Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


İKTİDARIN YARIN NE YAPACAĞINI BİLMEM…

İKTİDARIN YARIN NE YAPACAĞINI BİLMEM…


Ayasofya’ya, Alaçatı Modeli Uygulanır Mı?

                Yıllardır her Fetih yıldönümlerinde, Ayasofya gündeme gelir ve ‘her şeyin bir zamanı var, önce sabah namazlarında Sultan Ahmet’i doldurun, sonra bakarız. Çamlıca’ya dört Ayasofya büyüklüğünde cami yaptık, orayı doldurun’ gibi cümlelerle üç beş gün gündemde kalır, sonra düşerdi.

                Bu yıl ise iktidar bu gündemi biraz uzatma gayretine girince başına dert oldu gibi bir tablo ortaya çıktı.

                Bütün partiler, “HADİ BUYUR AÇ’ dedi. Hatta Saadet Partisi bu işi daha ileri götürerek ‘ABDESTLERİMİZİ ALDIK, SİZİ BEKLİYORUZ. İlk namazı da Sayın ERDOĞAN KILDIRSIN’ mesajını gönderdiler.

                Tabi iktidar, ‘HADİ YAPABİLİYORSAN YAP’ restine ve Meclis’e verilen, “AÇILSIN” tekliflerine, ‘HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ, TEMMUZ’U BEKLEYİN’ şeklinde cevap verdi!

                Temmuz’da neler olabilir?

                Ayasofya’yı açabilirler mi?

                Açarlarsa cami olarak mı açılır yoksa ibadet hane mi?

                İktidarın yarın ne yapacağını bilmem ama DÜN NE YAPTIKLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUM!

                Bakın! Tarihler 28 Şubat 2011 idi ve Sayın Erdoğan, Almanya’da inanç alanında hangi reformlar yaptıklarını 6. madde de güzel bir şekilde anlatıyordu.

                Sayın Erdoğan’ın maddelerinden birisi de şöyleydi; “Bütün imar planlarında eskiden cami yazardı. Camiyi imar planlarından çıkardık. Onun yerine mabet yazdık. Çünkü olur ya Hıristiyanların böyle bir talebi olur. Musevilerin de böyle bir talebi olur.”

                Tarihler 2013’ü gösterdiğinde Meltem medya gurubu basında yayınlanan gazetesinde İzmir, Alaçatı’daki Pazaryeri Camii’ni gündeme getirmişti.

                Neden? Çünkü bu cami, hem kilise hem de cami olarak kullanılmaya başlanmıştı.

                Hatırladınız mı?

                Evet, II. Mahmut döneminde yapımına başlanan ve Abdülaziz döneminde tamamlanarak hizmete açılan kilise, Cumhuriyetin ilan edilmesinin hemen akabinde camiye çevrildi. Kim tarafından? DİNSİZ DENİLEN GAZİ ATATÜRK TARAFINDAN.

                Olaya gelirsek! 2013’te camide restorasyon başlatılıyor ve çalışmalarda Hıristiyanlığa ait bir çok sembol ortaya çıkarılıyor.

                Ardından otomatik perdeler takılıyor. Namaz vakti perdeler kapanıyor namazlar kılınıyor sonra açılıyor. Cami özellikle Pazar günleri kilise hüviyetine bürünüyor. Resmi makamların verdiği izinle camiye gelen Hıristiyanlar ayin yapıyorlar!

                Bu, AKP iktidarının ülkemize, milletimize ve İslam tarihine yaşattığı acı olan bir gerçek!

                Aynı model Ayasofya için uygulanabilir. Zaten Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan, “AYASOFYA İBADETE AÇILSIN. MABET YETERİNCE BÜYÜK, HIRİSTİYANLARA DA BİR ALAN TAHSİS EDİLSİN. DÜNYA DİNSEL BARIŞIMIZI, OLGUNLUĞUMUZU ALKIŞLASIN.

                AYASOFYA ÇAĞIN VE İNSANLIĞIN BARIŞ SEMBOLÜNE DÖNÜŞSÜN” dedi!

                Vatikan ve Ortodoks patriği ile görüşürler, ”ORTAK MİRAS, DİNLERİN KARDEŞLİĞİ, İNSANLIK VE BARIŞ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ADIM” gibi süslü cümleler kurarak olayı güzelce bir şekilde tamamlarlar!

                Olmaz mı diyorsunuz! Ben oldu, diyorum. Anadolu’da 50 binden fazla kilise ev açıldı, diyorum. Temeli bile toprak altında kalmış kiliseler yeniden yapıldı, BESMELE İLE AÇILDI DİYORUM!

                ‘DÖRT HAK DİN’ cümlesini bu iktidar kurdu diyorum. “İBRAHİMİ DİNLER, İBRAHİMİ DİNLER MASASI’ cümlelerini de bu mevcut olan iktidar dönemlerinde kuruldu diyorum!

                PAPAZLARLA, HAHAMLARLA İFTAR YAPAN, DUA EDENLER DE BU İKTİDARDIR DİYORUM!

                ABD’nin Raporu..

                ABD Dışişleri Bakanlığı, birçok ülkedeki dini kısıtlamalar ve azınlıkların durumunu değerlendirdiği Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun (USCIRF) güncellenmiş son halinde, Türkiye’de dini özgürlüklerin endişe verici bir boyutta seyrettiği değerlendirmesinde bulundu.

                Gerçekten bir Müslüman-Mü’min olarak; bu gidişattan çokça endişe duyuyorum!

Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

                “Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz, onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler (kertenkele) deliğine girecek olsalar, siz de onları takip edeceksiniz.”

                Sahabeler; “Ya Resûlullah! (İzlerini takip edeceğimiz bu topluluklar) YAHUDİLER ve HIRİSTİYANLAR MI OLACAK?”

                Efendimiz; “YA BAŞKA KİMLER OLACAKTI?” buyurdu. (Buhari, Enbiya 50: Müslim, İlm. 6.)

                Halkımız böyle konularda, hem hassas hem de çokça endişeli!

                Kur’ân Ne Diyor?

                “(Rabbim) İnsanların dirileceği gün ve Allah’a temiz bir kalple gelenler dışında malın da çocukların da fayda vermeyeceği gün beni mahcup etme!” (26. Şuarâ Sûresi, Âyet/87-89) • Perşembe 32 ° / 19 ° Güneşli
 • Cuma 38 ° / 23 ° Güneşli
 • Cumartesi 37 ° / 23 ° Güneşli

Balıkesir

13.08.2020

 • İMSAK 04:37
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 13:18
 • İKİNDİ 17:07
 • AKŞAM 20:15
 • YATSI 21:43
 • BIST 100

  1.110%-0,36
 • DOLAR

  7,3587% 0,34
 • EURO

  8,7251% 0,96
 • GRAM ALTIN

  456,39% 0,96
 • Ç. ALTIN

  753,0435% 0,96