İSTANBUL’ DA HİSSEDİLEN "KÜKÜRT" KOKUSU ve "SARI SİS" OLAYI (!)
İSTANBUL’ DA HİSSEDİLEN "KÜKÜRT" KOKUSU ve "SARI SİS" OLAYI (!)
Tarih: 24.8.2014 18:04:32
İrfan AYDINOĞLU -SİSMİK KALEM

İstanbul` da çok sayıda vatandaşın kükürt kokusuna benzeyen koku duyulması üzerine olası bir depremin habercisi olabileceği ihtimali üzerine vatandaşlar paniğe kapıldı.

İstanbul` da yaşayan vatandaşlar dün gece garip bir koku hissetti. Özellikle Haliç civarında yaşayan vatandaşlar etrafı saran ve kükürte benzer bir koku duyduklarına dair ihbarlarda bulundu. Kokunun denizden gelme ihtimali yüksek görünüyor.

VATANDAŞLAR YANGIN VAR DİYE BALKONLARA VEYA CAMLARA ÇIKTI.

Bir çok vatandaş evlerin içine kadar ulaşan kükürt kokusu ile tedirgin oldu ve pencerelere ve balkonlara çıkarak "Acaba yangın mı var" diye bakındılar. Ancak kokunun kaynağının neresi olduğu tam olarak anlaşılamadı.

"YANIK KİBRİT" KOKUSU ALIYORUZ (!)

Vatandaşlar duydukları kokuyu, "Kibrit yandığında çıkan kokuyla aynı" şeklinde nitelediler. Kibrit ucu, kükürt (S) ve oksitleyici olarak potasyum klorattan (KClO3) oluşur. Dolayısıyla vatandaşın hissettiği kokunun "Kükürt" kokusu olma ihtimali artıyor.

İSTANBUL DEPREMİ KORKUSU.

Son yıllarda dünyanın bazı ülkelerinde de insanlar zaman zaman "kükürt" kokusu algıladıklarına dair ihbarlarda bulunuyor. Fakat İstanbul`da yoğunlaşan "kükürt" kokusunun "İstanbul depreminin"tartışıldığı günlere denk gelmesi de büyük tedirginliğe sebep oluyor.

KÜKÜRT KOKUSU DEPREM İLE BAĞLANTILI.

Bazı uzmanlar "kükürt kokusunun" depremle bağlantılı olduğunu rapor ediyor. Bir çok deprem uzmanı deprem vakalarından önce doğada meydana gelen olayları anlatırken, "çürük yumurta ve kükürt kokusuna" vurgu yapıyor. Daha önce Düzce depreminden beş saat önce sularda Kükürt kokusuna rastlandığına dair ihbarların yapıldığı medyaya yansımıştı.

DÜNYA` DA BENZERLERİ ÇOK YAŞANDI.

Dünyada da benzer olaylar yaşanıyor. Söz gelimi 9 Mayıs 2011`de bilim adamları Kaliforniya` da son derece yüksek radyoaktif sülfür (kükürt) bildirdi. Kaliforniya ve Florida` da bazı günlerde kükürt kokusu duyulduğu bildiriliyordu. Japonya`da 2011 yılındaki felaketten 2 hafta sonra Kaliforniya` da radyoaktif kükürt atomlarında rekor kırıldığı belirtildi.

AFAD VE KANDİLLİ AÇIKLAMA YAPACAK MI?

İstanbul`d a yoğunlaşan kükürt kokusu konusunda AFAD ve Kandilli Rasathanesi` nin bir açıklama yapması bekleniyor.

DENİZ ÜZERİNDEKİ SARI SİS TABAKASI

Aslında doğada “sarı sis” diye bir olay yoktur. Maksadımı açıklayabilmek için bu terimi ben uydurdum. Olayı anlatan başka türlü bir isim bulamadım. Olayı "SARI SİS" diye adlandırınca daha çarpıcı ve dikkat çekici oluyor gibi geldi.

Bilindiği gibi meteorolojik sis olayı çok küçük ( mikroskobik ) su damlacıklarının havada hareketsiz olarak asılı kalması olayına verilen isimdir. Diğer bir ifade ile stratus bulutunun yeryüzüne çökmüş haline "sis" adı verilir. Sis olduğu zaman görüş mesafesi 1 km. den daha azdır. Sisin rengi beyaz ve parlaktır. Sis olduğu zamanlarda havadaki nisbi nem oranı % 80’ in üzerindedir. Kesif (yoğun) sislerde genellikle nisbi nem oranı % 99 olur. Çünkü bulutlar yere inmiş demektir.

Dağlık bölgelerde meydana gelen sisler, vadilere çöker. Yüksekçe bir yerden sis altında kalan vadiye bakıldığında, dağ yamaçlarının sis denizi içinde kalmış adalar gibi sıralandığı görülür. Buna “vadi” adı verilir. Vadi sisi, nemli havanın oroğrafik (yamaç) yükselmesi ve çökmesi sebebi ile oluşur.

İşte benim sözünü ettiğim “sarı sis” daha ziyade bu “vadi sisi” ne benzer bir olaydır.

Sarı sis tabakası deniz yüzeyinden başlayıp 10-50 metre yüksekliklere kadar, doğu-batı yönünde, deniz üzerinde uzayıp giden sarı bir şeriti andıran bir tabaka görünümünde.

SARI SİS FAY HATLARI ÜZERİNDE OLUŞUYOR(!)

Sarı sisin beni şüpheye düşüren yönü ise görüldüğü yerlerde gelip tam da fay hattının üzerine oturması. İşin garip tarafı bu sarı sisin puslu havalarda görülebildiği gibi net ve açık havalarda yani görüş mesafesi 20 km. nin üzerindeyken bile deniz üzerinde sarımtırak bir tabaka gibi kilometrelerce uzayıp gitmesi. O yüzden de sarı sisi kendimce “deprem belirtisi” olarak nitelendiriyorum. Ve çok gariptir 15 yıldan bu yana yaptığım deniz gözlemlerde, sarı sisin öyle her gün değil nadiren ortaya çıktığına ve görüldüğü zamanlarda da yüksek magnitüdlü depremlerin meydana geldiğine çok şahit oldum. Tesadüfen öyle oldu denilebilir fakat bana kalırsa pek de tesadüfe benzemiyor. Bu konunun bilimsel platformlarda tartışılması, incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Depreme kısa bir süre kala, depreme hazırlanan fay düzlemi açılmaya başlar. Fay düzlemini oluşturan kayaçlarda mikro-tansiyon çatlakları oluşur. Bu çatlaklardan yerin derinliklerinden gelen gazlar yer kabuğundan atmosfer çıkış yapmaya, başlar.

Yerkürenin derinliklerinden gelen gazlar: Carbon monoxide (CO). Carbon dioxide (CO2). Sulphur dioxide (SO2), Hydrogen sulphide (H2S), Hydrochloric acid (HCl), Sulphuric acid (H2SO4) ve Helium (He) gazlarıdır.

Ayrıca fay hatlarında Radon (Rn) ve Argon (Ar) gibi asal gazlar da çıkar.

NACİ GÖRÜR YILLARDIR “MARMARA’ NIN ALTI FOKUR FOKUR KAYNIYOR” DİYE BOŞUNA FEVERAN ETMİYOR (!)

Bugüne kadar Marmara Denizi’ e yedi yabancı araştırma gemisi gelip araştırma ve incelemelerde bulundu. (İTÜ) Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Celal Şengör, Fransız Le Suroit gemisinin denizaltısı Viktor ile fay hattına dalış yaptılar. Deniz tabanı üzerinde sıvı,gaz ve petrol çıkışları olduğunu kendi gözleri ile görüp rapor ettiler ve bu gazlardan çeşitli numuneler alarak laboratuvarlarda incelettiler. Gaz çıkışların Küçükçekmece` nin güneyinde ve Tekirdağ ile Silivri arasında zirve yaptığı tesbit edilmiş durumda.

SARI SİS’ İN KAYNAĞI KÜKÜRT

Fay hatlarından çok çeşitli gaz çıkışları olsa da gözlemlerde deprem belirteci olarak bunlardan çoğu bizim işimize yaramaz. Örneğin Radon renksiz ve kokusuz bir gazdır. Havadan ağır olduğu için toprak veya deniz yüzeyinde çöküp birikerek bir tabaka oluşturur fakat çıplak gözle bakarak varlığını anlayamayız. Radon gazının varlığını tesbit edebilmek için gaz numunesi alıp detaylı ölçüm ve analizler yapmak gerekir. Diğer gazların çoğu da görsel olarak varlığını belli etmez. Atmosfere çıkış yaptıklarında rüzgar veya benzeri dış etkenler dolayısı ile dağılıp giderler. Kükürtlü bileşiklerin sarı rengi ise çok iyi bir belirteçtir.

