Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


GAZİ VERDİĞİ VEYA VERMEYE HAZIR OLDUĞU İLE VATANA CAN VERİR…

GAZİ VERDİĞİ VEYA VERMEYE HAZIR OLDUĞU İLE VATANA CAN VERİR…


Gazi, şehadet vakti ertelenmiş şehittir “Can pazarı’nda canını ortaya koymuş, ancak şehadeti bir başka vakte ertelemiştir. Bu anlamda, gazilik bir şuur meselesidir. Gazi verdiği veya vermeye hazır olduğu ruh ile vatana can verir. O ruh ki; gelecek nesiller onda hayat bulur,

Vatan o ruhların üzerinde mükemmel olarak bir şekilde kurulur.

Ancak ve illaki GAZİLİK müstağni (gözü tok) olmalıdır. GAZİ istiğna (tok gözlülük) eder, Allah’da onu müstağni kılar. Gazi, Allahtan gayrisinden bir şey ummaz, beklemez.

Allah’ta onu “AĞYAR”a muhtaç etmez. Nitekim Gazilik ve Şehadet’in ön şartı budur. Beklenen sadece Allah’ın elindedir. Verilen Allah’a verilmiştir. CENNET’İN de iştiyak (özleme) duyacağı bir şey kazanılır; Allah’ın rızası…

                Gazilik, Şehitlik kadar, dinden ayrılmaz bir değer. Dinden ayrılmış Gazilik, Şehitlik kutsallığın ayrılmasından başka birşey olamaz “DEMOKRASİ ŞEHİDİ”, “DEVRİM ŞEHİDİ” gibi ifadeler toplum da kendisine bir alan açma, daha doğrusu meşruluk aşırma gayretinden başka birşey değil. Kutsallığını dinden alma imkânı olmayan ideolojilerin, siyasi akımların Şehitlik ve Gazilik gibi kutsiyetlerini dinden alan kavramları kullanmaya çalışmaları “ABESLE İŞTiGAL”den başka birşey olamaz.

                Tarih boyu Gazilik geleneğimiz Gazi, gaza kökünden gelir. Gazaya, yani “DİN-Ü DEVLET” uğrunda sefere katılanların can verenlerine “ŞEHİT”, Şehadet’i ertelenmiş olanlarına “GAZİ” denir. Gazi olmak için ille de yaralanmış olmak şart değildir. Sefere katılıp da, seferden sağ salim geri dönse de kişi Gazidir. Allah’ın (9. Tevbe Sûresinde beyan ettiği üzere; Gazi, iki iyilikten birini kazanmıştır.

                Birincisi ŞEHİTLİK,

                İkincisi ZAFERDİR.

                Gazilik Türk ve Müslüman kültürünün temel değerlerinden birini teşkil eder. İslam öncesi dönemlerde “ALP” kavramı ile anılan, yiğitlik ve cesaretleri ile maruf savaşçılar, İslam ile birlikte önceleri “ALP-EREN” daha sonrasında ise “GAZİ” unvanları ile anılmaya başlamışlardır. Nitekim İslam ile birlikte, verilen mücadele kutsal bir hüviyet kazanmış, bu aynı zamanda tarihteki büyük Türk devletlerinin itici gücünü meydana getirmiştir.

                Sevgili Gazi, Gazi ve Şehit Ailelerimiz;

                Bir saniye bile tereddüt etmeden bu vatan uğruna canını malını feda etmekten çekinmeyen çok değerli vatan evlatlarımız olan ve aziz milletimize hizmet etmekten başka gayesi olmayan gazilerimizdir..

                Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Bandırma Temsilciliği 24 Ocak 2018 Çarşamba günü faaliyetine Bandırma Belediye Başkanlığının tahsis ettiği hizmet binasında halkımızın hizmetine başlamış olduğu bilinmektedir.

                Umarım camiamızı ve aziz milletimizi kıracak, üzecek bir davranışta bulunmamıştır.

                Çok değerli camiamız Türk Sillahlı Kuvvetleri olsun Emniyet Teşkilatımız olsun hiçbir gazi. gazi ve şehit ailelerimizi ayırt etmeden olanların sesi ve kulağı olmaya çalışıyor, Şahsen ben de Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanlığının 04 Mart 2019/ tarih ve 05 sayılı kararı ile fahri üyeliğim onaylanmış bir İstiklâl Savaşı Gazisi oğlu olarak tescil edilmiş ve onların hakları için mücadelede yönetim ile milletimizin huzuru için hep birlikte gayret ediyoruz.

