Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


EMPERYALİZMİN OYUNCAĞI ERMENİ SORUNU…

EMPERYALİZMİN OYUNCAĞI ERMENİ SORUNU…


Başrol oyuncusu sadece Fransa değil kuşkusuz, Rusya var, İngiltere var, Almanya var, ABD var, AB var, Protestan misyonerler var!

                Emperyalizmin Oyuncağı Ermeni Sorunu..

                Bunca yıldan, bunca kağıt ve mürekkepten sonra bir kez daha SOYKIRIM ve TEHCİR sözcüklerinin evrensel anlamlarını tartışacak değilim. Bıktım, gına geldi! Bu konuda kimse diyaloğa girecek, uzlaşma zemini arayacak da değilim. Çünkü karşımızda diyaloğa girilecek, uzlaşma zemini aranacak hiç kimse yok.

                SADECE ÖN YARGILI DESPOTLAR VAR!

                Hal ve gidişlerine bakıyorum da mümkün olsa, TBMM’nin Ermeni Soykırımını resmen kabul etmesiyle de yetinmeyecekler, “İNKÂR””ın cezalandırılmasını bile isteyecekler.

                Tarihçi, Prof. Dr. Kemal Kapat, 1 Haziran 2009 tarihli Milliyet gazetesinde, Sevim Demiray’a çok önemli şeyler söylüyor:

                * 1. Ermeni nüfusu o dönemde 2.5 milyon değil, 1 milyon 400 bin idi. (İngiliz arşivinden elde ettiği bir mektupta ERMENİ PATRİĞİNİN aradaki farkı “ÇÜNKÜ BİZ ERMENİ NÜFUSUNU BAZI YERLER DE İKİ DEFA SAYDIK” dediğini ileri sürüyor.)

                *2. Sürgünün (TEHCİRİN) yapıldığı 1915’te Rus orduları BOLŞEVİK İHTİLALİ nedeniyle geri çekilme kararı aldı. O tarihte Rus ordusuyla beraber, onların güvencesi altında yaklaşık bir milyon Ermeni geri çekildi.

                “GERİ ÇEKİLDİ” Osmanlı sınırlarının dışına çıktı, yeni kurulan SSCB’ye çekildi anlamına geliyor. Tıpkı Çukurova’da olduğu gibi.

                Ama, son dönem Osmanlı tarihini Prof. Dr. Kemal Karpat değil, Orhan Pamuk, Murat Belge, Cengiz Çandar ve Hasan Cemal çok daha iyi bilirler (!!).

                Fransa’nın Ermeni gailesinde oynadığı başrolü, Gürbüz Evren’in “EMPERYALİZMİN OYUNCAĞI ERMENİ SORUNU” (Karınca Yayınları) adlı kitabında okuyunca dişlerinizi gıcırdatabilirsiniz. (S. 58-79)             Başrol oyuncusu sadece Fransa değil, kuşkusuz, Rusya var, İngiltere var, Almanya var, ABD var, AB var.

                Gürbüz Evren de, Prof. Dr. Kemal Karpat gibi, Ermeni nüfusu konusunda çok da önemli düzeltmeler yapıyor:

                “Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşayan Ermeni nüfusu hakkında Ermeni yanlısı çevreler ve Ermeniler tarafından çok çelişkili ve abartılı rakamlar verilmiştir. Oysa gözlerden kaçan ya da bilinçli olarak göz ardı edilen, gizlenmeye çalışılan bir doğru olan gerçek vardır.

                Bu’da 1897-1903 yılları arasında ’OSMANLI İSTATİSTİK UMUMİ İDARESİ MÜDÜRÜ’ olarak görev yapan kişinin MIĞIRDIÇ SINABYAN isimli bir ERMENİ olduğudur. Müdür Sınabyan döneminde yapılan nüfus sayımlarında ortaya çıkan Ermeni nüfusu, 1897 yılında 1.042.374 ve 1903 yılında başlanıp 1906 yılında tamamlanan sayıma göre de 1.050.523 olarak belirlenmiştir. En son 1914 yılında yapılan nüfus sayımında ise Ermeni nüfusunun 1.299.007’ye ulaştığı görülür. Bu rakamlara bakıldığında SOYKIRIM İDDİASIYLA ortaya çıkanların ileri sürdüğü 1,5 milyon ölü rakamının ne derece gerçek dışı olduğu görülmektedir.” Aynı eser (S. 135)

                Ermeni TEHCİRİ, Ermeni göçleri kuşkusuz trajik olaylar. Şahsen bende kabul ediyorum bunları. Ama Ermeni tarafının ve yandaşlarının karşı tarafı dinlememe inadı insanın tepesini attırıyor.

Birde ve daha önemlisi: TÜRK’ÜN TÜRK’E ettiği bir BUĞUZ (Sevmeme, gizli, yürekte düşmanlık duyma.) var ki, anlatılmaz, sadece marazlı hastalıklı sözcükleriyle tanımlanabilir!..

* “Yanlışlık fare deliğinden bile geçer; doğruluk kapılardan sığmaz.” H. W. Shaw

                * “Yüksek bir mevkiye yerleşen alçak kişiden daha kötü bir şey olmaz.” Clavdıanus • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli
 • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli

Balıkesir

23.02.2020

 • İMSAK 06:22
 • GÜNEŞ 07:44
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:29
 • AKŞAM 19:00
 • YATSI 20:17
 • BIST 100

  116.829%1,03
 • DOLAR

  6,0958% -0,09
 • EURO

  6,6177% 0,48
 • GRAM ALTIN

  322,42% 1,48
 • ÇEYREK ALTIN

  531,993% 1,48