Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


İNSANLARIN SOSYAL MEDYA HESAPLARI?

İNSANLARIN SOSYAL MEDYA HESAPLARI?


Bana takipçi sayını söyle?

                Sadece başkan değil, birçok siyasetçi, bürokrat artık insanları sosyal medya hesapları ve takipçilerine göre değerlendiriyorlar!

                Mesela bir bakanlığa sosyal medya üzerinden şikâyette bulunan bir kişinin takipçi sayısı binin altındaysa, şikâyet ´KLAVYE ALTI´ ediliyor. On bin ve üzeri tüm şikâyetler ise anında cevaplanıyor! Medya dünyası ise tam olarak takipçi sayısına göre hiza almış durumda. Bir televizyon programına davet edilecek kişinin takipçi sayısı çok önemli bir kriter artık!

                Şahsen ben bir köşe yazarı olarak ?ÇOK EZİK? durumdayım. Zira en az takipçisi olanlardan biriyim. Geçenlerde iyi bir dostum olan emekli edebiyat öğretmeni ve aynı zamanda spor, futbol üzerine kıymete değer yazıları, görüşleri olan pek kıymetli dostum soruyor bana, ?26 YIILIK GAZETECİSİNİZ AMA TAKİPÇİNİZ NE KADAR ÇOK AZ.

                Sizi beğenmiyorlar mı!??

                Oysaki onun takip ettiği ?yazar, yorumcu, analist, yayın yönetmeni, konferansçı, danışmanın´ (tüm bu sıfatları tek başına taşıyor adam) 600 bin takipçisi var. Adamın daha önce psikolojik tedavi gördüğü ve dengesizliğinin her yazısına yansıdığı onun için çokta önemli değildir?

                Takipçi sayısının çokluğu nedeniyle köşe yazarı, tv programcısı, yorumcu ve danışman yapılanların sayısı o kadar çok ki, hepsinin ayrı ?STORY? (Hikâye - öykü.) si var!

                Kız istemeye giden bir babanın en çok gururlandığı şeyler de değişti: ?Oğlum diye söylemiyorum ama İnstagram´da takipçi sayısı yüz bini aştı. Facebook hesabından bir paylaşım yapıyor, Allah sizi inandırsın en az Trump´ın ki kadar ?LİKE? (Beğeni, beğenmek) alıyor. Elerinizden ?KİSS? (Öpmek) ister.

                Size şaşıracağınız bir şey söyleyeceğim ama sakın ola ki şaka sanmayın. Ünlü bir hatip Diyanet İşleri Başkanlığı´na aday gösterilmiş, ismi en üst makamların önüne kadar gelmişti. En önemli bir özelliğinin ise popülaritesi ve takipçisi sayısı olduğu ciddi ciddi söylenmişti o zamanlar.

                Neyse ki olmadı!

                Artık devlet kurumlarına eleman alınırken ya da Cumhurbaşkanı´na biri önerilirken sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı da not olarak düşülüyor. Sanırım belediye başkan adaylarının durumu da aynı!

                Abi seni meşhur edelim: 1200 TL

                Bir başka ciddi yazarın bu işlerden anlayan bir arkadaşı o´nu bu konuda teselli etmiş;

?ABİ ÜZÜLME YARDIMCI OLALIM SANA?. ? NE YAPACAKSINIZ? demiş.

                ?Ya şöyle yüz bin takipçi satın alalım sana. Öyle ATLA - DEVE değil, 250 TL tutar. Haa bunlar boot (Ön yükleme) hesap değil, organik! Sonra takipçi arttırma taktikleri var onları uygularız. Senin yazılarının oranlarını arttırmak için bir çalışma da ayrıca yaparız. Günlük yüz bin tıklama alırız bir yerden. O da 100 TL falan.

                Bir iki fenomen (Hayranlık duyulan) de seninle polemik (Sorulara cevap, atışma, tartışma.) yapar.

Oradan yürürsün. Ha Twitter´da ?Trend Topic´ olmak için kampanya var şu sıralarda. 250 TL´ye kadar düştü. Onu da yaptık mı tamamdır. Valla şöhret olursun on günde.?

                Toplamda 1200 TL hesap çıkartmış ona.

                Buna karşılık yüz binden fazla takipçim, iki defa ?TT´ olma ve ünlü iki fenomen hesabında adım geçecekti. Sudan ucuz!

Anlayacağınız, ?BANA TAKİPÇİ SAYISINI SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM? bir atasözü olmak üzere. Allah hepinize insan ilim´i ve bilimi versin. Boot´lar ile Spam´lar ile uğraşmayın.

Allah sonumuzu hayretsin? • Cuma 8 ° / 4 ° Bulutlu
 • Cumartesi 8 ° / 3 ° Bulutlu
 • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

21.02.2020

 • İMSAK 06:24
 • GÜNEŞ 07:47
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:28
 • AKŞAM 18:57
 • YATSI 20:15
 • BIST 100

  115.453%-0,16
 • DOLAR

  6,1265% 0,42
 • EURO

  6,6196% 0,51
 • GRAM ALTIN

  321,74% 1,26
 • ÇEYREK ALTIN

  530,871% 1,26