                Sevgili Gaziler, sizlere daha yakın olmayı birlik ve beraberliğini kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz sizlerin desteği ile bu çalışma ile camiamızın adına olur olmaz davranışlarda bulunan adımızı lekelemeye çalışan kişilerin önüne geçmek ve davamızla alakası olmadığı halde camiamızı kamu oyunda sömüren bazı grupları bertaraf etmek her GAZİMİZİN NİYETİDİR.

Hali hazırda mevcut olan Anayasa’mızda Şehit ve Gazilerle ilgili yazılı maddeler!

                Madde 10 Kanun önünde eşitlik..

                (Ek Fıkra: 12/9/2010-5982/1 md.) Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife Şehitlerinin Dul ve Yetimleri ile Malûl ve Gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

                Madde 61 Sosyal Güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler..

                Devlet, Harp ve Vazife Şehitlerinin Dul ve Yetimleriyle, Malûl ve Gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

Bazen yakınlığına inandığım samimi arkadaşlarıma dünyada yaşayan kaç millet vardır diye defalarca sorduğum olmuştur. Her zaman aldığım cevap çok farklı oluyor, önce kafalarını öne eğiyorlar ya da göğe kaldırıyorlar ve düşünüyorlar, sonda akıllarına gelen ilk sayıyı söylüyorlar.

Genel de 72,5 millet var cevabını alıyorum. Halbuki biz alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ve Kur’ân-ı Kerim’den aldığımız ahlakla baktığımızda görüyor ve anlıyoruz ki, DÜNYA ÜZERİNDE YAŞAYAN İKİ MİLLET VARDIR; İMAN EDENLER VE ETMEYENLER.

                Evet bu pencereden baktığımızda milletimiz üzerinde oynanan tüm oyunların çöktüğünü, kafatasçılık gibi bir zihniyetin ne kadar manasız olduğunu fark ediyoruz.

                Bu doğrultuda milletimizin daha fazla kendisini sorgulamasını şahsen ben temenni ediyorum. Bilmeliyiz ki hiç birimiz anne ve babamızı, doğduğumuz memleketi ve ırkımızı, anadilimizi ve rengimizi kendimiz asla ve asla seçmedik. Dolayısıyla bizim kendi seçimimiz olmayan ve Allah tarafından bizlere bahşedilen bu durumdan dolayı övünemeyiz, övünmemeliyiz. İyi bir Mü’min olursak bu doğal özelliklerimize değer katmış oluruz, aksi halde kendimizle birlikte, temsil ettiğimiz dili, ırkı milleti de alçaltmış oluruz. Biz dünyadaki sınavımızı bize bahşedilen ve bizim tercih etmediğimiz ünsilerle övünerek değil, bunları düşünüp bilerek ve bu duruma göre tüm insanları değerlendirerek bizi gerçek kimliğimize ve gerçekten hangi millete mensup olduğumuzu gösteren delillere ulaşarak kazanabiliriz. Bu da bizleri birbirimizi sevmeye, birlik beraberliğimizi kuvvetlendirmeye sevk edecektir.

                Laz, Kürt, Çerkez, Alman, Fransız, Japon gibi hiçbir ayrım yapmaksızın tüm milletimizi saygı ve sevgiyle selamlıyor. Kalbimden dünya ve ahiret işlerini kolaylaştırması dûa ediyorum. Tüm insanlığa hidayet nasip olması umuduyla bir sonraki yazımda buluşmak üzere hoşça kalın.

                “Türkiye halkı, yüzyıllardan beri hür bağımsız yaşamış ve istiklali yaşamanın gereği olarak düşünmüş bir milletin kahraman evlatlarıdır.

                Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

                Kur’ân Ne Diyor?

                “… Her kim de Allah’ın şeâirine (muhterem kıldığı alâmetlere; mukaddesâta ta’zîm (hürmet) ederse, şüphesiz o (ta’zîmler) kalplerin takvâsırdandır.” (22. Hac Sûresi, Âyet/32 ) • Perşembe 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Cuma 38 ° / 23 ° Güneşli
 • Cumartesi 37 ° / 23 ° Güneşli

Balıkesir

13.08.2020

 • İMSAK 04:37
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 13:18
 • İKİNDİ 17:07
 • AKŞAM 20:15
 • YATSI 21:43
 • BIST 100

  1.110%-0,36
 • DOLAR

  7,3587% 0,34
 • EURO

  8,7251% 0,96
 • GRAM ALTIN

  456,39% 0,96
 • Ç. ALTIN

  753,0435% 0,96