DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR !
DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR !
Tarih: 5.9.2015 20:16:17
İrfan AYDINOĞLU -SİSMİK KALEM

Sismik aktiviteyi sürekli olarak izleyen sismologlar çok iyi bilirler, Marmara Denizi ve çevresinde irili ufaklı depremler meydana gelirken Ganos Fayı üzerinde pratikte hiç deprem olmaz. Bunun sebebi Marmara Denizi´ nde meydana gelen en son deprem olan 1912 yılındaki 7,3 magnitüdlü Mürefte-Şarköy Depremi´ nin Ganos Fayı üzerinde meydana gelmiş olmasıdır. Bu yüzden Marmara Denizi´ nin batısında Tekirdağ ile Saroz Körfezi arasında asismik ( depremsiz) bir koridorun varlığı biliniyordu, fakat buraya kesin olarak sismik boşluk ( seismic gap ) teşhisi konulamıyordu. Ganos Fayı üzerinde yer aldığı coğrafyayı geçmişte ve günümüzde şekillendiren bir yapıdır. İki okyanussal kabuk ( Marmara ve Ege ) arasında kalmış küçücük bir karasal kabuk parçasını ötelemektedir. Bu karasal kabuk parçası ise 30 km. lik kalınlığı ile, eylemsizlik momenti ( harekete karşı durumunu koruma eğilimi ) beklenilenden daha yüksek bir kabuk parçasıdır. Üstelik bu parça Ege Segmenti ( Saroz Fayı) ile Orta Marmara Segmenti arasında tam anlamı ile açısal transformasyon yapmaktadır. Bu özelliği ise ona kilit görevi vermektedir. O yüzden de kırılması çok zordur.

/resimler/2015-9/5/2022557117755.jpg

Bütün bunlara rağmen, doğusunda en son meydana gelmiş olan 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi, batısında ise 24 Mayıs 2014 tarihinde kırılan Gökçeada Açıkları Depremi Ganos fayı´ na önemli bir miktarda “ilave stres” aktardığı için Ganos Fayı şu anda çok gergin olup her an çalışarak 7´ den büyük magnitüdlü bir potansiyel deprem üretmeye hazır bir hale gelmiş durumdadır. Yani amiyane tabir ile topun ağzına gelmiştir!

/resimler/2015-9/5/2023119461342.jpg

24 Mayıs 2014 tarihli Mw 6,5 magnitüdlü Gökçeada Açıkları Depremi´ nden sonra Marmara Bölgesi´ nin makus talihi değişmiş, sismik aktivite bir sonraki M>7 olası depreminin yerini "sismik boşluk" olarak belli edecek bir şekilde Tekirdağ-Saroz Körfezi arasında belirginleşmeye başlamıştır.

/resimler/2015-9/5/2023283992902.jpg

Peki bütün bunlar olurken yerbilimcilerimiz uyuyor mu? Kamuoyunda pek dillendirilmese de bu yeni oluşumun farkında olan pek çok yerbilimci mevcuttur. Bunların başında Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek hoca gelmektedir. Doğan hoca daha 24 Mayıs 2014 tarihli Gökçeada Açıkları Depremi  meydana geldiği gün sıranın Ganos Fayına geldiğini söylemişti yani hoca tehlikenin çoktan farkına varıp elinden geldiği kadar toplumu bu konuda bilgilendirmeye çalışıyor ama böylesine ciddi ve önemli bir konuda, toplumun önemli bir kısmını ilgilendiren ve ölüm kalım meselesi olan bir konuda dahi Doğan hocanın söylediklerine kulak verip ciddiye alan medya yok denecek kadar az. Bir yıl önce Tekirdağ-Kumbağ arasındaki depremsiz koridorun neden asismik olduğunu sorguluyordum. Gökçeada Açıkları Depremi´ nin artçıları nedeni ile son 1 yılda bu asismik koridorun etrafında bol sayıda depremcik meydana gelip Ganos Fayı üzerinde ise pratikte hiç deprem olmayınca oradaki "sismik boşluk" kabak gibi iyice ortaya çıkmış oldu. 

