Önder Balıkçı (YAKAMOZ)


CHP Kongresinden notlar

MİLLETVEKİLİ ŞAHİN’E ERDEK PROTESTOSU


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bandırma ilçe örgütünün 37’inci olağan kongresi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Saat 11.00’de başlayacağı ilan edilen kongre, 12.10’da başlayabildi. Kongrede yapılacak konuşmalara 5 dakikalık sınırlama getirildi.

DİVAN BAŞKANI PEKEL KÖTÜ NOT ALDI

Kongreyi yönetmek üzere eski Balıkesir Milletvekili ve eski  Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel’e görev verildi. Pekel, bu göreve oy birliğiyle değil, bir grup delegenin “ret” oyu kullanmasıyla oy çokluğuyla seçildi. Ancak Pekel, bu görevinde kötü bir sınav verdi. Neler mi yaptı? Anlatalım. Kongreye katılan konukları, ilçe başkanları, hatta Balıkesirli bir gazeteciyi tanıtırken, nedense Bandırma Belediye Başkanlığını devrettiği Dursun Mirza’yı anons etmedi. Nitekim Mirza, kürsüde konuşma yaparken, Pekel’e bu konuda ince bir gönderme yapmayı da haklı olarak ihmal etmedi.

Divan başkanı Pekel’in en büyük hatası ise hangi akla hizmetse üç ilçe başkanının konuşmalarını yapmalarından önce seçim için oylamayı başlatması oldu. Oylama başladıktan sonra ilk konuşmayı yapan Gökhan Yankol da buna haklı bir şekilde tepki göstererek, “Yaptığınız bu uygulama doğru değil. Çünkü  bu salona kararsız olarak gelen bir delege, belki konuşmamdan etkilenerek bana oy verecek” dedi. Yankol’un konuşması gerçekten etkileyiciydi.

Pekel’in, oylamayı başlatmasına, “Dışarıdan gelenlerin erken dönmelerini sağlama” gerekçesi de kabul görmedi. Birçok partili, hatta eski milletvekilleri, eski,-yeni belediye başkanları haklı olarak bu uygulamaya tepki gösterdi. Oylama, üç konuşmanın sona erdiği yaklaşık 30 dakika sonra başlatılsaydı kıyamet mi kopardı? İlçe başkanlığına aday olan üç ismin de konuşmaları, bir yandan oy kullanılması gerekçesiyle “güme” gitti. Konuşmaları kimse dinlemedi. Bu arada, ilçe başkan adaylarının konuşmalarından önce Divan Başkanı Sedat Pekel, başkan yardımcısı Ozan Onur ve yazman Neşe Erdem’in görev yerlerini terk etmeleri önemli bir hataydı. Konuşmalar, “Divan”sız bir şekilde yapıldı. Bu arada divan başkanı Sedat Pekel, üç ilçe başkan adayının konuşma yapacaklarını kongreyi izleyenlere duyururken, tam iki kez, “Şimdi belediye başkan adaylarımız konuşacak” deme yanlışına da düştü. Pekel’in aklı sanki iki dönem yürüttüğü Bandırma belediye başkanlığında kalmış gibiydi!

MİLLETVEKİLİ ŞAHİN KÜRSÜDE, ERDEK HEYETİ DIŞARIDA

Sedat Pekel’in uzun konuşmasının ardından ilk protokol konuşmasını Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin yaptı. Şahin kürsüye geldiğinde, 31 Mart seçimlerinde Erdek Belediye Başkanlığı seçimindeki tarafgir ve müdahaleci tutumu nedeniyle Erdek heyeti tarafından protestoya uğradı. Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, Başkan Yardımcısı Canan Kırdar ve CHP Erdek İlçe Başkanı Hale Tar Tuna ile birlikte Erdek’ten gelen diğer partililer, salonu terk ettiler. Erdek heyeti, Şahin’in konuşması bitince salondaki yerini aldı. Bilindiği gibi Milletvekili Fikret Şahin, 31 Mart yerel seçiminden beri Erdek’e adımını atamıyor. Sanıyorum, ancak CHP Genel Başkanı veya üst düzey bir yetkilinin Erdek’e gelmesine kadar da atamayacak gibi görünüyor. Şahin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu veya üst düzey bir yetkili gelirse onların yanında Erdek’e girebilir diye düşünüyorum. Bu olaydan bir ders çıkarmak gerekirse şunu söyleyebiliriz: Milletvekilleri, partilerinin ilçe seçimlerine hiç karışmamalı ve seçimi, ilçe dinamiklerine bırakmalıdır.

