Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


ERMENİ SOYLIRIMI

ERMENİ SOYLIRIMI


Senelerdir başımıza musallat olan bu ermeni soykırımı yine hortladı. Bu sefer güçlü hortladı. Avrupa parlamentosu 1915 ermeni soykırımını kabul etmemiz yönünde karar aldı. Papa ermeni soykırımı dedi. Avrupa parlamentosu bu kararı aldı. Avrupa birliği üyesi devletlere de. Ermeni soykırımını tanımasını istedi. Amerika dışişleri bakanı bu karara destek verir gibi tavır aldı. Gerçekler ortaya çıkmalıdır” dedi. Avrupa parlamentosu şimdiye kadar böyle bir karar almadı da şimdi neden böyle bir karar aldı? Bu karar gösteriyor ki. Türkiye'nin dışarıda itibarının kalmadığının göstergesidir. Ülkenin yalnızlığa sürüklendiğidir. Bu kararın alınmasının yegâne sebebi dış politikamızın iflas ettiğini göstermekte dedir. Bu kararın alınmasın da terör konusu çok önem arz etmiştir.  Avrupa ve Amerika bizi bizden daha iyi analiz ediyor. Türkiye terör ihraç eden bir ülkedir diyorlar. Sınırlarını bütün terörist guruplara açtığımızı ileri sürüyorlar. Bilhassa IŞİD konusunda bunu devamlı dillendiriyorlar.

Avrupa birliği ülkemizi çok konuda ikaz etti. Fakat bunların ikazları hiçbir zaman dikkate alınmadı. Ülkemiz hakkında aldıkları kararlar için bizim için alınan karar hiçbir anlam teşkil etmiyor. Kararı doğru çöp sepetine atarız gibi laflar ettik. Yargıya müdahale edilmesin dediler dikkate almadık. Son iç güvenlik yasası için dahi uyardılar dikkate almadık. Daha birçok konuda uyardılar. Şimdi Avrupa parlamentosunun 1915 ermeni soykırımını tanınmasını istedikleri karar içinde. Aldıkları karar içinde ayni sözler söyleniyor. Kararı olduğu gibi geri göndereceğiz. Bizi bağlamaz denildi. Bu söylemler ülkemize hem itibar kaybettiriyor. Hem de yalnızlığa itiyor. Son bir senedir. Avrupa ile bağlarımız iyice koparıldı. Avrupa birliği kriterlerinden tamamen uzaklaştık. Demokrasi de uzaklaştık. HSYK'nin oluşturulmasında bunu yapmayın dediler dinlemedik. Bilhassa polisin son dönemde vatandaşın üzerine giderek aşırı güç kullanmasını yapmayın dediler. Sizin polisinizde ayni şeyleri yapıyor dedik. Vatandaşın özgürlük haklarını kısıtlıyorsunuz dediler tınmadık. Ülkede yapılan gösterileri dış güçler yapıyor diyerek. Avrupa ülkelerini suçladık.

Sınırlarınızı terörist guruplar kapatın dediler. Aksini yaptık sınırlarımızın yolgeçen hanına çevrilmesine göz yumduk. IŞİD için herkes terör örgütü derken biz terör örgütü kelimesini kullanmaktan imtina ettik. Bir senedir iktidarın başında bulunanlar Avrupa'ya gitmiyor. Neden? Hep bu IŞİD yüzünden. Ve iç politikamız yüzünden. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Almanya Tayyip Erdoğan'a ülkemize gelme dedi. Avusturya da ayni şeyi söyledi.  Tayyip Erdoğan gelme bizim ülkemize demelerine rağmen gitti. Fakat o ülkelerin yönetim kadrolarından hiçbir kimse gelmedi. Bu olaylardan sonrada ayda en az iki defa Avrupa'ya gidenler bir daha Avrupa'ya gitmediler. Fransa'daki saldırıyı kınama yürüyüşüne yalnız başbakan Ahmet Davutoğlu katıldı. Diğer ülkelerin cumhurbaşkanları katıldı. Fakat cumhurbaşkanımız katılmadı.

17 ve 25 Aralık yolsuzlu ve rüşvet operasyonu da Türkiye'nin itibar kaybetmesine neden olmuştur. Ülkemizdeki eylemlerde yabancı ülkelerini yayın kuruluşlarına uyguladığımız baskı ve davranışımız. Arkasından onlar için söylenen sözle ülkemizin itibarının zedelenmesine neden olmuştur.

Avrupa parlamentosunun bu kararı alması, papanın söylemi ve Amerika dışişleri bakanının gerçekler ortaya çıksın demesi bizi çıkmaza sokmuştur. Bundan sonra bu konuda işimiz çok zorlaşmıştır. Şayet Amerika bu 1915 ermeni soykırımını kabul ederse. Arkasında diğer ülkelerde kabul edecektir. O zaman Lahya adalet divanı yolu açılacaktır. Mahkemenin vereceği karar bağlayıcı olacaktır. Saygılarımla. 

 AKP'nin Mardin 1. Sıra milletvekilini tanıyalım. 1999 yılından itibaren HADP, DEHAP ve demokratik toplum partisi genel başkan yardımcılığı. 2007 seçimlerinde BDP'nin mersin bağımsız milletvekili adayıdır. AKP'ye hayırlı olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! 17 – 04  - 2015 Mustafa KOÇAL • Cumartesi 12 ° / 0 ° Bulutlu
 • Pazar 15 ° / 5 ° Fırtına
 • Pazartesi 12 ° / 5 ° Fırtına

Balıkesir

25.01.2020

 • İMSAK 06:49
 • GÜNEŞ 08:16
 • ÖĞLE 13:26
 • İKİNDİ 16:02
 • AKŞAM 18:26
 • YATSI 19:47
 • BIST 100

  122.142%-0,33
 • DOLAR

  5,9428% 0,12
 • EURO

  6,5556% -0,17
 • GRAM ALTIN

  300,44% 0,74
 • ÇEYREK ALTIN

  495,726% 0,74