Önder Balıkçı (YAKAMOZ)


Can dostum Hikmet Aksoy

Can dostum Hikmet Aksoy


Trabzon’da yaşıyordu. Aramızda kilometreler vardı ama gönüllerimiz çok yakındı. Büyüğüm, ağabeyim, can dostumdu. Araştırmacı, gazeteci-yazar, karikatürist Hikmet Aksoy’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin(TGC) düzenleyip benim TGC Balıkesir temsilcisi olarak katıldığım toplantılara O da, Trabzon temsilcisi olarak katılırdı. Bu toplantılardan bir süre önce telefonla görüşür ve İstanbul’da veya bir başka kentte buluşacağımız yerin gün ve saatini belirlerdik. Çok hoş sohbetlerimiz olurdu.

Yine, ikimizin de yazı ailesi içinde yer aldığımız Balıkesir YENİ HABER Gazetesi’nin sahibi sevgili Esen Balıbek’in gerçekleştirdiği, gazetenin kuruluş yıldönümü etkinliklerinde de birlikte olur, etkinlik bittikten sonra gelecek yıl yine buluşmak için sözleşirdik.

Mütevazı bir kişiliğe sahip bulunan Hikmet ağabeyi sık sık telefonla arar, kısa sohbetler gerçekleştirirdik. Hastalığı sırasında da sık sık aramaya çalıştım. Bazılarında görüşebildik, bazılarında ise hastalığı buna elvermese de, büyük nezaketiyle ve zorlukla birkaç söz etmeye çalıştı.

Hikmet ağabeyle yıllarca, hem Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı BİZİM GAZETE’de, hem de kuruculuğunu merhum Ekrem Balıbek’in yaptığı,  onun vefatından sonra sahipliğini oğlu Esen Balıbek’in yürüttüğü Balıkesir YENİ HABER gazetesinde, birlikte köşe yazarlığı yaptık. Her iki gazetede, Hikmet ağabeyin köşe yazılarının yanı sıra günlük karikatürleri de yayınlandı.

65 yılın üzerinde gazetecik yaşamı bulunan Hikmet Aksoy, 1959 yılından bu yana da karikatür çiziyordu. Binlerce karikatür çizmişti. Son 25 yıldan bu yana da karikatürlerini, Anadolu’daki gazetelere ücretsiz şekilde servis ediyordu. Yani meslek aşkını çok önemseyen, paraya-pula hiç değer vermeyen bir kişiliğe sahipti. Karikatürün, demokrasilerin en büyük silahı ve toplumsal olumsuzlukların panzehri olduğunu vurgulayarak, “Karikatür, toplumsal yanlışları çok iyi eleştirmelidir. Karikatür, çizgiyle gülmece yapma sanatıdır. Bizim gülmece anlayışımız, Avrupa ülkelerine göre daha güçlü. Öfkesi gür, gülmecesi özgür bir ulusuz. Karikatür, hem güldürmeli, hem de düşündürmelidir” diyordu.

Gazetelik ilkeleri ve ahlakına çok bağlıydı.

Mesleğe bağlı 20 ödülü bulunan Hikmet ağabeyi ve hoş sohbetlerimizi çok özleyeceğim.

Işıklar içinde uyusun. • Perşembe 6 ° / -10 ° Güneşli
 • Cuma 10 ° / -1 ° Bulutlu
 • Cumartesi 14 ° / 4 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.560%-0,59
 • DOLAR

  7,3793% -0,54
 • EURO

  8,9707% -0,17
 • GRAM ALTIN

  442,17% -0,80
 • Ç. ALTIN

  729,5805% -0,80