Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


GELİN BUNLARDAN KURTULALIM…

GELİN BUNLARDAN KURTULALIM…


Çalış, genç arkadaşım çalış, Namerde muhtaç olmak, Ölmekten beterdir.

                                                                                                                                  A. Fuat Başgil

              GELİN BUNLARDAN KURTULALIM…

                Gelin Hepimiz El Birliği ile Bu Oynanan Oyunu, Hep Birlikte Bozalım!

                Yağlı güreş seyir zevki çok yüksek olan bir oyundur. Bunun sebebi seyircinin oyunun kurallarını kaidelerini iyi bilmesi görmesi, hakemlerin tarafsızlığı, bir de tabii yiğitlerin (güreşçilerin) samimiyeti ve ortaya koydukları performanslarının gerçekçi oluşundandır.

                Pehlivanlar güreşmek üzere hakem heyeti önüne gelirler, cazgır denilen kişi tarafından takdimi ve duası yapıldıktan sonra verdiği işaretle, çalınmaya başlayan davulların ve zurnaların nağmeleri arasında pehlivanlar ahenkli bir şekilde ellerini kollarını sallayarak peşreve başlarlar. Bu durum seyircinin seyir zevkini yükseltirken, pehlivanın da moralini en üst düzeye taşır.

                Peşrevde üç kez ileri üç kez geri gidişten sonra yere sol diz ile çökelerek önce sağ el yere, dize, dudağa ve alına üç defa değdirilir. Karşılıklı geliş gidişten sonra rakibinin paçaları yakalanır ve sırtı sıvazlanır, enseler bağlanır, eller tutuşur ve birkaç defa sallanır, güreşe böylece girişilmiştir artık.

Aynı şekilde futbol müsabakası da dünya çapında ilgi gören ve yakından takip edilen bir spor dalıdır. Seyirci maç öncesi ve maç esnasında tuttukları tempolarla hem kendini hem de takımını maça motive etmektedir. Dikkat edilirse burada da seyirci oyunun kurallarına hakim, her iki takım tüm samimiyetiyle sahada mücadele etmekte ve yine ortaya seyir zevki yüksek bir oyun çıkmaktadır.

                Aynı gözlemlerimizi bir de şu anda erken seçim olsun mu olmasın mı tartışmalarıyla Türkiye’nin mevcut olan gündemini meşgul eden milletvekili seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine yoğunlaştıralım ve de gerçekten bu koltukları hakkıyla kim hak ediyorsa onlara oy vererek onları seçelim.

Yalnız bu işin enteresan olan tarafı maçlarda büyük spor müsabakalarında olduğu gibi hangi takıma tam olarak destek olacağımızı tam olarak bilen bilinçli bir seyirci ya da seçmen kitlesi hiç de yok gibi gözüküyor. Bu oynanan oyunda maçı kimin kazandığının değil, kazanan tarafın bu oynanan maçı seçimi hakkıyla layıkıyla kazanıp kazanmadığı bu oyunda bir şike var mı fol var mı izleyicilerin bunları da ayrıca görmesi çok önemlidir..

Bu çok ilginç bir durum değil mi?

                Ülkenin geleceği ile ilgili kararlar alınacak; ülkenin % 99’u bu durama çok duyarsız ne istediğini bile, neyi aradığını, kimin ülkesine bir kurtarıcı çözüm olacağını, kimlerin ülkeyi felakete sürükleyeceğini hiç görmüyorlar, görmek de hiç de istemiyorlar. Başta bilinçli bir şekilde ülkesinin geleceğini haklarını en iyi kim savunacak, kim ülkesi yararına daha faydalı hizmet edecek bunları iyi bir şekilde görmesi gerekir halkımızın.

                Bu yapılacak seçimle seçtiğin vekillere bakanlara, ülkenin geleceğini istikbalini menfaatlerini çıkarlarını teslim edeceksin. Başta kendin olmak üzeri kendi geleceğini, aile’nin geleceğini, çocuğunun geleceğini ve yakınlarının geleceğini bu oyla seçtiğin siyaset adamları ülkenin geleceğini haklarını çıkarlarını ne kadar görüp gözetip kolluyor bunları iyi bir şekilde göreceksin!

Onun ardından bilinçli bir şekilde oy pusulasını eline alıp oyunu basacaksın sonrasında ise rahata ereceksin üzülmeyeceksin!..

                Gelelim ülke genelinde birçok particikler tarafından, genelde aday gösterilen meşhur siyasetçilerimize…

Her birisi ne istediğini çok iyi biliyor, ne yapılması gerektiğini de çok iyi biliyorlar. Demek istediğim şu; bakın siyasilerin konuşmalarına, birbirlerinin aleyhinde saçma sapan iddialar, dedikodular, iftiralar, herkesin gözünün içine baka baka hiç utanmadan sıkılmadan bu halka bir gün hesap vereceğini düşünmeden verilen genelde içi boş vaatler…

Çok dikkatli bir biçimde bakıldığı zaman ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarından, madenlerinden kesinlikle bahsetmeyen bu kaynakların yabancılar tarafından istilasına göz yuman özelleştirilmelerine çanak sallayan meşhur siyasetçilerimizi de ayrıca bir görmemiz gerek.

Bu siyasiler parti ayrımı yapmadan, bu ülkede olan kaynakları daha nasıl işleteceklerini nasıl işleneceğini biliyorlar mı acaba! Bu siyasiler yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar mı? Bu siyasiler bu yerli ve milli madenleri kaynakları yabancılara peşkeş çekmenin ne olduğunu biliyorlar mı? Bu siyasiler her şeyi biliyorlar maşallah? Hele özelleştirmeler konusunda uzman olmuşlar ellerine kimse su dökemez!

Yıl olmuş 2020 hala beyefendiler Avrupa Birliğine gireceklermiş. Avrupa bizleri tanıyacakmış tanıdılar sayelerinde bir uyum süreci türküsü çığırdılar. Yaptıkları uluslararası anlaşmalarda daha kapısından içeri sokulmadığımız birlikleri, bu meşhur siyasetçilerimiz sayesinde, ülkemizin peşkeş çekilmedik edilmedik yeri kalmadı. Avrupa Birliğinin bu ülkeye yaptığı yaptırımlar antlaşmalar ortadadır.

Avrupa Birliği denilen oluşum öyle zannedildiği kadar abartıldığı kadar önemli bir birlik değildir. Çoğu üye; ülke olarak bu birliğe girdine bin pişman. Bu ayrı bir yazının konusu yalnız bir gerçek var.  Türkiye geldiğimiz bu noktada hem siyasiler tarafından hem de Avrupa Birliği ülkeleri tarafından çok fazlaca şekilde aldatıldı yıpratıldı çokça tavizler verilmesi sağlandı.

Bizler şimdiden yazalım bir seçim olacaksa; Ülke çıkarlarına, Milli değerlere bu yaşanan ülkenin halkına üzerinde yaşanılan sınırları yararına kim hak ettiği şekliyle hizmet edecekse halkımızın huzurunda adaylığını açıklayabilir. Bunun haricinde Emperyalist güç odaklarının belirlediği çerçevenin profilin dışına çıkmayan yerlilik ve millilik düşmanı siyasilerde aday olarak karşımıza çıkabilirler.

Bu adayların bazıları; ABD’nin, İngiltere’nin v.b. devletlerin kendileri için kullanmak istedikleri bu ülkedeki zengin yeraltı kaynaklarını sadece ağızlarına alsınlar ondan sonra özelleştirsinler…

Kimileri oyla kimileri parayla bir güzel beslenmiş olabilirler. Bu yazdığım son madde gün yüzene pek çıkartılmak istenmeyen bir gerçektir beklide. Ama belki de, bu bahsi geçen olay gerçeği yansıtmıyordur. Halkımız her şeyin en güzelini bilir!..

                Bu kaynakları; “ONLARI BEN ÇIKARTACAĞIM, BEN ÜLKEMDE İŞLEYECEĞİM DİYEN, DEVLET-MİLLET ORTAKLIĞIYLA EL ELE KULLANACAĞIM” diyen adaylar görmek istiyoruz halkımızla birlikte. Sadece meydanlarda ağızlarına alsınlar, ben bu haklı davamdan, iddiamdan geri dönersem;

DÖNEN NAMERT OĞLU NAMERTTİR! desinler halkımız bunu bekliyor.

                Ama bunları YAPAMAZLAR, bunlara bunu asla YAPTIRMAZLAR, bunlar da bunu YAPMAZLAR! Daha halkımız olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk harici yapanı bu ülkede pek rastlayamadık.

                Gelelim bunların çözümüne…

Halkından çok büyük cambazlıklarla gizlenmeye çalışılan çok değerli kaynaklarımız, isim vermeden emperyalistler tarafından projeleri çalınan.., Sadece çözümden bahseden; madenlerimizden, ekonomimiz den bahseden dünya çapında yazdığı Ekonomi Modeli ile bir zamanlar gündemin tam ortasında olan merhum Prof. Dr. Haydar Baş sağlığında Türk insanının çok yakınındaydı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden bir uyarıcıydı. Bu insanın bilgi ve birikiminden yararlanılmadı.

O’nun, baş amacı, bu ülke üzerinde oynanan, çirkin oyunlara bir son vermekti.

Merhum Baş yaşıyorken, diğer siyasilerin ülkenin problemlerini çözmeleri pek mümkün gözükmüyordu, gerek yazdığı kitaplardan gerekse duruşundan neden.

                Birileri hocaya hala bugün olmuş taş atıyor; “ON SEKİZ YILDIR ÇÖZEMEDİN, ŞİMDİ İSE 2020 YILINDA NASIL ÇÖZECEKTİN” diyorlar.

O, sağ olsaydı şu cevabı vereceğini iyi biliyoruz; ”MADEM ON SEKİZ YILDIR, ÇÖZÜMÜN VARDI DA, NİYE SÖYLEMEDİN” diyecekti!

                Bunlar aynı tavanın balıklarıdır.

                Gelin el birliği ve gönül birliği ile bunlardan kurtulalım…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Ey müminler! Güçlünüz, zayıfınız hep birlikte savaşa koşun. Allah yolunda mallarınızla, canlarınızla cîhad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” (9. Tevbe Sûresi, Âyet/ 41) • Pazar 3 ° / -1 ° Bulutlu
 • Pazartesi 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27