Recai ÇEVİK


Kirli dünya

Kirli dünya


Sömürü savaşlar hızla sürüyor.

Gelişmiş kapitalist ülkeler, sömürü düzenlerinin adını YENİ DÜNYA DÜZENİ koydular. Emperyalist saldırının adını değiştirerek, düzenlerini gelişmemiş ülkelere zorla kabul ettiriyorlar. Silah zoruyla, bilim ve teknolojiyle, ekonomik zorlamalarla, İMF, Dünya Bankası, OECD gibi kuruluşlarla Dünyanın var olan kaynaklarını hala kendi ekonomi ve insanlarına aktarmanın derdindeler. Var olan ve süren savaşların tek nedeni bu sömürü anlayışıdır.

Dünya hızla kirletiliyor.

Sonsuz, soysuz ve doyumsuz kapitalist ülkeler, kendi düzenlerini sürdürmek ve diğer ülkeleri sömürmek için, sanayilerini arıtmasız, kontrolsüz geliştirdiler. Öylesine geliştirdiler ki; dünyanın yaşam dengesini bozdular. Çevre insanlık yaşamını büyük boyutta tehdit eder hale geldi. Dünya ve insanlık yok olma tehlikesine doğru yol alıyor. Afrika açlık, yoksulluk ve hastalıktan kırılıyor. Yoksul ülkelerin çocuk ölümleri korkunç boyutlara geldi. Dünya, gelişmiş kapitalist ülkelerin sömürüsü, çevre sorunu, savaşlar, terör ve ölümlerle iyice kirlendi.

Can YÜCEL'in şiiri ile bitireyim, bu kirliliği . . .

"anamın ipiyle indim gökdelen

damınızdan.

kelebek gibi girdim kelebek

camınızdan.

taksinize, mülkünüze, dairenize

heceleyerek üzerinde ayak ve

el uçlarımın

belledim seyyarenizi ve kelimelerinizi

gözlerinize baktım

mukaddes ciltlerinize

büfelerinize vesairenize

şiir fenerimle de baktım

son çığlık

aşk yokmuş sizde beş paralık

gidiyorum ben hoşçakallar

sıçmışım ortalık yerinize

kıçımın fosforuyla aydınlanın

siz artık . . ."

Kapitalist ülkelerin dünyasına, düzenlerine, bilim ve tekniği bu kirli yaşamları için kullanma anlayışının üstüne, ben de . . .

AB'ye ve ABD'ye kafa tutmak için bilimsel, teknik ve bilişimsel bir toplumsal devrim projesi yaratmaya var mısın? Yoksa, "Ben AB'ye ve ABD'ye karşıyım" şablonu altında her türlü gericiliğe yelken mi açıyorsun? Ulusalcı ve milliyetçi kısır söylemlerin peşinde bir yalnızlık rotasına mı yelken açıyorsun?

Bu düzeni kökünden değiştirmeye var mısın? Bu sömürüyü durdurmaya, hakça - insanca bir düzen kurmaya var mısın?

Dış ve iç sömürüye "paydos" demeye var mısın? Üretim seferberliği başlatmaya var mısın? Tohumdan, ilaca her türlü bağımlılığa karşı direnmeye var mısın? Ülkenin toprağını, suyunu, ormanını kurtarmaya var mısın? Ulusal sanayi devrimi yaratarak gençliğe iş yaratma ateşini yakmaya var mısın?

Mum olmayı becerememiş aydın (!) tarifesi ile en alttakileri aydınlatmanın olanağı yoktur. Onlar yalnızlaştıkça en alttakiler de bu çok boyutlu sömürü düzenini beslemeye devam edeceklerdir.



 • Çarşamba 2 ° / -10 ° Güneşli
 • Perşembe 6 ° / -10 ° Güneşli
 • Cuma 10 ° / -1 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.569%0,28
 • DOLAR

  7,3960% -0,92
 • EURO

  8,9616% -1,06
 • GRAM ALTIN

  443,59% 0,43
 • Ç. ALTIN

  731,9235% 0,43