İSTANBUL DEPREMİ´NİN ZAMANI İÇİN YANITLANMASI GEREKEN SORULAR
İSTANBUL DEPREMİ´NİN ZAMANI İÇİN YANITLANMASI GEREKEN SORULAR
Tarih: 13.4.2017 19:31:12
İrfan AYDINOĞLU -SİSMİK KALEM

Bilindiğiz gibi bu köşede uzun zamandır deprem konusunda ilgili bilim insanlarının neler yaptıklarını, bu konudaki güncel haberleri, yapılan çeşitli açıklamalarını, farklı görüş ve yorumları ele alarak değerlendiriyor, elimden geldiğince dikkatleri ülkemizin deprem gerçeği üzerine çekmeye çalışıyorum. Çünkü deprem belası diğer felaketlere benzemiyor. Her an yaşamımızı doğrudan tehdit ediyor.

Son 6 aydır İTÜ´ den Prof. Dr. Cenk Yaltırak hocanın İstanbul Depremi konusunda yaptığı bilimsel araştırma ve çalışmaları halka ulaştırmak ve medyadaki bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için Facebook ortamında kurduğu “Geçmişten geleceğe Marmara Depremleri” sayfasını etkin olarak izliyor, etkileşimli tartışmalara katılıyorum. Facebook grubunda bu konuda hem en güncel bilgiler ve haritalar yayınlanıyor, hem de Olası İstanbul Depremi hakkındaki önemli gelişmeler günü gününe takip edilerek olası deprem tehlikesine karşı kamuoyu doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış sağlıklı bilgiler ile bilinçlendirilip uyarılmaya çalışılıyor. Herkesin sorusu ciddiye alınarak mutlaka yanıt veriliyor.

Yıllardır deprem konusu ile yakından ilgilenen biri olarak deprem konusunda yetkinliğini yayınlandığı 202 adet makale ile uluslararası platformlarda kendini kanıtlamış Cenk Yaltırak hocanın peşine düştüm ve gruptaki diğer arkadaşlar ile birlikte sorularımızı sorarak ilk ağızdan aldığımız yanıtları kendi düşüncelerimle yoğurarak sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Grubu takip edenlerin çoğu artık İstanbul Depremi hakkında ortalıkta dolaşan birbirinden çok farklı görüşlerin temelleri hakkında yeterince fikir sahibi olmuş durumda. Naçizane ben de sizin dikkatinizi son gelişmelere çekmek için bu ortamda yazmaya, sizleri bilgilendirmeye devam etmekteyim. Cenk hoca yıllarını Marmara Denizi´ne adamış bir bilim adamı olarak insanların medyadan gördüğü, duyduğu, okuduğu yalan yanlış haber ve açıklamalara kapılmaması ve deprem için gerekli önlemlerin alınması için çaba harcamaya devam ediyor. Sizler de sorularımızı ve deprem konusunda aklınıza takılanları “Geçmişten geleceğe Marmara Depremleri” grubuna üye olarak hocanın bizzat kendisine sorarak öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda Marmara´da meydana gelen depremlerin oluş sıklıkları, büyüklükleri ve oluş yerleri (loksayon) itibarı ile daha önce izlediğime göre oldukça farklılaştığı kanaatindeyim.

/resimler/2017-4/15/0933151183409.jpg

1) Marmara Denizi´nde 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´nden bu yana belirli bir seyir izlemesine alışık olduğumuz sismik aktivitenin 2011 yılından beri kademeli olarak azalmaya başlaması, son birkaç ayda neredeyse sıfır depreme düşmesi ne anlama geliyor?

2) Marmara Denizi´nde meydana gelen depremlerin iyiden iyiye azalma trendine girmesi ile eş zamanlı olarak gelişen yeni bir olgu da, Marmara Denizi´nin diğer kısımlarında hiç deprem olmazken, Çınarcık Çukurluğundaki Doğu Marmara Sırtında Ekim ayında başlayan ve ard arda tam 5 kez tekrar eden, 1,6-2,9 magnitüdlü yaklaşık 20 adet depremcikten oluşan bir mikrodeprem aktivitesinin ortaya çıkması ne anlama geliyor?

3) Bu mikrodeprem aktivitesinin özellikle Marmara Denizi´nde stresin en fazla arttığı bir alanda meydana gelmiş olması sadece tesadüf ile açıklanabilir mi yoksa bu durumun “özel bir anlamı” var mıdır?

4) Marmara Denizi´nde yaşanan bu suskunluğun (seismic quiescence) 2017 yılının Ocak, Şubat, Mart aylarında zirve yaparak neredeyse üç aydan fazla bir süre için Marmara Denizi´nde “hiç deprem olmaması” ne anlama geliyor?

5) Nisan ayının başından beri suskunluğun sona ererek sismik aktivitenin yeniden artmaya başlaması ile birlikte eskiden hiç sismik aktivite göstermeyen bazı lokasyonlarda depremciklerin yeniden meydana gelmeye başlaması neyin göstergesidir?

6) 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´nden bu yana Marmara Denizi´nde görmeye alışık olduğumuz sismik aktivite trend mi değiştiriyor? Bir büyük depremden diğerine yaklaşık olarak 250 yıl süren “deprem sürecinin” bir fazı sona erdi de başka bir döneme mi giriliyor? Ana şok yaklaşıyor mu? İstanbul Depremi son provalarını mı yapıp ana şoka mı hazırlanıyor? Eğer İstanbul Depremi son provalarını yapıyorsa bizler birey olarak, ulus olarak bu katastrofik afete yeterince hazırlıklı mıyız?

Başlıkta her ne kadar, " mutlaka yanıtlanması gereken sorular" demişsem de aslında bu soruların yanıtları hakkında kendime göre bazı düşüncelerim ve öngörülerim oluşmuş durumda, fakat bu yanıtlar kapıda hazır bekleyen Olası İstanbul Depremi´ nin zamanını tam olarak söylemeye yetmiyor anlamında söylenmiştir.

/resimler/2017-4/15/0933456808966.jpg

UZUN SÜREN SUSKUNLUK DÖNEMİ BÜYÜK BİR DEPREMİN YAKLAŞMAKTA OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.

Bir bölgede meydana gelen deprem sayılarındaki artış veya azalma anlamlıdır. Gereğinden fazla uzun süren sismik aktivitedeki azalma yani suskunluk dönemi büyük bir depremin yaklaşmakta olduğunun göstergesidir.

Dünya´nın çeşitli yerlerinde meydana gelmiş olan büyük depremlerin öncesinde şimdi Marmara Denizi´nde bir benzerini yaşadığımız bir "suskunluk dönemi" yaşandığı bilinen bir gerçektir.

Sismik suskunluk (seismic quiescence), sismik aktivite gösteren sismojenik bir bölgenin, yapılan uzun dönemli sismik aktivite gözlemlerine göre, belirli bir zaman aralığında, meydana gelen deprem sayısının ve depremlerin magnitüdlerinin veya gözlem bölgesinde depremlerle açığa çıkan enerjideki göreceli olarak ölçülebilen azalmadır.

17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´nden beri Marmara Denizi ve yakın civarındaki sismik aktiviteyi her gün düzenli olarak takip eden birisi olarak, İstanbul´u tehdit eden fay hatlarının içinden geçtiği Marmara Denizi için sismik aktivitede gözle görülür bir ölçüde azalma (suskunluk) anomalisi tespit etmiş durumdayım.


Kişisel görüşüme göre belirli bir bölgede olağan şekilde seyreden depremlerin sayılarının giderek azalması hatta birden kesilmesi başlı başına bir anomalidir ve bence anomalilerin en büyüğüdür.

Fakat bu anomalinin tespit edilmiş olması tek başına yaklaşmakta olan Olası İstanbul Depremi´ nin zamanını tam olarak kestirebilmek için yeterli değildir.

Olası İstanbul Depremi´ nin zamanını en sağlıklı bir biçimde ve minimum hata payı ile belirleyebilmek için yapılması gereken bazı önemli araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bunlar, sismik aktivite azalışı ile ilgili salt gözleme dayalı olan verilerin, istatistik biliminden yararlanarak Ulusal Deprem İzleme İstasyonları´ nın yapmış olduğu kayıtlara göre rakamlara dökmek ve belirli dönemlere ait karşılaştırmalar yapabilmek için grafiklerini çıkartmaktır.