Tabi bu durumun bir sonucu olarak da bir sonraki olası büyük depremin lokasyonu da iyice netleşmiş oluyor. Ganos Fayı çok yakında 7 civarında bir deprem üreterek kırılıverecekmiş gibi duruyor. İş bu kadarla kalsa iyi, o melun deprem başladıktan 9-15 saniye sonra Orta Marmara Fayı, hatta belki de Orta Marmara Fayı ile birlikte Adalar Fayı´ nın da tetikleyemeyeceğini hiç kimse garanti edemez. Zira büyük bir depremin harekete geçme süreci çok zordur, fay düzlemleri arasındaki sürtünme direncini yenmeye yetecek kadar enerji biriktirme safhası yüzlerce yıl sürer fakat deprem bir kez harekete geçip yırtılma başladıktan sonra artık durması çok zordur. Yırtılmanın nereye kadar devam edeceğini hiç kimse önceden kestiremez. Doğa bu konuda insanları işine karıştırmaz, başına buyruk davranır.

Haritadaki sismik boşluk olarak Saroz Fayı´ nın Saroz Körfezi girişindeki bir kısmı görünüyor ( Mürefte-Şarköy arası ) ama hiç belli olmaz olası bir büyük depremde Saroz Fayı´ nın da 30-40 km. lik bir kısmı da kırılmaya iştirak edebilir. Tıpkı 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´ de olduğu gibi 3-4 segmentli bir kırılma olabilir. O zaman tam bir kaos olur ve Allah korusun, Prof. Dr. Celal Şengör´ ün bahsettiği küçük kıyameti yaşayabiliriz. Deniz araştırmalarının sonuçlarına göre Marmara Denizi´ ndeki basınç sırtları magmatik kökenli olduğu için sismik kesitlerde deniz tabanından geçen fayları tek bir hat olarak izlemek mümkün olamıyor. Fay hatları parçalı olarak görünüyorlar. Bu nedenle de, Türkiye´ nin sismotektonik yapısını pek tanımayan yabancı bilim adamları parçalı kırılma senaryoları üzerine varsayımlar yürütüyor, yabancı hayranı yerli yerbilim hocalarımız da onların söylediklerini üzerinde hiç düşünmeden kabul ediveriyorlar. Fakat bu faylar, deniz tabanında parça parça görüldükleri halde, derinlerde (10-15 km´ den daha derin) tek bir fay düzlemi oluşturacak şekilde birleşiyorlar Marmara Denizi´ nden geçen fayların Cemaziyülevvelinde (geçmişinde) 250 yılda bir, tek yada birkaç segmentli, 1000 yılda bir ise tek seferde yekpare ( tek parça şeklinde ) çalışma gibi bir alışkanlıkları vardır. Deprem biliminin birinci kuralı ise : “ bir yerde geçmişte nerede ve hangi büyüklükte bir deprem meydana gelmiş ise gelecekte orada ve aynı büyüklükte depremler meydana gelecektir” şeklindedir. Bu durumda her şey açıklığa kavuşmuş oluyor.

Eğer çok yakınlarda, günün birinde Ganos Fayı kırılıp büyük bir deprem yaşanırsa artık hiç kimse bu doğal afet ansızın geliverdi, hazırlıksız yakalandık diyemez. Çünkü olası bir Ganos Depremi artık sinsice kendini gizleyemiyor, gümbür gümbür, bağıra çağıra geliyor!