İlçe başkan adaylarından Dr. Selim Panç’ın “yumuşak karnı” ise şu soruydu: İlçe başkanı seçilirseniz, önümüzdeki ilk milletvekili seçiminde aday olmak için istifa edecek misiniz? Panç, ilçe başkan adaylarından Hüseyin Bahar’ın ekibinden olan delegelerin bu sorusuna net yanıt vermeyerek, yine geçiştirmeyi tercih etti. Yine, “Partim bana hangi görevi uygun görürse onu yerine getirir, hatta çaycılık yaparım!” demekle yetindi. Sanki çaycılık için seçim yapılıyormuş gibi!

Ama CHP İl başkan adaylarından Ömür Mustafa Boyuer, Erdek ilçe kongresinde  dile getirdiği gibi Bandırma’da da “İl başkanı seçilirsem, daha sonra istifa edip milletvekili adayı olmayacağım” dedi.

İlçe başkan adaylarından Hüseyin Bahar, konuşmalarında bir kez daha, “siyaset cambazları”nın ilçe örgütünü dizayn etmek istediklerini öne sürerek, yıllar önce sosyal medyadan, parti disiplin suçu oluşturmayan paylaşımlarının yeni yapılmış gibi gösterilmesinin hiçbir siyasi etiğe sığmadığını belirtti.

BAZI DELEGELERİN FIRILDAKLIĞI

Tüzük gereğince bir partilinin en az 40 üyenin imzasıyla teklif edilmesi gerekiyordu. Divan başkan yardımcısı Ozan Onur, Gökhan Yankol’un 47, Hüseyin Bahar’ın 165, Selim Panç’ın ise 206 imzayla teklif edildiğini açıkladı. Ancak Onur, daha sonra 43 delegenin Hüseyin Bahar’dan, bir üyenin ise Gökhan Yankol’dan imzalarını çektiklerini belirtti. Bu durum da delegelerin, bu dönemde güçlü görülen siyasetçilerin baskısına boyun eğerek özgür iradelerini gösteremeyip “fırıldak” davrandıklarını ortaya koydu.

TÜM’DEN BAHAR’A DESTEK

Önceki dönem Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, konuşmasında, Hüseyin Bahar’ın, sosyal medyadaki paylaşımlarını doğru bulmadığını belirtirken, “Ancak daha sonra Bahar’a yapılan operasyonu doğru bulmuyorum. Bugüne kadar aklınız neredeydi?” dedi. Tüm, Panç’ın da adaylığına karşı çıkarak, “Başka aday yok muydu?” diye sordu.

HAVUTÇA, DELEGE SİSTEMİ KALKMALI

Eski Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça da konuşmasında, partilerinin tüm kademeleri için gerçekleştirilecek seçimlerde delegelerin değil, tüm parti üyelerinin oy kullanmasından yana olduğunu belirtti. Av. Havutça, “5 bin üyeli Erdek Zeytin Kooperatifi bile kongrelerini üyelerinin katılımıyla gerçekleştiriyor” diye konuştu.

Konuşmasına başlarken konukları selamlayan önceki dönem Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı için “Bölgemizin en devrimci belediye başkanı” değerlendirmesinde bulundu. Bandırmayı, Güney Marmara’nın “Amiral Gemisi” olarak niteleyen Mirza, delegeler ile yapılan seçimin doğru olmadığını, parti içinde gerçekleşen tüm seçimlerin üyelerin katılımıyla gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, “Parti içi kavgalar, delege seçimiyle başlıyor” dedi. Mirza, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in, parti içinde birlik ve beraberliğe işaret eden konuşmasına da gönderme yaparak, “Birlik ve beraberlik sözle olmaz. Siz de partimizdeki adaylık sürecine müdahale etmeyerek buna uyacaksınız” diye konuştu.

TOSUN’UN İLGİNÇ KONUŞMASI

Kongrede en ilginç konuşmalardan birini de Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun yaptı. Tosun, delege seçimi sırasında Hüseyin Bahar’ın Beyaz Listesi’ni destekleyerek seçime müdahalede bulunmasını “yanlış yaptım” diye değerlendirerek, “Bizim bu davranışımız Mavi Liste’yi destekleyen Dursun Mirza, Mehmet Tüm gibi büyüklerimi küstürdü. Ancak ne yazık ki, daha önceki belediye başkanları da böyle davranıyordu. Ben de onlar gibi hareket ettim. Aslında bu seçimlerde örgütü özgür bırakmalıyız. Kanaat önderleri de bu seçimlere karışmamalı. Keşke bu seçime de hiç karışmasaydım. Bundan sonra gerek ilçemiz, gerekse ilimizde, parti içi hiçbir seçimde taraf olmayacağım ve bu işi örgütün dinamiklerine bırakacağım. İlçe örgütlerinin gücünü her şeyin üstünde tutacağım. Bundan sonra Bandırma’da, partimin birlik ve bütünlüğünü sağlamak için elimden geleni yapacağım” dedi. Egosuz bir yapıda bulunduğunu belirten Tosun, “Eleştiriye açığım. Ancak bunlar basın yoluyla değil, yüzüme karşı yapılırsa memnun olurum. 9 aydır görevdeyim. Eksiklerim, yanlışlarım varsa herkesten özür diliyorum” diye konuştu. Tosun, kendisinden önceki 5 yıllık Dursun Mirza yönetimini de başarılı bulduğunu sözlerine ekledi.

AHMET AKIN’DAN AİLE İÇİ UYARISI

Balıkesir Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, parti içinde yaşananların dışarı yansıtılmaması gerektiğine işaret ederek, “Biz büyük bir aileyiz. Aile içi sıkıntılar olabilir. Bunları kendi içimizde çözmeliyiz” dedi. Akın, hükümetin, “Kanal İstanbul” gibi 75-80 milyar dolarlık projeler yerine, olası depremlerin vereceği zayiatları önlemeye yönelik yatırımlar yapması gerektiğine dikkati çekti. Akın, “AK Parti, milletten koptu. Tümüyle Saray’a bağlandı” diye konuştu.

HAKAN KAHRAMAN’DAN “BİZİ YENEMEZLER” VURGUSU

Bandırma’dan CHP Balıkesir il başkanlığına aday olan Hakan Kahraman, Hüseyin Bahar yönetimine operasyon düzenlendiğini vurgulayarak, “İlçe başkanımıza her çeşit iftirayı attılar. Ancak unutulmasın ki hiçbir devrimci hareket mağlup edilemez. Bizim buradan yaktığımız ışık, partimizin yolunu aydınlatacaktır” dedi. • Salı 18 ° / 3 ° Güneşli
 • Çarşamba 16 ° / 2 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 13 ° / 2 ° Bulutlu

Balıkesir

18.02.2020

 • İMSAK 06:28
 • GÜNEŞ 07:51
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:25
 • AKŞAM 18:54
 • YATSI 20:12
 • BIST 100

  120.792%0,53
 • DOLAR

  6,0498% 0,07
 • EURO

  6,5548% 0,05
 • GRAM ALTIN

  307,49% -0,19
 • ÇEYREK ALTIN

  507,3585% -0,19