Türkiye´de meydana gelen depremlerin izlenmesi bakımından, henüz birtakım ufak tefek eksikleri bulunmasına karşın, Ulusal Deprem İzleme Ağımız modern ve teknolojik imkanlar ve bu konuda yetişmiş insan kaynakları gelişmiş ülkelerinkinden geride değildir.Ellerinde mevcut veri tabanları oldukça geniştir. Ulusal Deprem İzleme Ağımızın kaydettiği güvenilir deprem verileri bu grafiklerin çıkarılmasında rahatlıkla kullanılabilir.

17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´nin öncesinde tıpkı şimdi yaşamakta olduğumuz gibi depremselliğin azaldığı bir dönemin yaşandığı bilinmektedir. Yine 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi´nden 5 yıl önce kırılmaya aday fay segmentlerinin sagment başı ve segment sonlarında depremcik kümelenmelerinin görüldüğü depremden sonra yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremleri öncesine ait uzun dönemli sismik veriler kayıtlarda ayrıntılı olarak mevcuttur. En azından bu son iki büyük depremin öncesine ait eldeki verilerin incelenerek büyük depremler öncesinde yaşanan depremsiz (suskun) dönem hakkında daha ayrıntılı bir fikir sahibi olabiliriz.

Yeryüzünde meydana gelen diğer büyük depremler öncesinde yaşanan sismik etkinlik azalışlarını (suskun dönemleri) inceleyip daha sonra büyük depremler üreterek kırılan sismojenik fay hatlarının kendilerine has karakteristik özelliklerini de göz önünde bulundurarak “sismik etkinlik azalışı” ve ardından meydana gelen büyük deprem arasında geçen süreler incelenerek edinilen bilgiler Olası İstanbul Depremi´nin .zamanını kestirmede çok faydalı olacaktır.

Olası İstanbul Depremi´nin zamanı hakkında yapılan yorum ve tahminler ancak bu türden yapılmış ciddi araştırmaların sonucu olursa bir anlam kazanabilir.

Bu türden çalışmaların dışında hiçbir araştırma ve hesap kitaba dayanmayan, İstanbul Depremi 2050 veya 2150 yılından önce olmaz şeklinde yapılan açıklamaların ve tahminlerin hiç bir kıymet-i harbiyesi yoktur.

Deprem felaketi insan hayatını ilgilendiren çok ciddi bir sorundur, maalesef bu konuda yapılan yanlışların telafisi yoktur.