Anahtar Kelimeler: DİKKAT, GANOS, FAYI, KIRILABİLİR
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Selim Paçacı
8.9.2015 15:45:54
Hocam çok sıkıntılı bir ihtimalden bahsetmişsiniz. Böyle bir deprem aynı zamanda bir Marmara-İstanbul depremi olarak da değerlendirilebilir. Yalnız benim anlamadığım konu şu; ortada 250 yıl hatta bazı bilim adamlarına göre 500 yıldır kırılmayan Orta Marmara ve Adalar fayı dururken daha 103 yıl önce kırılan bir fay nasıl böyle davranabiliyor. Bahsettiğiniz kırılma periodunun tarihte örneği var mı? Normalde Ganos Fayının ortalama 200 - 250 yıllık periodlarla kırıldığını biliyoruz. Ancak bahsettiğiniz mekanizma çok mantıklı ve Ganos´u ön plana almayı gerektiriyor. Hele bahsettiğiniz toplam uzunluğu yaklaşık 250 km olan Ganos-Orta Marmara-Adalar fayı etkileşimle birlikte kırılırsa, İstanbul´da kentsel dönüşümle yenilenen binaların dahi bir çoğu zarar görür. Zira yaklaşık 8´e yaklaşan bir büyüklükte deprem olur ki hakikaten Kıyamet-i Suğra (Küçük Kıyamet( denilen 1509 depremini andırır. Allah Korusun. Marmara´da yüzeyde parçalı gözüken fayların 10 km derinlikte aslında tek parça olduğu yönündeki tespitiniz hakikaten çok önemli. Bu durum parçalı kırılma ihtimallerini azaltıyor. 1766 da parçalı kırılma olduğu belirtiliyor ancak Adalar (Doğu Marmara Fayı) fayının kırılıp kırılmadığı konusu şüpheli. Bazı bilim adamları Adalar fayının 500 yıllık kırılma perioduna sahip olduğunu ve en son 1509 da kırıldığını ileri sürüyorlar. Aslında Osmanlı Arşivleri tarihi İstanbul depremleri konusunda çok zengin bir doküman sunuyor. tarihçi Erhan Afyoncu açıklamıştı; arşivde depremlerin etkileri ve can kayıpları konusunda deşifre edilmeyi bekleyen çok sayıda doküman bulunduğunu söylemişti. Tarihin en sıhhatli ve kapsamlı arşivini oluşturan Osmanlı Atalarımız tüm hasar ve can kayıplarını belgelere detaylı olarak kaydetmişler. Tüm bu belgeler, kendilerini deşifre edip, tarihi depremleri yeri, büyüklüğü ve şiddeti ile tam olarak anlamamızı sağlayacak bilim adamlarını bekliyor. Bir çok bilim adamı Marmara´daki tarihi depremleri artık tam olarak biliyoruz diyorlar ancak bilgiler arasında çok fazla aykırılıklar mevcut. arşivde yapılacak olan çalışma bilgilerimizi netleştirecek, ileriye yönelik tahminlerim de daha yere basan bir görünüm alacaktır.Mesela şayet adalar fayı 500 yıldır kırılmıyorsa bu hakikaten tam bir alarm durumudur.
Yazarın Diğer Yazıları
KUNDUZ AGA (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
BOLU DEPREMİ İSTANBUL İÇİN SON UYARI! (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
MARMARA FAYLARI KANSER HASTASI (29 Ekim 2017 - Pazar)
HAARP KOMPLO TEORİSİ Mİ? (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
MARMARA´ NIN 2017 YILI SİSMİK FALI : (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
SÜPER FAY SÜPER AY´ A KARŞI. (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
GÜVENLİ ÜLKE TÜRKİYE! (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ÖNCÜ DEPREMLER HAYAT KURTARIR. (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
SİNEK KÜÇÜKTÜR AMA MİDE BULANDIRIR ! (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
ETRAK-I Bİ İDRAK BİR TOPLUM MU OLDUK? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
( MARMARA´ DA HER ŞEY YOLUNDA MI? ) (06 Ekim 2016 - Perşembe)
DEPREM İSTANBUL´ A YAKLAŞIYOR MU? (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
17 AĞUSTOS´ UN 18. YIL DÖNÜMÜ OLMAYABİLİR. (20 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SİS, PUS OLAYININ OLASI DOĞAL NEDENLERİ. (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SAVAŞ TAHMİNİ ( WAR PREDICTION ) (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YALOVA AÇIKLARINDAKİ SARI SİS (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
KANDİLLİ KENDİ İŞİNE BAKSIN (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
BANDIRMA ve ERDEK´ İ TEHDİT EDEN FAY HATTI (08 Haziran 2016 - Çarşamba)
BANDIRMA CİVARINA DEPREM Mİ GELİYOR? (24 Mayıs 2016 - Salı)
Sayın Uğur, "Biraz edep" yahu.. (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
MARMARA DEPREMİ´ ne HAZIR MIYIZ? (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NCİRLİKTEN PİS KOKULAR GELİYOR : (30 Mart 2016 - Çarşamba)
MARMARA FAYI OSİLASYON YAPMAYA BAŞLADI (11 Şubat 2016 - Perşembe)
Neyin habercisi (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
SİMAV-İNLİCE´ DE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
MARMARA BÖLGESİNDE KURBAĞA ANOMALİSİ (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
KÜRT KORİDORU (30 Haziran 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREMİ NEDEN OLMADI? (14 Nisan 2015 - Salı)
TÜRKİYE` DE DEPREM PANİĞİ ! (17 Mart 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREM RAPORU` NUN ELEŞTİRİSİ (28 Ocak 2015 - Çarşamba)
İZMİR`DE DEPREM - 10 Ocak 2015 (10 Ocak 2015 - Cumartesi)
DEPREM GÜNDEMDE SIRA NEREDE ? (14 Kasım 2014 - Cuma)
MUĞLA` DA 4,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (10 Kasım 2014 - Pazartesi)
MARMARA` DAKİ PULL-APART YAPI. (02 Kasım 2014 - Pazar)
İSTANBUL DEPREMİ ADALAR AÇIKLARINDA OLACAK ! (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
GÜNEŞ` TE ÇOK BÜYÜK PATLAMA (12 Eylül 2014 - Cuma)
BARTIN` DA 4,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (04 Eylül 2014 - Perşembe)
ISPARTA` DA 5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (!) (25 Ağustos 2014 - Pazartesi)
YALOVA` YA DEPREM UYARISI (!) (05 Ağustos 2014 - Salı)
FAY GACİRDADİ (27 Haziran 2014 - Cuma)
GÖKÇEADA DEPREMİ ARTÇILARI SÖNÜMLENDİ (02 Haziran 2014 - Pazartesi)
DEPREM SÖYLENTİSİNE NEDEN OLAN ANOMALİ (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
SOMA MİLAT OLACAK (!) (20 Mayıs 2014 - Salı)
Büyük bir depremin habercisi (27 Kasım 2013 - Çarşamba)
ALASKA` DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.. (02 Eylül 2013 - Pazartesi)
GÜNEY MARMARA` DA SON DURUM.. (01 Eylül 2013 - Pazar)
17 Ağustos (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
Bedava yaşayan bir depremzedenin tavsiyesi (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
BANDIRMA İÇİN DEPREM UYARISI (!) (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
İSTANBUL’ U BEKLEYEN ÂKİBET : DEPREM (04 Şubat 2013 - Pazartesi)
BANDIRMA DEPREME HAZIR MI? (23 Ocak 2013 - Çarşamba)
EGE DEPREMLERİ KORKUTUYOR (!) (15 Ocak 2013 - Salı)
BOZCAADA DEPREMİNİ UCUZ ATLATTIK (!) (09 Ocak 2013 - Çarşamba)
HELEN YAYI` NI MARMARA FAYI GERER (!) (18 Aralık 2012 - Salı)
TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE DEPREM OLABİLİR? (19 Kasım 2012 - Pazartesi)
Kandilli`den yalanlama (12 Ekim 2012 - Cuma)
BURSA` DA DEPREME SIKI TAKİP (!) (27 Eylül 2012 - Perşembe)
Pazarcık depremi (21 Eylül 2012 - Cuma)
DÜNYA ŞOKTA (12 Eylül 2012 - Çarşamba)
MARMARA FAYLARINDA KUZEY-GÜNEY REKABETİ (29 Şubat 2012 - Çarşamba)
BANDIRMA` DAN GEÇEN HAYALET FAY HATTI.. (30 Ocak 2012 - Pazartesi)
DEPREMLER ve 2011 YILI (03 Ocak 2012 - Salı)
İŞTE DÜNYA` YI BEKLEYEN FELAKETLER.. (17 Kasım 2011 - Perşembe)
AHMET METE IŞIKARA` DAN KORKUTAN AÇIKLAMA.. (16 Kasım 2011 - Çarşamba)
ZORUNLU TEKTONİK AÇIKLAMA : (27 Ekim 2011 - Perşembe)
Deprem anında (24 Ekim 2011 - Pazartesi)
TAKSİTLİ ÖDEME BİZİM FAYLARA UYMAZ.. (17 Ekim 2011 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
30°
15°
Pazartesi
Güneşli
35°
13°
Salı
Parçalı bulutlu
19°
15°
Çarşamba
Rüzgarlı
18°
13°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bal her ağıza tatlılık verir

Mevlana
1856 Devlet Demir yollarının kuruluşu.
1922 Çan`ın kurtuluşu
2006 Sonbaharın başlangıcı
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları