Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


KİM KİMLE ANLAŞTI?

KİM KİMLE ANLAŞTI?


 

Ortalıkta öyle dedikodu dolaşıyor ki. Kim kiminle anlaşma yaptığı belli değil. İktidar paralelciler bölücü örgütle birlikte hareket ediyor diyordu.  İktidarın HDP ile süreç üzerinde 10 maddelik bir anlaşma yaptığı açıklandı. Dolmabahçe sarayında tarihi anlaşma olarak açıklandı. Bu antlaşma daha önce açıklanacaktı. Bir heyet trafiği yaşandıktan sonra açıklanacaktır. Biliyorsunuz HDP heyeti İmralı'ya gitti geldi. İktidar ile görüştüler. Ondan sonra kandile gittiler. Kendisi ile görüşmeye giden heyet ile Öcalan iktidara haber göndermişti. Yerel yönetimler yasasının mecliste görüşülmesine başlansın. Bende kongrede örgüte eylemsizlik kararı alınmasını sağlayayım. Sizde seçimi rahat geçirin diye haber göndermişti. HDP kandilden döndü. Arkasından kandil silah bırakmayacaklarını beyan ettiği gibi, devlet silah bıraksın demişti. Onun için o 10 maddelik antlaşma açıklanmadı. Mecliste güvenlik yasası görüşülmeye başlandı. Bu yasaya Öcalan da karşı çıktı. Yine İmralı ile görüşme yapıldı. Başbakan ve cumhurbaşkanı bu yasa çıkacak dediler. Öcalan geri adım atmadı. Ve iktidar geri adım attı.

69 İlin baroları bu yasaya karşı çıktı. Meclisteki ve meclis dışındaki partiler karşı çıktı. Bu yasanın çıkmaması için yürüyüş yapanlar oldu. Yetkililer bunları gördükçe bu yasa çıkacak dediler. Mecliste kavgalar çıktı. Yaralananlar oldu. İktidar geri adım atmadı. Öcalan yasanın bazı maddeleri yumuşatılsın dedi. İktidar geri adım attı. Mecliste kabul edilen maddelerde değişiklik yapılmasını iktidar kabul etti. Partilerin, baroların ve vatandaşların yasanın çıkmasına itirazları dikkate alınmadı. Öcalan'ın isteği dikkate alındı. Ülkede kimin söz sahibi olduğuna varın siz karar verin. Halkı temsil eden partilerin isteklerine dahi kulak asmayan iktidar, bebek katilinin isteğini geri çevirmedi. Kimin kiminle antlaşma yaptığı böylelikle gün yüzüne çıkmış oldu. HDP'liler örgüte silah bırakma çağrısında bulundu. Nisan ayı içersinde örgütün büyük kongresi var. O kongrede eylemsizlik kararı alacaklar. Sözde silah bırakacaklar. Biz bu filmi daha öncede izledik.

Silahları ile ülke sınırları dışına çekileceklerdi. Yanlış bir çekilme idi. Zaten çekilme sözcüğü yanlış olarak kullanılmıştı. Çekilme değil terk etme olmalıydı. Çekilme işgal edilen bir yerden olur. Sanki örgüt ülkenin bir bölümünü işgal etmişte oradan çekiliyor. Anlamı çıkıyor. Tarih bunu çekilme olarak yazacaktır. Onlarda geriden gelen nesillerine işgal etiğimiz yerlerden çekilin dediler. Bizde çekilmedik diyecekler. Barış süreci başladığında da çekiliyorlardı. Ne oldu? Çekilmediler! İktidarda çekiliyorlar diye milleti kandırdı. Bunu başbakan Ahmet Davutoğlu kendisi itiraf etti.”Çekilmediklerini biliyorduk. Millette infial uyandırmasın diye. Millette gizledik” dedi. Bu filmi önce de böyle izlemiştik. Örgüt İmralı da Öcalan ile kendilerinin görüşmesini istiyor.

Terör örgütüne güvenilmez. Şimdi iktidar HDP'liler barışı bozmaya çalışıyor” diyor. HDP de iktidar barışı istemiyor” diyor. Sanki bu konuda antlaşma yapmamışlar gibi davranıyorlar. Örgüt nisanda yapılacak büyük kongreye Öcalan'ın katılmasını istiyor. Bunun anlamı Öcalan'ın o zamana kadar serbest bırakılmasını istiyor demektir. Bal gibi iktidar ile HDP antlaştı. Antlaşma yapılmamış havası estiriyorlar.

Örgütün silah bırakacağını hiç tahmin etmiyorum. Kandil dağının eteklerinde petrol araması yapmak istiyormuşuz. Bunu enerji bakanı Taner yıldız söylüyor. Bunu yapabilmek için örgütle anlaşma yapılacağını söylüyor. Terör örgütünün kontrolünde olan bir yerde petrol araması yapmak ne derece doğrudur? Sınırlarımız içersinde petrol arayacak hiçbir yer kalmadı mı? Bu anlaşma örgütün işine gelir. Petrolü Türkiye'ye çıkarttırırlar ondan sonrada petrole sahip çıkarlar. Örgütün sınırları içersindeki bir yerde petrol araması yapılmasını sakıncalı görüyorum.

Devlet silah bıraksın diyen bir örgüte nasıl güvenilir. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu ben devletten güçlüyüm demektir. Şu an PKK gücünün zirvesindedir. Çünkü bu barış sürecinde. Hem Türkiye sınırları içersinde, hem de kandilde her türlü hazırlığını tam anlamı ile yapmıştır. Ülke içersinde teşkilatlarını kurmuştur. Sayısal olarak gününü artırmıştır. En güçlü olduğu dönemde müzakere masasına oturulmuştur. Örgütle yapılacak siyasi görüşmeler. Örgütün zayıf olduğu zamanda yapılır ki. İstediğini alabilesin. Amma örgütün güçlü olduğu zamandan müzakere masasına oturursan, istediklerini verirsin.

Ne Habur sınır kapısında olan olaylardan. Nede barış süreci döneminden. İktidar ders almamıştır. Her ikisi de ülkenin aleyhine olmuştur. Örgütün lehine olmuştur. Bu olaylarda istediklerinin çoğunu almışlardır. Şunu belirtmek istiyorum. Örgütle paralelciler işbirliğin yapıyor. Muhalefet örgütle işbirliği yapıyor. Diye kendi işbirliklerini başkalarının üzerine yıkmasınlar. Millette bunu iyi değerlendirsin. Yarın seçim meydanlarında. Muhalefet örgütle işbirliği yapıyor. Dediklerinde muhalefeti yuhalamaya kalkmasınlar. İşbirliği yapanlar bellidir. Barış sürecinden sorumlu olan Beşir Atalay TC ile hesabımızı gördük” diyor. Bu sözün ne anlama geldiğini sizler değerlendirin. Saygılarımla.

04 – 03 – 2015 Mustafa KOÇAL • Çarşamba 17 °C / 9 °C Parçalı bulutlu
 • Perşembe 16 °C / 10 °C Bulutlu
 • Cuma 16 °C / 10 °C Güneşli

Balıkesir

13.11.2019

 • İMSAK 06:17
 • GÜNEŞ 07:43
 • ÖĞLE 12:58
 • İKİNDİ 15:38
 • AKŞAM 18:03
 • YATSI 19:23
 • BIST 100

  104.326%0,34
 • DOLAR

  5,7625% -0,28
 • EURO

  6,3512% -0,21
 • GRAM ALTIN

  271,64% 0,25
 • ÇEYREK ALTIN

  448,206% 0,25