Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


BÜYÜK BİR HATA VE YANLIŞTAN DÖNÜLMENİN ARİFESİ İÇERİSİNDEYİZ…

BÜYÜK BİR HATA VE YANLIŞTAN DÖNÜLMENİN ARİFESİ İÇERİSİNDEYİZ…


Ben öyle bir insan istiyorum ki; iktidarda iken halktan biri sanılsın, halktan biri iken iktidar sahibi. Hazreti Ali (r.a.)

BÜYÜK BİR HATA VE YANLIŞTAN DÖNÜLMENİN

ARİFESİ İÇERİSİNDEYİZ…

                Andımız Neden Kaldırıldı ki?

                Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında okunan “ÖĞRENCİ ANDI’NI KALDIRAN YÖNETMELİK HÜKMÜNÜ İPTAL ETMİŞTİ!

                Böylece “TÜRKÜM, DOĞRUYUM” diye başlayan andımızın yeniden okunması gündeme getirmişti!

                Açılım sürecinin en acı sonuçlarından biri de ANDIMIZIN kaldırılması olmuştu. Mazlum-Der’in öncülük ettiği bazı gruplar, Andımızın kaldırılması yönünde hükümete çok baskıları olmuştu.

Andımızın ırkçılık ve bölücülük içerdiğini söyleyenler oldu. Sonuçta da çocuklarımızın her sabah göğüslerini gere gere söylediği “TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM” sedaları uzun bir süreden beri kesilmiş oldu!

                Andımızın ırkçılık, kafatasçılık hatta bölücülük içerdiğini söyleyerek kaldırılmasına yol açan sivil toplum kuruluşları açılım sürecinin verdiği havayla ‘VAZİFELERİNİ EN İYİ BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRDİLER!’ ama iddialarının tam tersine Andımızın milli birlik ve beraberliği sağlama yolunda tam bir harç görevini meydana getirdiğini maalesef göremediler!

                Gazi Atatürk, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ” denir diyerek Türk ifadesinin salt bir ırkın adı olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kuruluşunu sağlayan bütün etnik kimlikleri de kucaklayan sosyolojik bir üst yapı olduğunun altını kalın harfler çizgilerle iyice çizmiştir!

                Dolayısıyla her sabah “TÜRKÜM” diye haykıran milyonlarca öğrencinin bu coşkulu Andından ‘IRKÇILIK’ yapılıyor gibi şizofren yorumlar çıkarmak hiç akıl kârı değildir!

                Öğrenci Andı’nda yer alan ‘ÜLKÜM, YÜKSELMEK İLERİ GİTMEKTİR’ gibi kalkınmayı, yükselmeyi hedefleyen çok güzel ifadelerden “EY BÜYÜK ATATÜRK! AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME ANT İÇERİM” şeklindeki çağdaş bir cümleden nasıl rahatsız olunmuş hiç anlamak mümkün değil!

                Okulların açıldığı bu dönemde ise yapılan BÜYÜK BİR YANLIŞTAN DÖNÜLMENİN ARİFESİ İÇİNDE İLERLİYORUZ! En kısa zamanda bu hata ve büyük yanlışın düzeleceği günleri bekliyoruz.

                Danıştay’ın iptal kararında Andımızın 1933 yılından beri okullarda okunduğu anlatılarak şöyle deniliyor: “METİNDE YER ALAN KAVRAM VE İLKELER, ANAYASA’DA ANLAMINI BULAN KAVRAM VE İLKELER OLDUĞU, MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN KANUN VE YÖNETMELİKLE BELİRLENEN, DÜZENLENEN TEMEL AMAÇLARINI ORTAYA KOYAN İFADELERDİR!”

                Yine Danıştay’ın gerekçeli kararında Andımız’dan bahsedilirken; “TÜRK DEVLETİNİ VE MİLLETİNİ EBEDİYETE KADAR YAŞATACAK, ÇAĞDAŞ UYGARLIĞIN VE MEDENİYETİN ORTAĞI VE ÖNCÜSÜ YAPACAK, TOPLUMUN VE KİŞİLERİN REFAH, HUZUR VE MUTLULUĞUNU SAĞLAYACAK YENİ NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİ OLAN MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL OLAN AMAÇLARINI GERÇEKLEŞTİRMESİNİ İÇERİĞİ İTİBARIYLA SAĞLAMAYA YARDIMCI OLABİLECEK NİTELİKTE” bir metin olduğunun altı çiziliyor.

                Dolayısıyla tüm okullarımızda yeniden “TÜRKÜM, DOĞRUYUM” diyen 2020 yılında milyonlarca sedanın yankılanacak olması çok ama çok güzel bir gelişme olacaktır..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                İşte, görülmeyeni de görüleni de bilen, mutlak galip ve merhamet sahibi O’dur. (32. Secde Sûresi, Âyet/ 6) • Pazar 3 ° / -1 ° Bulutlu
 • Pazartesi 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27