/resimler/2017-4/15/0934163215949.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KUNDUZ AGA (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
BOLU DEPREMİ İSTANBUL İÇİN SON UYARI! (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
MARMARA FAYLARI KANSER HASTASI (29 Ekim 2017 - Pazar)
HAARP KOMPLO TEORİSİ Mİ? (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
MARMARA´ NIN 2017 YILI SİSMİK FALI : (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
SÜPER FAY SÜPER AY´ A KARŞI. (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
GÜVENLİ ÜLKE TÜRKİYE! (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ÖNCÜ DEPREMLER HAYAT KURTARIR. (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
SİNEK KÜÇÜKTÜR AMA MİDE BULANDIRIR ! (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
ETRAK-I Bİ İDRAK BİR TOPLUM MU OLDUK? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
( MARMARA´ DA HER ŞEY YOLUNDA MI? ) (06 Ekim 2016 - Perşembe)
DEPREM İSTANBUL´ A YAKLAŞIYOR MU? (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
17 AĞUSTOS´ UN 18. YIL DÖNÜMÜ OLMAYABİLİR. (20 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SİS, PUS OLAYININ OLASI DOĞAL NEDENLERİ. (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SAVAŞ TAHMİNİ ( WAR PREDICTION ) (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YALOVA AÇIKLARINDAKİ SARI SİS (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
KANDİLLİ KENDİ İŞİNE BAKSIN (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
BANDIRMA ve ERDEK´ İ TEHDİT EDEN FAY HATTI (08 Haziran 2016 - Çarşamba)
BANDIRMA CİVARINA DEPREM Mİ GELİYOR? (24 Mayıs 2016 - Salı)
Sayın Uğur, "Biraz edep" yahu.. (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
MARMARA DEPREMİ´ ne HAZIR MIYIZ? (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NCİRLİKTEN PİS KOKULAR GELİYOR : (30 Mart 2016 - Çarşamba)
MARMARA FAYI OSİLASYON YAPMAYA BAŞLADI (11 Şubat 2016 - Perşembe)
Neyin habercisi (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
SİMAV-İNLİCE´ DE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR ! (05 Eylül 2015 - Cumartesi)
MARMARA BÖLGESİNDE KURBAĞA ANOMALİSİ (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
KÜRT KORİDORU (30 Haziran 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREMİ NEDEN OLMADI? (14 Nisan 2015 - Salı)
TÜRKİYE` DE DEPREM PANİĞİ ! (17 Mart 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREM RAPORU` NUN ELEŞTİRİSİ (28 Ocak 2015 - Çarşamba)
İZMİR`DE DEPREM - 10 Ocak 2015 (10 Ocak 2015 - Cumartesi)
DEPREM GÜNDEMDE SIRA NEREDE ? (14 Kasım 2014 - Cuma)
MUĞLA` DA 4,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (10 Kasım 2014 - Pazartesi)
MARMARA` DAKİ PULL-APART YAPI. (02 Kasım 2014 - Pazar)
İSTANBUL DEPREMİ ADALAR AÇIKLARINDA OLACAK ! (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
GÜNEŞ` TE ÇOK BÜYÜK PATLAMA (12 Eylül 2014 - Cuma)
BARTIN` DA 4,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (04 Eylül 2014 - Perşembe)
ISPARTA` DA 5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (!) (25 Ağustos 2014 - Pazartesi)
YALOVA` YA DEPREM UYARISI (!) (05 Ağustos 2014 - Salı)
FAY GACİRDADİ (27 Haziran 2014 - Cuma)
GÖKÇEADA DEPREMİ ARTÇILARI SÖNÜMLENDİ (02 Haziran 2014 - Pazartesi)
DEPREM SÖYLENTİSİNE NEDEN OLAN ANOMALİ (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
SOMA MİLAT OLACAK (!) (20 Mayıs 2014 - Salı)
Büyük bir depremin habercisi (27 Kasım 2013 - Çarşamba)
ALASKA` DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.. (02 Eylül 2013 - Pazartesi)
GÜNEY MARMARA` DA SON DURUM.. (01 Eylül 2013 - Pazar)
17 Ağustos (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
Bedava yaşayan bir depremzedenin tavsiyesi (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
BANDIRMA İÇİN DEPREM UYARISI (!) (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
İSTANBUL’ U BEKLEYEN ÂKİBET : DEPREM (04 Şubat 2013 - Pazartesi)
BANDIRMA DEPREME HAZIR MI? (23 Ocak 2013 - Çarşamba)
EGE DEPREMLERİ KORKUTUYOR (!) (15 Ocak 2013 - Salı)
BOZCAADA DEPREMİNİ UCUZ ATLATTIK (!) (09 Ocak 2013 - Çarşamba)
HELEN YAYI` NI MARMARA FAYI GERER (!) (18 Aralık 2012 - Salı)
TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE DEPREM OLABİLİR? (19 Kasım 2012 - Pazartesi)
Kandilli`den yalanlama (12 Ekim 2012 - Cuma)
BURSA` DA DEPREME SIKI TAKİP (!) (27 Eylül 2012 - Perşembe)
Pazarcık depremi (21 Eylül 2012 - Cuma)
DÜNYA ŞOKTA (12 Eylül 2012 - Çarşamba)
MARMARA FAYLARINDA KUZEY-GÜNEY REKABETİ (29 Şubat 2012 - Çarşamba)
BANDIRMA` DAN GEÇEN HAYALET FAY HATTI.. (30 Ocak 2012 - Pazartesi)
DEPREMLER ve 2011 YILI (03 Ocak 2012 - Salı)
İŞTE DÜNYA` YI BEKLEYEN FELAKETLER.. (17 Kasım 2011 - Perşembe)
AHMET METE IŞIKARA` DAN KORKUTAN AÇIKLAMA.. (16 Kasım 2011 - Çarşamba)
ZORUNLU TEKTONİK AÇIKLAMA : (27 Ekim 2011 - Perşembe)
Deprem anında (24 Ekim 2011 - Pazartesi)
TAKSİTLİ ÖDEME BİZİM FAYLARA UYMAZ.. (17 Ekim 2011 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
27°
16°
Perşembe
Güneşli
27°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
27°
17°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
28°
15°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları