Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ…

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ…


İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine 171 Devlet İmza Atarak İnsan Haklarına Saygı, Koruma Ve Geliştirilmesine Yönelik Taahhütte Bulunulmuştur!

                İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi..

                Dünyada en geniş biçimde kabul edilmiş olan insan hakları bildirgesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesidir (İHEB). Bildirgenin temel mesajı, her insanın doğuştan sahip olduğu değerlerdir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 10 Aralık 1948 tarihinde Paris’te Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından oybirliği ile kabul edilip onaylanmıştır.

                Evrensel Bildirge, ırkı, rengi, cinsiyeti, dili, dini, siyasi düşüncesi, ulusal ve toplumsal kökeni, mülkiyeti, doğumu ya da diğer statüleri her ne olursa olsun yeryüzünde var olan bütün insanlar için geçerli olan temel hakları savunur ve sıralar.

                Bildirge, devletlerin yalnızca kendi yurttaşlarının değil sadece, diğer ülkelerin yurttaşlarının da bazı haklarını savunmaya söz vermelerini ister (işkence görmeme hakkı, yaşama hakkı, ifade özgürlüğü gibi). Diğer bir deyişle ulusal sınırlar, diğer insanların haklarına erişmelerine yardımcı olmada engel teşkil etmez. 1948 yılından bu yana EVRENSEL BİLDİRGE İLE İNSAN HAKLARI için uluslararası standartlar oluşturulmuştur.

                2003 yılında dünya nüfusunun % 99’una denk gelen toplam 171 DEVLET BU BİLDİRGENİN altına imza atarak İnsan Haklarına Saygı, Koruma ve Geliştirilmesine yönelik taahhütte bulunmuştur!

                İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi her ne kadar insan hakları hukuku için bir esin kaynağı olsa da teknik olarak (hukuksal olarak) kendi başına bağlayıcı değildir. Ancak bildirgede yer alan ilkeler, ikiz sözleşmeler olarak adlandırılan ULUSLARARASI KİŞİSEL VE SİYASAL HAKLAR SÖZLEŞMESİ VE ULUSLARARASI EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL HAKLAR SÖZLEŞMESİ aracılığıyla hukuki olarak bağlayıcı niteliğe kavuşturulmuştur!

                Bu sözleşmeleri onaylayan devletler, kendi ülkelerinde insan haklarını korumak için sözleşme hükümlerini iç hukuka yansıtma yükümlülüğünü üstlenmişlerdir. Bununla birlikte, İKİZ SÖZLEŞMELER henüz tüm dünya ülkeleri tarafından imzalanmamıştır.

                TÜRKİYE BU SÖZLEŞMELERİ HAZİRAN 2003’TE İMZALAMIŞ ONAYLAMIŞTIR.

                Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmelerinin yanı sıra bazı BÖLGESEL İNSAN HAKLARI ARAÇLARI DA GELİŞTİRİLMİŞTİR. Türkiye’nin de taraf olduğu AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ, Afrika Kıtasındaki Ülkeler için; AFRİKA İNSANI VE HAKLARI ŞARTI, AMERİKAN İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ bunlardan sadece bazılarıdır..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Ey iman edenler! Allâh’ın kendilerine gazap ettiği bir topluluğu dost edinmeyin.” (60. Mümtehine Sûresi, Âyet/13) • Perşembe 6 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 11 ° / 1 ° Sağanak
 • Cumartesi 10 ° / 1 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.467%0,00
 • DOLAR

  7,4270% 0,18
 • EURO

  8,9952% 0,19
 • GRAM ALTIN

  438,74% -0,04
 • Ç. ALTIN

  723,921% -0,04