Kükürt (sülfür) kokusu yanmış kibrit kokusu gibidir, yerkürenin derinliklerinden gelir, volkanik aktiviteler ve büyük magnitüdlü depremlerden önce çoğu kez kükürt kokusu duyumsandığı rapor edilmiştir.. Volkanik aktivitelerde mağma odasında basınçlanan kükürt bileşikli gazların volkan bacasından kendilerine yol açarak atmosfere ulaşması ile kükürt kokusu duyulur. Deprem öncesi açılmaya hazırlanan fay düzlemindeki saran basıncın artması ile kılcal mikro tansiyon çatlaklarından atmosfere kükürt bileşikleri çıkışları başlar. Kükürt çok yüksek sıcaklıklarda ve basınç altında gaz haline geçer. Doğada kükürt bileşikleri halinde bulunur. Petrol Rafinerileri` nde yan ürün olarak kükürt elde edilir. Ham petrolün içinde çok az bir miktar kükürt bulunur. Kükürt atmosferdeki oksijenle birleştiğinde bilesikleri : SOx şeklinde gösterilir. Bunlar Kükürt di-oksit (SO2) ve kükürt tri-oksittir. (SO3) Kükürt, hidrojen ile birleştiğinde hidrojen sülfit (H2S) gazı meydana gelir. Bataklık gazı olarak adlandırılan bu gaz çürük yumurta gibi kokar. Kükürt bileşikleri atmosfere çıktıktan sonra havadan daha ağır olduğu için toprak veya deniz yüzeyine yakın sarı bir tabaka şeklinde çöker ve birikir. Su ile birleştiğinde sülfürik asit (H2SO4) oluşur. Atmosfere çıkan kükürt bileşikli gazların ömrü 4 ila 10 gündür.

DEPREM KESTİRİMİNDE "GÖZLEM" İN ÖNEMİ

Deprem konusuna, Amerikalılar gibi para gücüne dayalı olarak milyarlarca $ harcayacak durumumuz olmadığına ( olsaydı bile harcanmayacağı belli olduğuna ) göre olası yıkıcı bir depremi önceden tespit edebilmek için geriye gözlem yapmaktan başka çaremiz kalmıyor.

Büyük depremler gelmeden önce mutlaka çok çeşitli belirtiler verir. Eğer bu anomalilerden birkaçını bile yakalayabilirsek beklenen depremi önceden tahmin eden ülke olarak Dünya tarihine bile geçebiliriz. 


Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
sinan temel
26.8.2014 01:50:34
Bugün 25 agustos 2014 burdur depreminden bir gün sonrası..23 agustos günü antalya varsakta açık bir havada ve ormanlık bir mahallede balkonda geç vakit oturayım dedim.ortalıkta anlam veremediğim bir sis ve garip bir koku vardı. Ertesi gün deprem oldu Burdur da ve bizde hissettik. Ama bugün 25 ağustos ve bu koku hala var korkuyorum..çünkü bu kokuyu eşimde hissetti..
Yazarın Diğer Yazıları
KUNDUZ AGA (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
BOLU DEPREMİ İSTANBUL İÇİN SON UYARI! (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
MARMARA FAYLARI KANSER HASTASI (29 Ekim 2017 - Pazar)
HAARP KOMPLO TEORİSİ Mİ? (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
MARMARA´ NIN 2017 YILI SİSMİK FALI : (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
SÜPER FAY SÜPER AY´ A KARŞI. (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
GÜVENLİ ÜLKE TÜRKİYE! (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ÖNCÜ DEPREMLER HAYAT KURTARIR. (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
SİNEK KÜÇÜKTÜR AMA MİDE BULANDIRIR ! (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
ETRAK-I Bİ İDRAK BİR TOPLUM MU OLDUK? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
( MARMARA´ DA HER ŞEY YOLUNDA MI? ) (06 Ekim 2016 - Perşembe)
DEPREM İSTANBUL´ A YAKLAŞIYOR MU? (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
17 AĞUSTOS´ UN 18. YIL DÖNÜMÜ OLMAYABİLİR. (20 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SİS, PUS OLAYININ OLASI DOĞAL NEDENLERİ. (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SAVAŞ TAHMİNİ ( WAR PREDICTION ) (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YALOVA AÇIKLARINDAKİ SARI SİS (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
KANDİLLİ KENDİ İŞİNE BAKSIN (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
BANDIRMA ve ERDEK´ İ TEHDİT EDEN FAY HATTI (08 Haziran 2016 - Çarşamba)
BANDIRMA CİVARINA DEPREM Mİ GELİYOR? (24 Mayıs 2016 - Salı)
Sayın Uğur, "Biraz edep" yahu.. (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
MARMARA DEPREMİ´ ne HAZIR MIYIZ? (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NCİRLİKTEN PİS KOKULAR GELİYOR : (30 Mart 2016 - Çarşamba)
MARMARA FAYI OSİLASYON YAPMAYA BAŞLADI (11 Şubat 2016 - Perşembe)
Neyin habercisi (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
SİMAV-İNLİCE´ DE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR ! (05 Eylül 2015 - Cumartesi)
MARMARA BÖLGESİNDE KURBAĞA ANOMALİSİ (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
KÜRT KORİDORU (30 Haziran 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREMİ NEDEN OLMADI? (14 Nisan 2015 - Salı)
TÜRKİYE` DE DEPREM PANİĞİ ! (17 Mart 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREM RAPORU` NUN ELEŞTİRİSİ (28 Ocak 2015 - Çarşamba)
İZMİR`DE DEPREM - 10 Ocak 2015 (10 Ocak 2015 - Cumartesi)
DEPREM GÜNDEMDE SIRA NEREDE ? (14 Kasım 2014 - Cuma)
MUĞLA` DA 4,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (10 Kasım 2014 - Pazartesi)
MARMARA` DAKİ PULL-APART YAPI. (02 Kasım 2014 - Pazar)
İSTANBUL DEPREMİ ADALAR AÇIKLARINDA OLACAK ! (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
GÜNEŞ` TE ÇOK BÜYÜK PATLAMA (12 Eylül 2014 - Cuma)
BARTIN` DA 4,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (04 Eylül 2014 - Perşembe)
ISPARTA` DA 5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (!) (25 Ağustos 2014 - Pazartesi)
YALOVA` YA DEPREM UYARISI (!) (05 Ağustos 2014 - Salı)
FAY GACİRDADİ (27 Haziran 2014 - Cuma)
GÖKÇEADA DEPREMİ ARTÇILARI SÖNÜMLENDİ (02 Haziran 2014 - Pazartesi)
DEPREM SÖYLENTİSİNE NEDEN OLAN ANOMALİ (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
SOMA MİLAT OLACAK (!) (20 Mayıs 2014 - Salı)
Büyük bir depremin habercisi (27 Kasım 2013 - Çarşamba)
ALASKA` DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.. (02 Eylül 2013 - Pazartesi)
GÜNEY MARMARA` DA SON DURUM.. (01 Eylül 2013 - Pazar)
17 Ağustos (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
Bedava yaşayan bir depremzedenin tavsiyesi (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
BANDIRMA İÇİN DEPREM UYARISI (!) (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
İSTANBUL’ U BEKLEYEN ÂKİBET : DEPREM (04 Şubat 2013 - Pazartesi)
BANDIRMA DEPREME HAZIR MI? (23 Ocak 2013 - Çarşamba)
EGE DEPREMLERİ KORKUTUYOR (!) (15 Ocak 2013 - Salı)
BOZCAADA DEPREMİNİ UCUZ ATLATTIK (!) (09 Ocak 2013 - Çarşamba)
HELEN YAYI` NI MARMARA FAYI GERER (!) (18 Aralık 2012 - Salı)
TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE DEPREM OLABİLİR? (19 Kasım 2012 - Pazartesi)
Kandilli`den yalanlama (12 Ekim 2012 - Cuma)
BURSA` DA DEPREME SIKI TAKİP (!) (27 Eylül 2012 - Perşembe)
Pazarcık depremi (21 Eylül 2012 - Cuma)
DÜNYA ŞOKTA (12 Eylül 2012 - Çarşamba)
MARMARA FAYLARINDA KUZEY-GÜNEY REKABETİ (29 Şubat 2012 - Çarşamba)
BANDIRMA` DAN GEÇEN HAYALET FAY HATTI.. (30 Ocak 2012 - Pazartesi)
DEPREMLER ve 2011 YILI (03 Ocak 2012 - Salı)
İŞTE DÜNYA` YI BEKLEYEN FELAKETLER.. (17 Kasım 2011 - Perşembe)
AHMET METE IŞIKARA` DAN KORKUTAN AÇIKLAMA.. (16 Kasım 2011 - Çarşamba)
ZORUNLU TEKTONİK AÇIKLAMA : (27 Ekim 2011 - Perşembe)
Deprem anında (24 Ekim 2011 - Pazartesi)
TAKSİTLİ ÖDEME BİZİM FAYLARA UYMAZ.. (17 Ekim 2011 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
27°
16°
Perşembe
Güneşli
27°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
27°
17°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
28°
15°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları