçiliği ön plana çıkartanlar ile Atatürk’ün büyük mirasını savunur görünüp batıcılık yapanlar arasına sıkışmış durumdadır..!

                “Türkiye Cumhuriyeti’nin arzu ettiği şey Suriye’nin bağımsız bir devlet olmasıdır.”

Gazi Atatürk bu sözü söylediğinde Suriye Fransız işgali altında ve Fransızlar ülkeden çıkmak istemiyorlardı. Bugün bakıyoruz ki Suriye’yi, Irak’ı ve Libya’yı işgal eden ittifakta Fransa gene ABD, İSRAİL ve diğer AVRUPA ÜLKELERİ ile birlikte başroldedir..!

                Türkiye’nin emperyalizme karşı Gazi Mustafa Kemal’in arzu ettiği gibi komşu ve kardeş Suriye’nin, Irak’ın İran’ın ve Libya’nın yanında yer alması gerekirken, BATILI EMPERYALİST GÜÇLERLE SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDENLERİN YANDAŞI OLMUŞTUR. İçte Gazi Mustafa Kemal’in politikalarından uzaklaşan Türkiye’nin Bağımsızlığını adım adım kaybettiği, dışta da emperyalizmin taşeronu ülke haline geldiği görülüyor..!

                ASYA VE ORTADOĞU’DA ABD’NİN POSTAL İZLERİNİ SİLMEDEN BÖLGEYE HUZUR VE BARIŞ ASLA GELEMEZ. Bunun için de BOP (İKİNCİ İSRAİL!!) kapsamında parçalanması hedeflenen Türkiye-Suriye-Irak-İran’ın siyasi irade kararlarıyla, GENELKURMAY BAŞKANLARININ BİR ARAYA GELEREK ÜLKELERİNİN TOPRAK BÜTÜNLÜKLERİNİ KORUMAYA YÖNELİK KARARLILIKLARINI TÜM DÜNYAYA AÇIKLAMALARI TEMEL BİR ZORUNLULUK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Bizi dosdoğru yola ilet; nimetine erdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların yoluna da, doğrudan sapmışların yoluna da değil!” (1. Fâtiha Sûresi, Âyet/ 6-7) • Perşembe 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Cuma 38 ° / 23 ° Güneşli
 • Cumartesi 37 ° / 23 ° Güneşli

Balıkesir

13.08.2020

 • İMSAK 04:37
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 13:18
 • İKİNDİ 17:07
 • AKŞAM 20:15
 • YATSI 21:43
 • BIST 100

  1.100%-1,25
 • DOLAR

  7,3449% 0,15
 • EURO

  8,6869% 0,52
 • GRAM ALTIN

  459,09% 1,56
 • Ç. ALTIN

  757,4985% 1,56