Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


KADINLARIMIZIN KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

KADINLARIMIZIN KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


 8 Mart dünya kadınlar günü bütün kadınlarımıza kutlu olsun. Allah sağlıklı, mutlu nice kadınlar günleri kutlamayı nasip etsin. Bazı örümcek beyinliler kadın ile erkek eşitliği olamaz diyor. Fiziki durumdan başka kadın erkek ayırımı yapılamaz. Kadınlar erkeklere Allahın emanetidir. Kadın kıymetini bilmeyene nefs, kıymetini bilene nefestir. Kadınlar cennete girmekte erkeklerden bir adım öndedir. Bir bayan köşe yazarı kadın evde oturmalıdır. Okumamalıdır, beyine hizmet etmelidir” diyor. Bu bayanın söylemini çok yadırgadım. Hem de İslami görünüşlü bir bayan. Her Müslüman Allahın ilk emrinin oku olduğunu bilir. Allahın ilk emri olan oku yalnız erkeklere mahsus değildir. Kadın erkek bütün kullarına olan bir emridir. Kadın okumasın demek. Allahın ilk emrine karşı gelmektir.

 Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanımızın bayanlara yaptığı bir konuşmayı izledim. Kadınlarımız o kadar met etti ki. Ağlayan kadınlardır! Onları ağlatmayalım diye kadınlara hitap ederken. Ege üniversitesinde kadın cinayetlerini protesto eden kız öğrencilere. Polis izin vermiyor. Bir kız öğrenci polis ekibi amiri ile konuşuyor. Kız öğrenci biz kadın cinayetlerini protesto ediyoruz” diyor. Amir etmeyeceksiniz” diyor. Son zamanlarda kadın cinayetleri tavan yaptı. Bu cinayetleri önlemek için çaba harcanmıyor. Amir bey protesto etmeyeceksiniz diyor. Sözde kadın savunuculuğu değil. Özde kadın savunuculuğu yapmak gerekir.

 Kadınlarımıza saygılı davranmak boynumuzun borcudur. Çünkü bizileri 9 ay karnında taşıdı. Yürümeye başlayana kadarda sırtında taşıdı. Yemedi yedirdi! Giymedi giydirdi! Uyumadı uyuttu!  Türk kadını dünyada en cefakâr kadındır. Çanakkale ve kurtuluş savaşlarında cepheye cephane taşıyan, cephedeki askerlere su ve cephane servisi yapan Türk kadınıdır. Bu dünya kadınlar gününde savaşlarda şehit olan kadınlarımızı minnet ve şükranla yâd etmeyi borç biliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Allah onlardan razı olsun.

 Kadın cinayetlerine akıl erdirmek mümkün değildir. Kadını öldüren beyinsizler. Birisi onun annesini öldürse. Karısını öldürse! Kız kardeşini öldürse! İçi yanmayacak mı? Yanacaktır! Senin başkasının içini yakmaya hakkı var mı? Neden öldürdüğü sorulduğunda hemen cevap hazırdır. Namus meselesi derler. Namus meselesini hemen ortaya atarlar. Namus meselesi dahi olsan, cezasını senin mi vermen gerekir? Kendi suçlarını namus meselesi diyerek örtmeye çalışırlar. Namus meselesi varsa verirsin mahkemeye boşanırsın. Bu ne caniliktir? Kızları kaçırıyorlar. Tecavüz ediyorlar. Ondan sonra öldürüyorlar. Yetmiyor! Bileklerini balta ile kesiyorlar. Parçalara ayırıyorlar! Yakıyorlar bir insana yapılamayacak bütün vahşeti yapıyorlar. Bunlara hayvan demek, hayvanlara hakaret olur. Bunlar acayip bir yaratıktır.

Peygamber efendimiz cennet kadınların ayaklarının altındadır buyurmuşlardır. Kadınlarınızı dövmeyin buyurmuşlardır. Şayet suç işlemiş ise yalnız bırakın. Sözle ikaz edin. Yine ayni suçu işlemeye devam ediyorsa. Canını yakmadan hafifçe vurun. Yine de akıllanmadı ise. Boşamak caizdir buyurmuşlardır. İslamiyet kadın olsun erkek olsun şiddeti yasaklamıştır.

 Kadınlar çocuklarımızın anasıdır. Evlerimizin direğidir. Bir atasözümüz vardır. Yuvayı yapan dişi kuştur derler. Annelerimizi sırtımızda hacca götürsek haklarını yine ödeyemeyiz. Elleri saygı ile öpülecek olanlar kadınlardır. Kadınlarımızı el üzerinde tutmalıyız. Sözde değil özde kadınlara saygı göstermeliyiz. Konuşurken kadınları savunup, dışarıya çıkınca sözlerimizi unutmamalıyız. Kadına her zaman her yerde saygı göstermeliyiz. Kadınları hiçbir zaman siyasete malzeme yapmamalıyız.  Maalesef seçim meydanlarında kadılarımızın yuhalatıldığını unutmadık. Türk kadını vefalıdır. Dış ülkelerde çocuk 18 yaşına geldiğinde başının çaresine bak dendiğini duyuyoruz. Fakat bizde çocuk bir yaşında ne ise 70 yaşında da anne gözünde çocuktur. Bu bizim Türklerin ananevi bir geleneğidir. Fakat kadında kadınlığını bilmelidir. Birilerinin maşası olmamalıdır. Erkekler nasıl kadınlara saygı gösteriyorsa. Kadınlarda saygıda kusur etmemelidirler. Ben kadınım diye devlet büyüklerimize ve ülkeyi düşman istilasından kurtaranlara saygısızlık yapmamalıdır. Edebini bozmamalıdır. Böyle kadınlar ancak yandaşlarında saygı görür. Başkalarından saygı göremez. Şahsi ihtirasları uğruna kadınlığını unutmamalıdır.

Bütün kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutlar sağlıklı bir yaşam dilerim. Ahrete intikal etmiş olanlara Allah rahmet eylesin. Saygılarımla.

                                                                      07 – 03 – 2015 Mustafa KOÇAL

     • Cuma 16 °C / 10 °C Güneşli
 • Cumartesi 15 °C / 6 °C Güneşli
 • Pazar 15 °C / 7 °C Parçalı bulutlu

Balıkesir

15.11.2019

 • İMSAK 06:19
 • GÜNEŞ 07:45
 • ÖĞLE 12:58
 • İKİNDİ 15:37
 • AKŞAM 18:01
 • YATSI 19:22
 • BIST 100

  103.781%-1,00
 • DOLAR

  5,7535% 0,07
 • EURO

  6,3441% 0,05
 • GRAM ALTIN

  271,86% 0,65
 • ÇEYREK ALTIN

  448,569% 0,65