Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


DENGE DEDİK YA!

DENGE DEDİK YA!


“Bekçi Yasası”, Adalet ve Güvenlik…

                Asayiş kimden sorulur?

                Tabiî ki devletin kolluk kuvvetlerinden. Peki, adalet kimden sorulur: Devletin yargı organlarından.

Hukuk devleti ise söz konusu olan, hukukun temellerini; adalet ve güvenlik olarak açıklayabiliriz. Her iki temele dengeli dayanmak gerekir. Denge şaşarsa, adalet terazisi doğru bir şekilde tartmaz.

                Denge dedik ya!

                Güvenlik ağır basarsa, hukuk devletinde eksen kayması giderek POLİS DEVLETİNE YOL AÇAR. Adalet üzerine yoğunlaşır da güvenliği ihmal edersek, adalet cılız kalır. Düşünün adalet tecelli etti ve mahkeme verdiği kararla adaleti yüceltmiş olacaktır. Adil kararın yerine getirilmesinde güvenlik devreye girecektir.

                Haksız tarafı icra yoluyla, gerektiğinde polis ve jandarma güçleri kullanarak yargı kararına uymaya zorlayacak bir kolluk kuvvetine ihtiyaç duyulacaktır.

                Yargı da, icra da hukuk çerçevesi içinde anayasadan aldıkları yetkilerini kullanarak görevlerini yerine getireceklerdir!

                Nasıl ki, adalet ve güvenlik arasındaki denge öne çıkıyorsa, devletin yasama-yürütme-yargı erkleri arasında da bir denge bulunmalıdır. Keyfiliği önleme ve dengenin sağlanması adına erklerin birbirlerini denetleme sistemi ve kuvvetler ayrılığı ilkesi parlamenter rejimin kilometre taşları olmuşlardır.

                “TÜRK TİPİ BAŞKANLIK” dünya literatüründe yeri olmayan bir kavram olsa da fiilen uygulamaktayız!

                Resmi adı; “CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ” olan bir yönetim biçimi var.

                Hukuksuz demokrasi olmayacağına göre Yürütmenin başı CUMHURBAŞKANI da olsa, ANAYASASINA HUKUK DEVLETİ OLDUĞUNU YAZAN BİR ÜLKEDE HUKUKUN ÜSTÜN OLMASI GEREKİR. Bunun güvencesi de BAĞIMSIZ YARGIDIR. Yeter ki, yargının bağımsızlığını hayata bir geçirelim.

Bu da HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU’NUN (HSK) yapısını yeniden düzenleyecek bir ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ile olabilir. İstediğiniz kadar afili adlarla hukuk reform stratejisi yoluna gidin sadre (Her şeyin önü, başı, ilerisi.) şifa olmaz.

                Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, pek çok eleştiri ve tartışmaları beraberinde getiren bir tasarıyı kanunlaştırdı: BEKÇİLER YASASI DİYELİM KISACA…

                Genel Kolluk Kuvvetlerine Yardımcı olmak üzere, EMNİYET ve JANDARMA TEŞKİLATLARI bünyesinde, silahlı kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçilerinin görevlendirilmesine imkân sağlandı.

Ve geniş yetkilerle donatıldı.

                Bu yasa, adalet ve güvenlik arasındaki dengeyi, adalet aleyhine bozdu. Bu denge bozulurken Ânayasa da ihlâl edildi!

                Bekçiye durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah ve tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı halinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dahil gerekli tedbirleri alabilecek.

                Oysa üst arama için hâkim kararı gerekiyor. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri koşulu var.

                Özel hayatın gizliliği başlığını taşıyan Ânayasa’nın 20. maddesinin ikinci fıkrası ne diyor, bir bakalım:

                “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça:

KİMSENİN ÜSTÜ, ÖZEL KÂĞITLARI VE EŞYASI ARANAMAZ VE BUNLARA EL KONULAMAZ. (…).

                Bizim Ânayasa’mızın çok açık olan hükmüne rağmen, hâkim kararı ve yetkili merciin yazılı emri olmaksızın BEKÇİYE ÜST ARAMA YETKİSİ VEREN YASAL DÜZENLEME AÇIK NET BİR ANAYASA İHLÂLİDİR!..

                Kur’ân Ne Diyor?

                (Ey Muhammed!) Biz Kur’ân’ı sana sıkıntı çekesin diye değil, ancak (Allah’ın azabından) korkacaklara bir öğüt (bir uyarı) olsun diye gönderdik. (20. Tâhâ Sûresi, Âyet/2-3) • Cuma 38 ° / 23 ° Güneşli
 • Cumartesi 37 ° / 23 ° Güneşli
 • Pazar 29 ° / 17 ° Güneşli

Balıkesir

14.08.2020

 • İMSAK 04:39
 • GÜNEŞ 06:13
 • ÖĞLE 13:18
 • İKİNDİ 17:06
 • AKŞAM 20:13
 • YATSI 21:41
 • BIST 100

  1.085%-1,39
 • DOLAR

  7,3825% 0,57
 • EURO

  8,7331% 0,63
 • GRAM ALTIN

  463,26% 0,49
 • Ç. ALTIN

  764,379% 0,49