Çiğ Süt Alım Fiyatı Niçin Açıklanmıyor
Çiğ Süt Alım Fiyatı Niçin Açıklanmıyor
Tarih: 10.6.2013 23:15:51
Çapar Kanat

İlgililer, yetkililer  oyunda, oynaşta, ahır temelleri, at koşuları törenleri ile meşgul iken çiğ süt üreticilerin sessiz çığlığı TBMM’ne soru önergesi şeklinde yansırken Tüsedad Başkanı Sayın Adnan Yıldız, fırlattığı tweet ile ‘’görmezden geliyorsunuz? Üretici zarar ediyorum diye feryat ediyor!! Ciddiye alınmanın yolu eylem mi olmalı?’’ diye kamuoyu önünde soruyor..


Çiğ Süt Fiyatlarının Mart Ayından Beri Açıklanmayışı Meclis Gündeminde:


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulunun ; çiğ süt üreticilerimizin geçtiğimiz Nisan ayında açıklanması gereken, çiğ süt alım fiyatının halen açıklanmaması nedeniyle yaşanan mağduriyeti ve bu gecikmenin sebeplerini yazılı soru önergesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na neler soruyor, bir göz atalım:


“ÇİĞ SÜTÜ ÜRETEN, FİYATINI BELİRLEYEMİYOR”


Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu;

“Üç aydır maliyetlerinin altında süt satmaya mecbur bırakılan çiğ süt üreticimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Geçtiğimiz Nisan ayında açıklanması gereken çiğ süt alım fiyatının, Haziran ayının ortasına gelmemize rağmen halen açıklanmaması, üreticilerimizin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

“ÇİĞ SÜTÜN MALİYETİ 1,3 TL/Lt.”


Ulusal Süt Konseyi’nin geçtiğimiz Ocak-Mart dönemi için belirlediği 0,90 TL/Lt. çiğ süt alım fiyatını Nisan ayından sonrası içinde aynı kalması yönünde ısrarcı olan ve üreticilerimizin mağduriyet yaşamasına sebep olan kesime, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sessiz kalması çiğ süt üreticilerimizde şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt alım fiyatının altı aylık süreçler içinde belirlemesi gerekirken, halen üreticimizi oyalamaktadır.

“BAKANLIK, LOBİLERİN ETKİSİYLE ÜRETİCİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYA DEVAM EDİYOR”


Ulusal Süt Konseyi’nin 2013 yılı bölgelere göre çiğ süt maliyetlerine baktığımızda; Marmara Bölgesi’nde 1,18 TL/Lt., Ege Bölgesi’nde 1,0 TL/Lt., İç Anadolu Bölgesi’nde 1,10 TL/Lt. ve Karadeniz Bölgesi’nde 1,25 TL/Lt.  olduğunu görmekteyiz.

Vermiş olduğumuz önergemizden sonra eğer çiğ süt fiyatı 0,90-1 TL/Lt. arası açıklanırsa bilinmelidir ki; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir kez daha lobilerin esiri pozisyonuna düşmüş ve üreticisine sahip çıkamayan kurum olarak anılacaktır.

Olması gereken, çiğ süt maliyetlerinin üzerinde, üreticimizin hem kendi, hem de hayvanının karnını doyurabileceği, emeğinin karşılığını alabileceği bir fiyat açıklanmasıdır. Eğer Bakanlığın bu tutumu devam ederse ülkemizde, tarım ve hayvancılığın diğer unsurlarında olduğu gibi, süt üretimi miktarı da düşecek ve süt fiyatları bugünden daha yüksek olacaktır.

Burada amaç; samanda olduğu gibi, ülkemize süt, süt tozu ve diğer süt ürünlerinin ithalatıysa, bunun büyük bir tepki ile karşılanacağı bilinmelidir.

Vakit; son on yıldır tek başına kalan üreticimizi, bu yalnızlıktan kurtarma vaktidir. Çiğ süt üreticilerimizin üç aydır yaşadığı bu mağduriyeti giderebilmek için vermiş olduğumuz bu önergeyle TBMM’de üreticimizin destekçisi olduk, sesi olduk” diye bildiriyor Sayın Tanrıkulu..
İzmir Milletvekili Sayın Tanrıkulu bakanlığın üreticileri hangi lobilerin etkisi ile yalnız bıraktığı sorusunda ‘’lobileri’’ açıklamamış olsa da biz açıklayalım..

Türkiye’nin çiğ süt dolayısı ile hayvancılık politikasını 20 sayısını bulan uht süt üreticileri tayin, tespit ediyor. Çiğ sütün % 80’ini bu yirmi firma topluyor.. UHT süt üretiminin % 80’ini ise üç firma; Pınar süt, Sütaş, Ülker süt (Ak Gıda) üretiyor. Bu üç firmadan sadece Sütaş bile fiyatları belirleyebilip dikte edebiliyor.. Nitekim:

29 Mart 2013 tarihinde Ulusal Süt Konseyi’nin referans fiyat belirleme toplantısına Tüsiad başkanı, Sütaş sahibi Sayın Muharrem Yılmaz’ın ‘’çiğ süte  90 kuruştan fazla veremeyiz’’ sözleri toplantıyı dağıtmış ve kriz yaratmıştı. Mart ayından bu yana artırılmayan çiğ süt fiyatlarındaki üreticilerin alın teri olan kazançları endüstriyel süt sektörünün boğazına akmıştı..

Dolayısı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, hayvancılık ve en önemli gıda (süt) kanadını Sayın Bakan Mehdi Eker veya bürokratları değil endüstriyel süt sektörü yönetiyor.. Bilmeyenlere duyurulur. Bakanlığın ha varlığı, ha yokluğu…

https://twitter.com/caparkanat

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

https://twitter.com/caparkanatAnahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SÜTÜ SARARTANLAR KİMLER (01 Nisan 2015 - Çarşamba)
1 LİTRE ÇİĞ SÜTÜN MALİYETİ (29 Mart 2015 - Pazar)
ARKADAŞIM KANSER (16 Şubat 2015 - Pazartesi)
Rusya Türkiye’ ye Pazar mı Oluyor ? (13 Ağustos 2014 - Çarşamba)
Tuhaf Bir Et İthalatı (24 Temmuz 2014 - Perşembe)
Lider Çocuk Tarım Kampı (23 Haziran 2014 - Pazartesi)
AB’de Araştırma ve Yenilikçilik (11 Haziran 2014 - Çarşamba)
Simitteki Susama Muhtaç Edilen Türkiye (05 Aralık 2013 - Perşembe)
Okul Sütü Projesinde Dönen Oyunlar (16 Kasım 2013 - Cumartesi)
Köylülerimiz İntihar mı Etsin? (07 Kasım 2013 - Perşembe)
Süt Devrimi... (08 Ekim 2013 - Salı)
Süt Piyasasında İstikrarı Bozan Kim (30 Eylül 2013 - Pazartesi)
I.Balıkçılık Çalıştayı Antalya da (23 Ağustos 2013 - Cuma)
Küresel Bir Felaket Kanal İstanbul (29 Temmuz 2013 - Pazartesi)
UHT SÜTE SU KATANLAR NEREDE (25 Temmuz 2013 - Perşembe)
Sütünüzü Kime Helal Etmiyorsunuz? (22 Temmuz 2013 - Pazartesi)
Düzce’de Sazanların Artık Sahibi Var. (13 Temmuz 2013 - Cumartesi)
Sentetik Büyütülen Bebekler (30 Haziran 2013 - Pazar)
Milli İçecek Ayran mı Kola mı? (03 Mayıs 2013 - Cuma)
Bakan Mehdi Eker Kimin Yanında Olacak? (13 Nisan 2013 - Cumartesi)
Bandırmalı Üretici ve Tüketicilere, (09 Nisan 2013 - Salı)
Süt tozu vurgunu (07 Nisan 2013 - Pazar)
Sayfa:
Reklam

avşa adası

kutlu creative

erdek otelleri

/resimler/2018-4/5/1251295162478.gif

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
REKLAM

bandırma haber