Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


HER ŞEY ORTADA…

Her şey ortada, maktul önünde, silah elinde, herkes şahit!


Her şey ortada, maktul önünde, silah elinde, herkes şahit!

                Yalan, nasıl ortak bir etik koduna dönüşür?

                FETÖ yargılamalarında ortaya çıkan gerçek. 15 Temmuz 2016 DARBE GİRİŞİMİ ve FETÖ DAVALARI bütün ilerimizde bütün hızıyla görülüyor. Türkiye tarihinin gördüğü en sinsi ve en kapsamlı İHANET ŞEBEKESİNİN bütün boyutlarıyla ortaya konulabilmesi için kurulan mahkemelerde savcılar iddianamelerini mahkemeye sundular, buna mukabil DARBECİLER de kendi şovlarını bütün maharetleriyle ortaya koydular.

                Hani adamın biri bir kalabalığın ortasında, herkesin gözü önünde birini öldürüyor, elindeki silahın dumanı tüterken onu derdest eden polislere “AVUKATIMI İSTİYORUM” diyor ya. Polis ise saf saf, “HERŞEY ORTADA, MAKTUL ÖNÜNDE, SİLAH ELİNDE, HERKES ŞAHİT, AVUKAT SANA NE YAPACAK?” diye sorar. Katil de aynı saflıkta cevap verir: “BEN DE ONU MERAK EDİYORUM, AVUKAT ŞU HALİMDE BENİ NASIL SAVUNACAK?” der!

                Bizim darbeci hainler, fıkradaki gibi saf değil tabi. Ankara ve Silivri’deki ilk mahkemelerde sanıkların ortaya koydukları tavrın tam bir tiyatro performansı olduğu üzerinde çok durulmuştu. İlerleyen aşamalarda iş onun da çok ötesine geçmiş bir durumdaydı!

                Cürmü meşrut hallere dair tonlarca görüntü var. Kayıtların yüzlerce karesinde darbe fiili esnasında görünen şahıslar, görüntüdeki kişilerin kendileri olmadığını büyük bir rahatlıkla söyleyebiliyorlardı!

                Apaçık telefon mesajlarının darbeyle ilişkisi olmadığını söylüyorlar. FETÖ ile hiç alakalarının olmadığını, FETÖ’YÜ HİÇ TANIMADIKLARINI, o gece darbe eylemi için orada bulunuşlarının, darbecilerle bir araya gelişlerinin tamamen tesadüf olduğunu söylüyorlar!

                “EĞER ATEŞ ETTİĞİME DAİR GÖRÜNTÜLERİ GETİRİRSENİZ HEM ÜZERİME ATILI BÜTÜN SUÇLARI KABUL EDERİM HEM DE KAFAMA SIKARIM” diye meydan okuyor biri bir zamanlar.

Ateş etme anını gösteren görüntüler gösterilince ”TAMAMEN KORUNMA REFLEKSİYLE SİLAHIMI TUTTUM. ‘GİDİN BURADAN’ diye bağırdım. O gecenin hiçbir anında silah kullanmadım, elimde silahın olması, ATEŞ ETTİM MANASINA GELMEZ” diyor du!

                Meclisi bombalayan pilot, bunu “TERÖRLE MÜCADELE AMACIYLA” yaptığını söylüyor. Akıncı’da biri yakalanan biri oraya “TORUN SEVMEYE” geldiğini, bir başkası “HAYVAN BELGESELİ ÇEKMEYE” geldiğini söylüyor.

                İnsanların aklıyla, zekasıyla alenen dalga geçiyorlar. Gerçekliği olabilecek en radikal biçimde tahrif ediyorlar. Metinleri tam bir yapı bozumuna uğratıp, dilin anlamını tarumar ediyorlar.

                Darbe muhakemeleri bu açıdan salt bir tiyatro olmaktan öte psikolog, sosyal psikolog ve sosyologların dikkatle incelenmesi gereken, emsali bulunmayan, bulunamayacak vakalar ortaya koyuyorlar. Bu vakalar gerçekleştiği esnada iyice incelemek gerekiyor!

                Buradan çok ilginç teoriler çıkarmaya yetecek kadar zengin örnekler bulunuyor. Yalanı, gerçekliğin tahrifini bir ortak davranış örtüsü haline getiren motivasyon nereden kaynaklanıyor?

                Bu kadar kalabalık bir grubun bile bile yalanı, insanların gözlerinin içine baka baka bir ifade biçimi olarak benimseyebilmesi sıradan bir hadise değildir!

                Hoş, 50 yıl boyunca müthiş bir sır topluluğu olarak örgütlenen ve amaç için her türlü yalanı, dolanı, cinayeti, kumpası kendine caiz gören bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bir adım sonra ortaya çıkabilecek bir yalanı bir adım beriden söylemekten çekinmiyor, ortaya çıktığında hemen başka bir yalanla onu sıvayabiliyorlar.

                Bir suç örgütü oluşturmak üzere yola çıkanların zaten herhangi bir etik kuralla kendilerini bağlamaları beklenemez. Mafyalarda etik değil racon olur, racona ters düşülmemeye dikkat edilir. Oysa FETÖ, tavanda ne kadar suç örgütü ise de tabanda insanları dini bir söylemle bir arada tutuyor ve bu söylemin normalde vazgeçemeyeceği bir etik kodunun olması beklenir.

                DİNLE MOTİVE OLAN BİR HAREKETİ BÜTÜN ETİK ANLAYIŞLARDA BÜYÜK BİR SUÇ VE KABAHAT OLAN YALANI BU KADAR KOLAY BENİMSEMEYE İTEBİLEN ŞEY NE OLABİLİR?

                Dini bir temele oturan etik kodu ancak yine dini bir temele oturan bir gerekçe askıya aldırabilir.

                Yahudiliğin on emrinden biri “YALAN SÖYLEMEYECEKSİN” der. Ama yalanlar üzerine kurulu dünya medya imparatorluğunu yönetenler Yahudi’lerdir. Aynı şekilde on emirden biri “ÖLDÜRMEYECEKSİN” der, ama hem öldürme makinaları olarak silah sanayini yönetenlerin çok büyük bir kısmı yine Yahudi’dir hem de kendi bölgelerinde bolca Filistinli öldürmeye devam etmektedirler. Aynı şekilde “FAİZ ALMAYACAKSIN” der on emir, ama dünya finans kapitalizminin başında bulunanlar Yahudi’lerdir.

                Bazı Yahudilere bu temel dini emirleri. On emri askıya aldırtan şey, Yahudi olmayanlara karşı “BAŞKA BİR ETİK KODU” işletiyor olmalarındandır. “BİZİM GENTİLE (Yahudi olmayan, ümmi) İNSANLARA KARŞI BİR SORUMLULUĞUMUZ YOKTUR” diyerek onlara karşı bütün etik kodları askıya alırlar. BUNU DA GAYET DİNDAR BİR DUYGU İÇİNDE YAPARLAR. Bugün dünyada kendi yaptıkları silahlarla, kışkırttıkları savaşlarda, çevirdikleri entrikalarla dünyada en vahşi ve acımasızca ölen milyonlarca insanın hiç birine karşı en ufak bir merhametleri yoktur. Çünkü onlar kendi dinlerinden olmadığı için onlara karşı hiçbir sorumluluk duygusu taşımızlar!

                FETÖ’cüler için de muhtemelen yalan, etik olarak doğru bir davranış değil, ama bu kadar soğukkanlı bir biçimde yapıyor olmaları, dinsel anlamda onu meşrulaştırabiliyor olmalarından kaynaklanıyor.

                VİCDANLARI GAYET RAHAT OLARAK FETÖ’CÜ OLMAYANLARA YALAN SÖYLEYEBİLİRLER, ONLARIN MALLARINI ÇALIP ONLARIN HER TÜRLÜ HAKKINA TECAVÜZ EDEBİLİRLER.

                Çünkü sıradan insanların kendi kitaplarından bir nasibi yok. O yüzden onlara karşı hiçbir sorumlulukları yoktur!

                Bu çifte etik yaklaşımı aslında insanlığın en büyük sorunu ve İslam’ın risaletinin başka dinlerle tartışmasında da en önemli konulardan biridir.

                Bu konu da daha çok söz kaldırır!.. • Cuma 33 ° / 19 ° Güneşli
 • Cumartesi 33 ° / 20 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 32 ° / 21 ° Fırtına

Balıkesir

07.08.2020

 • İMSAK 04:29
 • GÜNEŞ 06:06
 • ÖĞLE 13:19
 • İKİNDİ 17:10
 • AKŞAM 20:22
 • YATSI 21:53
 • BIST 100

  1.038%0,36
 • DOLAR

  7,1733% -0,77
 • EURO

  8,4834% -1,50
 • GRAM ALTIN

  472,53% -1,44
 • ÇEYREK ALTIN

  779,6745% -1,44