Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


GEREKÇELİ KARA AÇIKLANDI

GEREKÇELİ KARA AÇIKLANDI


Yüksek seçim kurulu (YSK) nihayet İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi için verdiği kararın. Gerekçeli kararını 250 sayfa ile açıkladı. Bu gerekçeli karar yalnız Cumhur ittifakını Memnun etti. YSK itibarını kurtarmaya çalıştı. Seçimin yenilenmesi kararı 4 yenilenmesin 7 yenilensin kararı çıkmıştı. YSK´nın 4 üyesi gerekçeli kararda 38 sayfalık savunma yaparak. Anayasa ve Kanunlara vurgu yaparak savunma yapmış durumda.

7 üye ise 12 sayfalık savunma yapmış. Bu 7 üyenin kimlikleri ve kariyerleri sosyal medyada yayınlandı. Bu 7 üyenin siyasi kariyerleri AKP üyesi olduklarını gösteriyor. Gerekçeli Karar siyasi olarak yapılmış bir karar olduğu yönünde. 4 üye ise hem YSK kendilerini bağlayan yasalara vurgu yapıyor. Hem de anayasaya vurgu yaparak yasal bir savunma yapıyor.

7 üye ise hem YSK kanunlarını görmezlikten geliyor. Hem de Anayasayı görmezlikten geliyor. Bu 7 üye İstanbul´u karanlık bir tünele sürüklemiştir. Gerekçeli kararda oy çalınması, oy hırsızlığı diye bir şeyden bahsedilmiyor. Cumhur ittifakı hala oy hırsızlığından bahsediyor. Binali Yıldırım Daha önce oyların çalındığını söylüyordu. Kendisine oy çalıma durumu sorulduğunda. ?Ben halk dili ile konuştum? diyor. Çalıma kelimesinin anlamı halk dilinde başkamı acaba?

23 Haziranda yapılacak seçimin sandık kurulları açıklandı. CHP araştırmış sandık kurullarında yine kamu görevlisi olmayanlar varmış. Bu durum Binali beye sorulduğunda. ?İtiraz etsinler değiştirsinler? diye cevap veriyor. İyi güzelde? Yapılan seçim için AKP´nin yaptığı itirazların içersinde. Sandık başkanlarının içersinde kamu görevlisi olanlar var diyen kendileri değil miydi? Hem kamu görevlisi olmayanlar var diye itiraz edeceksiniz? Yenilenen sandık görevlilerinin içersinde yine kamu görevlisi olmayanların olduğuna duyarsız kalacaksınız.

?İtiraz etsinler değiştirtsinler? diyeceksiniz. Pekiyi siz neden itiraz etmiyorsunuz? Bu ne lahana turşusu, bu ne perhizdir?  Cumhurbaşkanı ?Hırsızlara teslim etmeyeceğiz? diyor. Yapılan seçimde hırsız vardı ise neden bulunmadı? Bu söylem çok manidar bir söylemdir. Diyelim ki vatandaşın teveccühü İmamoğlu´ndan yana oldu? Ne yapılacak tekrar seçim mi yapılacak? Yoksa seçim iptal edilip kayyum mu atanacak?  Zaten seçim yargı ve demokrasi kurallarına aykırı olarak yenilendi. Bu adaletsizliğe devam mı edilecek?

Cumhur ittifakının adayı Binali Yıldırım ?esas mağdur olan benim? diyor. Seçim sonuçları açıklığa kavuşmadan seçimi ben kazandım derseniz? Sonuçlar meydana çıkınca mağdur siz olmuş olursunuz. Vatandaşın nezdinde mağdur İmamoğlu dur. Adil ve demokratik olarak yapılacak seçimde. Vatandaş İmamoğlu´nun mağduriyetini giderecektir. Fakat söylemlere bakıldığında adil ve demokratik bir seçimin olmayacağı kanısı mevcuttur. Türkiye bu seçim yüzünde dışarıda itibar kaybetmiştir. Böyle adil ve demokratik olmayan ülkeye güven olmaz. Ülkeye yatırımcı gelmez. Gelenlerde kaçar. Zaten bu gerekçeli karar ülkenin aleyhine olmuştur.

Ekonomi üzerinde sorunlar artmıştır. Bu kararı eleştirenler için. Bunlar kaydedilmiştir yaptıklarının ceremesini ödeyecekler gibi söylemler. Demokrasilerde olmayan söylemlerdir. Hani en adil seçim sistemi bizde var, diye övünülüyordu? Bu günkü olaylar adil seçimin göstergeleri midir? Yapılan bütün olaylar İstanbul´un kaybedilmesidir. Neden ısrarla İstanbul üzerinde duruluyor? Türkiye´nin maddi yönden en zengin şehri olmasından dolayıdır. Geçmek niyetinde oldukları eyalet sisteminden dolayıdır.

Eyalet sistemine geçildiğinde İstanbul´un kendilerinde olmasının istenmelerinden dolayıdır. Gerekçeli kararda zarftan çıkan dört seçim pusulasından birinin geçersiz olup, üçünün geçerli olması konusu açıklığa kavuşmamıştır. Şimdi 23 Haziranda yapılacak seçimi kazanmak için yapılan her türlü eylem mubah olacaktır. 16 milyon oy çalındı demek doğrudan İmamoğlu´na atıfta bulunmaktır. Bu yenilenen seçim ülkeyi çıkmazın içersine doğru itmiştir. Sıcak demir soğutulacaktı. Böyle olayla demiri daha da ısıtma sebebi olacaktır. 7 kişi ülkeyi nereye getirdi görüyor musunuz? Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! 25-05-2019 Mustafa KOÇAL • Çarşamba 16 ° / 7 ° Bulutlu
 • Perşembe 18 ° / 6 ° Bulutlu
 • Cuma 16 ° / 6 ° Bulutlu

Balıkesir

01.04.2020

 • İMSAK 05:20
 • GÜNEŞ 06:46
 • ÖĞLE 13:17
 • İKİNDİ 16:51
 • AKŞAM 19:39
 • YATSI 20:59
 • BIST 100

  88.701%-1,05
 • DOLAR

  6,6399% 0,38
 • EURO

  7,2880% -0,08
 • GRAM ALTIN

  340,40% 1,38
 • ÇEYREK ALTIN

  561,66% 1,38