DÜNYANIN BAŞLICA DERBİLERİ
DÜNYANIN BAŞLICA DERBİLERİ
Tarih: 14.3.2018 18:14:48
ARDA ERTAN - SPORTİF BAKIŞ

Futbol sadece bir spor dalı değildir. Günümüzde ve yakın geçmişte, insanların en çok ilgi duydukları spor dalı olan futbol, içerisinde birçok ezeli rekabet barındırmaktadır. Bu rekabetler, genellikle belli başlı kulüpler arasında, geçmişi olan, mutlaka kültürel, sosyal ya da dini bir nedene dayanan gelenekler haline gelmiştir.

/resimler/2018-3/14/1818478631483.jpg

Derbi sözcüğü ise, özellikle aynı kentin takımlarının karşılaşması nedeniyle, İngilterede kullanılmış olan “”derby”” kelimesinden gelmektedir. Aynı kentin takımlarından ziyade, yukarıda bahsedildiği şekilde, farklı alanlardaki rekabet de, günümüz derbilerine sebep olarak yansımaktadır. Derbi kıstasları ise, genellikle alınan kupaların sayıları, galibiyet oranları, atılan goller olmasına karşın, endüstriyelleşen futbol dünyasında medya durumu, izlenme oranları, taraftar sayıları gibi kıstaslar da bunlara eklenmiştir.
Peki, dünya çapında önem arz eden, ilginç hikayeleri olan derbiler nelerdir? Hangi takımlarca oynanmaktadır?
Borussia Dortmund – Schalke 04 (Nehir Derbisi)
Yeryüzünün en önemli derbileri arasında gösterilen bu karşılaşmalar, “Revierderby” olarak adlandırılan nehir derbisidir. Ruhr Derbisi olarak da bilinmektedir. Derbinin isim karşılığı ise, iki takımın da Ruhr bölgesinde yer almasından ileri gelmektedir.
Almanyada ki Dortmund ve Gelsenkirchen şehirleri, neredeyse her alanda çekişme içindedirler. Bu alanların en büyüğü, iki şehrin sanayi ve ekonomik yarışıdır. Bu iki şehrin ortak paydası ise, 2. Dünya Savaşı zamanında, Hitlere başkaldırmalarıdır. Ancak bu durum, iki şehrin insanlarının birbirinden nefret etmesini önleyememektedir. Nefret o kadar yüksek boyutlardadır ki; Schalke taraftarları, Dortmund´un Juventus ile karşılaştığı Uefa Kupası finalinde, İtalyan takımı desteklemiş, Dortmundlu taraftarlar ise bu olayın intikamı adına, Almanya – Hollanda milli maçında, Schalkeli futbolculara küfürlü tezahürat etmişlerdir.
The Old Firm; Celtic - Glasgow Rangers (Katolik - Protestan Derbisi)
İskoçya´da futbol denilince ilk akla gelen iki takım Celtic ve Glasgow Rangers ekipleridir. Bu takımların arasında oynanan derbiye ise Old Firm denmektedir. Old Firm derbisinin özelliği ise, dini ve politik açıdan karşıt görüşlü takımları birbiri ile yüzleştirmesidir. Celtic, 1888 yılında, Glasgow şehrinin doğusunda kalan bir bölgede, İrlandalı Katoliklerin yoğun yaşadığı bir çevrede kuruldu. vakıflarına bolca bağış yapılan bölgede kuruldu. Hem yaşam kalitelerindeki düşüklük, hem de mezhep birliği sebebiyle, Celtic taraftarı kısa sürede kemikleşti. Protestan takımı olarak bilinen Rangersa büyük bir rakip oldu.
Mezhep karşıtlığı o kadar yoğundu ki, Rangers yıllar boyunca Katolik oyuncu oynatmadı. Çünkü, 1873 yılında, bir Protestan kilisesi kulübü olarak kurulan Rangers, bu konudaki sert tavrını yıllar boyu sürdürmek istemiştir. Bun rağmen Celtic, Protestan oyuncuları kadrosunda bulundurma konusunda sorun çıkartmıyordu. Rangers ise, 1989 yılında bu anlamsız inadından vazgeçti. Maurice Johnston, 1989 yılında Rangersa transfer olan ilk Katolik oyuncuydu. Ancak taraftarlar, oyuncudan nefret etmiş, oyuncunun attığı golleri geçersiz saymış, kombine biletlerini bile yakmışlardı.


Boca Juniors - River Plate (Yoksul - Zengin Derbisi)
Futbol denilince akla ilk sıralarda gelen ülkelerden biri olan Arjantin´in başkenti Buenos Aires´te, dünyanın en vahşi ve nefret dolu derbilerinden bir tanesi oynanmaktadır. Biri zengin ve varlıklı, diğeri ise halkın takımı olarak lanse edilen iki kulüp, Boca Juniors ve River Plate, özellikle taraftarlar boyutunda birbirinden nefret eden iki camia haline gelmiştir. Bu nefret öyle bir hal almıştır ki, 1993 yılında oynanan derbide, Boca Juniors rakibine 2-0 yenilmiş, maç sonu Riverlı iki taraftar öldürüldükten sonra, Boca taraftarları, “Şimdi 2-2 oldu” demişlerdir.
Boca Juniors 1905 yılında, ezeli rakibi River Plate ise 1901 yılında kuruldu. Boca Juniorsın “Cenova´nın halkı” anlamında bir takma ismi, River Platelilerin ise “milyonerler” lakabı bulunmaktadır. Bundan dolayı da, bu derbi aynı zamanda “halkın takımı” ile “milyonerlerin takımı” arasındaki karşılaşmalar bütünü olarak bilinmektedir.
Milan - İnter (İşçi - Aristokrat Derbisi)
İtalyanın iki dev kulübü İnter ile Milan arasındaki mücadele, dünyanın sayılı derbileri arasında yerini almaktadır. Milano şehrinde, 1899 yılında İngiliz Alfred Edwards tarafından kurulan Milana rakip olarak, bir grup Milanolu İtalyan ve İsviçreli taraftarlar tarafından kurulan İnternazionale takımı kuruldu.
Bu çekişmenin diğer derbilerden farklı bir özelliği ise, iki takımın da aynı stadyumu kullanmasıdır. 85 bin 700 kişi kapasiteli Giuseppe Meazza (San Siro) stadyumu, bu takımlara ortak olarak ev sahipliği yapmaktadır. Giuseppe Meazza ismi ise, İnter´in tarihteki en golcü futbolcusu olmasından ve bir dönem de Milan´da oynamasından dolayı kullanılmıştır. Ancak yine de, Milanlı taraftarlar bu stadyuma “San Siro” demeyi tercih etmektedirler. Tüm bunlara ek olarak, Milan taraftar profili daha çok işçi ve sendikacı kesimi kucaklamakta, İnter ise Milano şehrinin varlıklı aristokrat ailelerine hitap etmektedir.
Real Madrid - Barcelona (Siyasi Derbi)
Aynı şehirde yer almamalarına rağmen, birbirlerini günahı kadar sevmeyen, bir kulüpten diğerine transfer olan futbolcuların arabalarının yakıldığı, ölüm tehditleri aldıkları bir başka derbi de, Barselona ile Real Madrid takımları arasında oynanan derbidir. Real Madrid, Kralın takımı ve merkezi idarenin kulübü olarak bilindiği için, Katalonya Bölgesini temsil eden Barselona ile büyük çekişme içine girmişlerdir. Başlarda, Barselona takımı tam anlamıyla bu bölgeyi temsil etmese de, 1925 yılında oynanan bir maçta, İspanya milli marşının ıslıklanması nedeniyle, stadyumun altı aylık bir süreliğine kapatılması, Katalon halkını bu kulüp etrafında birlik olmaya itti. Faşist diktatör Franconun da Real Madridli olması, Barselonalıları bu çekişmede hırslandıran bir başka etkendi. Hatta, demokrasinin İspanyaya gelişi, Franconun devrildiği 1973 yılında değil de, Real Madridin başkent Madridte Barselonaya 5-0 kaybettiği maçın yılı olan 1974te gerçekleştiği inancı, Barselonalılar arasında oldukça yaygındır.
Lazio - Roma (İdeoloji Derbisi)
Roma şehrinin iki takımının mücadelesi, aynı zamanda İtalyanın en büyük iki derbisinden biri olarak lanse edilmektedir. Ancak, aynı şehrin takımları olmalarından çok, Romanın sol ideolojiye gönül verenlerin takımı olması, Lazionun ise sağ ideoloji ve türevlerini destekleyenlerce sevilmesi, bu derbiyi farklı kılmıştır. Roma, tarihteki demokrasi anlayışından ileri gelmiş, Lazio ise, ırkçılık ile ünlenen ve Mussoliniye kadar dayanan bir düşünceyi temsil etmektedir. Hatta, Lazionun isminin başındaki SS kısaltmaları da, Nazi yönetiminin simgelerini çağrıştırmaktadır.
Derbiler, şehir derbileri, komşu bölge derbileri gibi sınıflara ayrılsa da, içlerindeki ilginç nedenli olanları yukarıda anlatılmıştır. Ancak, tüm bunların yanında; Liverpool - Everton, Arsenal - Manchester United, Dinamo Bükreş - Steau Bükreş, Olympiakos-Panathinaikos ve Türkiye´deki İstanbul´un üç büyük takımı Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray arasında oyanan maçlar gibi büyük derbiler de, futbol tarihindeki yerini almıştır.
Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle, spor dolu günler diliyorum.

Anahtar Kelimeler: DÜNYANIN, BAŞLICA, DERBİLERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BANDIRMASPOR HEDEFE KİLİTLENDİ (26 Nisan 2018 - Perşembe)
YETENEK Mİ, ÇALIŞMAK MI ? (10 Nisan 2018 - Salı)
SİGARANIN YIKICI ETKİLERİ (03 Nisan 2018 - Salı)
KICK BOX´UN FAYDALARI NELERDİR? (26 Mart 2018 - Pazartesi)
KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
EN AZINDAN KOŞABİLİRİZ (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
ÖRNEK KULÜP ALTINORDU (31 Ocak 2018 - Çarşamba)
FAİR PLAY NEDİR? (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
BANVİT-AEK İZLENİMLERİ (11 Ocak 2018 - Perşembe)
TÜRKLERİN GELENEKSEL SPORLARI (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
GELİN JUDO´YU TANIYALIM (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
EN TEHLİKELİ SPORLAR (19 Aralık 2017 - Salı)
VÜCUT TÜRÜNÜZ NEDİR? (12 Aralık 2017 - Salı)
BİR ÇOCUK VARDI… (05 Aralık 2017 - Salı)
HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR? (28 Kasım 2017 - Salı)
“HOŞÇAKAL CEP HERKÜLÜ!” (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
ŞU YABANCI MESELESİ (14 Kasım 2017 - Salı)
FANATİZM ÜZERİNE TESPİTLER (07 Kasım 2017 - Salı)
YA SPOR OLMASAYDI? (31 Ekim 2017 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
27°
16°
Perşembe
Güneşli
27°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
27°
17°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
28°
15°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları