Aran KARAN


GARİBAN CENAZESİ

GARİBAN CENAZESİ


Küçük Mesut henüz on yaşındaydı, amcası onun elinden tutup yıllık 30 lira karşılığında Çobanlık yapması için bir adamın yanına verdiğinde; yaşıtları okula gidip, sokaklarda özgürce oynarken o yetişkin bir insanın kaldıramayacağı şartlarda çobanlık yaparak ailesine yardımcı oluyordu. Babasını çok küçük yaşlarda kaybetmişti. Üç kardeşi daha vardı. Annesinin yüzünü biraz olsun güldürebilmek için, çocuk yaşına rağmen kocaman bir adamın yüreği ile hiç durmadan çalıştı. Aslında o zamanlardan belliydi hayatın onun için ne kadar zor ve acımasız geçeceği...

   Tabi o zamanlar fakirlik yılları, yokluk zamanı elde yok avuçta yok. Yıllar sonra Amcası için:

” Amcam aslında iyi niyetli bir insandı, ama 1955’li yıllar, yol yok ulaşım imkânları kısıtlı, yaşamak kolay değil, o yıllarda hayat şartları çok zordu. Kendisi de geçim sıkıntısı çekiyordu, her ne kadar bana kıyamasa da mecburen böyle bir karar almıştı.” demişti.

Mesut çocuk olmasına rağmen hep azimle çalıştı. On yaşındaki çocuktan beklenmeyen bir özveriyle çalıştı çalıştı. Hayatı hep çalışmakla geçti. Çok şükür emekli olabilmişti, lakin çocukluk yıllarında yakasına yapışan fakirlik sebebiyle son nefesini verdiği bir kaç gün öncesine kadar tatil nedir hiç bilmeden durmaksızın hep çalıştı.

  Mesut benim dayımdı, aslan gibi bir adamdı. Yaşadığı tüm zorluklara inat edercesine hep gülerdi. Çevresinin neşe kaynağıydı, tam olarak zor gün dostuydu. Salgın hastalık sebebiyle sevenlerinden ayrıldığından cenazesinde beş ya da altı kişi vardı. Mezarlıkta görevli belediye çalışanlarını da sayarsak 5-10 kişi uğurladı Mesut dayımı. Oysaki o sağlığında kimseyi böyle acılı gününde yalnız bırakmazdı. Hemen hemen herkesin cenazesine katılmaya çalışır en önde tabuta omuz koyardı. Ama hayat bu işte bazen böyle çelişkiler yaşanıyor. Herkesin cenazesine koşup kara gün dostu olmuş bu garibanın cenazesinde, pandemi sebebiyle kısıtlı sayıda kişinin katılımına izin verildiğinden 5-10 kişi ancak toplanabildi.

Bu salgın döneminde kimimiz annesini, kimimiz ise babasını kaybetti. Kardeşlerimiz aramızdan ayrıldı. Kayınvalidesini, kayınpederini hatta çok sevdiği komşusunu kaybedenler oldu. Maalesef hiç birimiz istediğimiz gibi cenaze törenleri düzenleyemedik, taziyeleri kabul edemedik. Çünkü bazı koca koca adamlar salgının yayılmasını engellemek için yasaklar getirmişlerdi. Bu yasakları getirerek Doğrusunu yapmışlardı aslında, bu salgın engellenecekse kalabalıklara müsaade edilmemeliydi. Ama maalesef kazın ayağı hiçte öyle olmadı.

Salgın hastalık döneminde vatandaş cenazelere doğru düzgün katılamazken; aynı süreçte iktidar ve ya muhalefet partili bir yetkili vefatı ettiğinde hiç bir idari kurum kuralları sorgulama gereği hissetmedi. Kurallar koyan koca koca adamlar arz-ı endam içerisinde cenazelerde boy gösterirken, hınca hınç kalabalıklar yetkili hiç kimsenin gözüne batmadı.

Gelinen noktada gariban vatandaş cenazesini pandemi kuralları içerisinde kaldırmaya zorlanırken, köylerde bizzat jandarma denetiminde cenazeler kaldırılıyor. Jandarmanın gelemediği durumlarda Muhtarlar defin edilen cenazelerle ilgili fotoğrafları yetkililere teslim ediyor. Ama gerek iktidar, gerekse muhalefet kanadından bir kişinin cenazesi söz konusu olduğunda kimse mevzuata bakmıyor.

Yetkili bir Allah’ın kulu kısıtlamaları uygulamıyor. Konu vatandaş olunca en sıkı tedbirlerle katılım engellenirken, siyasetçi söz konusu olduğunda tüm yetkililer üç maymunu oynuyor. Hiç kimse görmüyor, duymuyor, bilmiyor. Aslında herkes her şeyin bal gibi farkında; biliyor, görüyor, duyuyor ama iş uygulamaya gelince bir de ortada siyasetçi olunca hiç bir yetkilinin maçası yemiyor.

NOT: Dün akşam bu yazıyı yazarken Bandırma’nın eski esnaflarından Hacı Hidayet Mirza’nın vefat haberini aldım. 1989 yılında tanışmıştım Hidayet amcayla; son derece merhametli, iyi bir insandı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Allah taksiratını affetsin. Rabbim başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine sabırlar ihsan eylesin, mekânı cennet olsun.

arnkrn1907gmail.com /  ARAN KARAN 20.04.2021  • Cuma 29.3 ° / 13.7 ° Bulutlar
 • Cumartesi 34.8 ° / 16.4 ° Dağınık bulutlar
 • Pazar 34.1 ° / 18.8 ° Bulutlar

Balıkesir

17.09.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.419%0,04
 • DOLAR

  8,5940% 0,80
 • EURO

  10,1330% 0,74
 • GRAM ALTIN

  487,98% 1,55
 • Ç. ALTIN

  805,167% 1,55