Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


KUDÜS FIRTINASI GELDİ GEÇTİ, ASLINDA GEÇMEDİ…

KUDÜS FIRTINASI GELDİ GEÇTİ, ASLINDA GEÇMEDİ…


              Çok Bağıranın Kazandığı Bir Dünya..

                Bilmem ki her zaman mı böyle?

                Medyanın, iletişim araçlarının bu kadar yaygın olmadığı devirlerde de böyle miydi?

                İnsanlığın dünya sahnesine çıktığı günden beri mi böyle; HEP ÇOK BAĞIRAN, SESİNİ UZAKLARA DUYURAN KAZANIYOR!

                Yalan-Yanlış, Haklı-Haksız hiç önemli değil, kitlelerin gazını alacak birkaç cümle öyle yüksek perdeden patlatan kitlelerin gözünde kahraman olup çıkıyorlar!

                Bu adam iyi, güzel bağırdı ama bir bakalım söylediklerinin arkasında durdu mu, duracak mı diye merek eden yok!

                Bu bağırıp-çağırmalar, bu yüksek perdeden naralar kime ne getirdi ve kimden ne götürdü diye işin peşine düşen yok gibi!

                Bir Kudüs fırtınası geldi geçti deniyor, aslında hiç de geçmedi. Filistin’de yaşayan ANALAR İÇİN, ÇOCUKLAR İÇİN, GENÇ ve İHTİYARLAR için bütün şiddetiyle İSRAİL ZULMÜ DEVAM EDİYOR!

                “İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR. EY TRUMP!

Kudüs bütün Müslümanların kırmızı çizgisidir, bunu BÖYLE BİLESİN” makamında yüksek perdeden naralar Türkiye’deki Müslümanlar nezdinde şimdilik “KUDÜS MESELESİNİ” bitirmişe benziyor.

                Ardını-arkasını hiç kimse merak etmiyor artık!

                Bu bağırıp-çağırmaların altı dolduruldu mu, takibi yapıldı mı, kimin işine yaradı, kimlerin oyununu bozdu, soran eden hiç kimse yok?

                2017 yılında Dönem Başbakanı olarak Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı toplantıya çağırmıştı, epey eksikle beraber toplantı yapıldı ama alınan tüm kararlar evlere şenlikti!

                İsrail-Filistin ilişkilerini ta başından beri adım adım takip eden uzmanlar diyor ki; O günkü açıklanan maddeler, İSRAİL’İN GÖKTE ARARKEN YERDE BULDUĞU CİNSTEN KAZANIMLARDI!

                En son estirilen Kudüs fırtınasından kitlelerin aklında kalan sadece yüksek perdeden söylenmiş birkaç slogandan başka bir şey yok!

                Daha önce de onlarca örneğini yaşadığımız gibi, bu bağırıp-çağırmalar kimden götürdü, FİLİSTİN DAVASINDAN, KİME KAZANDIRDI, İSRAİLLİLERE!

                Sayın çok değerli Türklüğü bütün Dini bütün insanlarımız her biri emek mahsulü, saatlerce ter dökmenin sonunda altın değerinde bu konuda makaleler yazdılar! Ve onlar yayınladılar ki her biri çok ciddi tahlillerle ve çözüm önerileri ile dolu mesajlar, ama yine o günlerde gürültüler arasında yetirince duyulmadığı bir gerçektir!

                ÇOK BAĞIRANIN KAZANDIĞI BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ NE YAZIK Kİ!

                Sayın Prof. Dr. Haydar Baş’ın konuyla ilgili yazdığı “ZİRVE FİYASKODUR” başlıklı makalesini bir kez daha, bin kez daha okumakta nice nice faydalar var:

                İslam İşbirliği Teşkilatı, Kudüs gündemiyle olağanüstü toplandı ve dağıldı.

57 ÜYELİ TEŞKİLATTA 48 ÜLKEDEN TEMSİLCİ, İSLAM DÜNYASININ MABETLERİNDEN BİRİ HAKKINDAKİ TECAVÜZÜ KONUŞMAK İÇİN YERİNİ ALDI!

                “1947’deki FİLİSTİN ne ise İSRAİL BUGÜN ODUR” dedi. Sayın Cumhurbaşkanı, TERÖR DEVLETİ İSRAİL’DEN bahsetti!

                Zirvede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o günkü konuşmasında Kudüs’ü Filistin’in Başkenti olarak tanımaya daveti, sonuç bildirgesinde “DOĞU KÜDÜS’ÜN FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ” olarak kabulü şeklinde karşılık buldu. Toplanan İslam devletleri ne Hıristiyan dünyanın da haklarını savunmaktan geri kaldı, ne PAPA’NIN DA kendileri ile aynı fikirde olduğunu VURGULAMAKTAN…

                Neticede Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı Kudüs’ün toprak bütünlüğünü kendi içinde dahi temin edemeyecek bir avuç devletin kararı çıktı. İslam âleminin kutsalını barındıran Kudüs’ü bile parçalanmadan tutmayı düşünemeyen bir devletler topluluğu var karşımızda…

                Orada yer alarak Kudüs’ü bölmeyi kabul eden devletler kimin malını kime sormadan bölüyor sizce?

                Siz eğer Kudüs’ü doğu ve batı olarak bölerseniz, bu yanlış, zavallı Filistin halkına sahip çıkmak değil; tam tersine itikadî konulardaki birliği nedeniyle yanında yer almaya mecbur Hıristiyan dünyayı da arkasına alan İSRAİL’İN KARŞISINDA FİLİSTİN’İ YALNIZ BIRAKMAKTIR!

                Gelinen nokta bu eksik bakış açısının eseridir zaten…

Oysa biz, bu konuya kesin çözüm olacak bir formülü açıklayarak, Trump’ın “KUDÜS İSRAİL’İN BAŞKENTİDİR” çıkışından sonra yüzbinlerce izleyici okuyucu tarafından da referans gösterilen teklifimizi; KUDÜS’ÜN DEĞİL, “MESCİD-İ AKSA’NIN BAŞKENT yapılması’dır şeklinde değerli insanlarımız tarafından da beyan edilmiştir!

                İslam âlemi Kudüs’ü değil Hz. Peygamberimiz’i n (s.a.v.) MİRAÇ GECESİ PEYGAMBERLERE NAMAZ KILDIRARAK CENAB-I HAKK’IN HUZURUNA YÜKSELDİĞİ MESCİD-İ AKSA’YI MÜSLÜMANLARIN BAŞKENTİ KABUL ETMELİ DEMİŞTİK VE DE DİYORUZ!

Bu sayede Mescid-i Aksa ve onun içinde bulunduğu Kudüs herhangi bir devletin değil, Tüm İslam Âleminin himayesine girecekti. Günden güne küçülen Filistin Devleti de böyle bir kıymeti bünyesinde barındıran olarak zaten kurtulacak ve İslam Dünyasında hak ettiği yeri bulacaktı!..

Bizlere ve sizlere göre, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın, O günkü yapılan toplantısı tam bir fiyaskodur. Kudüs en büyük darbeyi İslam Dünyasının içinden almıştır. Papa’dan medet umulan, Hıristiyan Devlet Adamlarının fikri sorulan bu mevzu, Arap dünyasının esasen İslami ruhu yitirdiğinin ispatıdır. O günkü yapılan zirvede açıkça ve resmen DİNLERARASI DİYALOG HAYATA GEÇİRİLMİŞ, HİÇ KİMSENİN DE SESİ ÇIKMAMIŞTIR!

                Sanki Mescid-i Aksa, Müslümanların, Yahudilerin ve Hıristiyanların ortak müşterek değeri gibi konunun ele alınışı tam bir fiyasko ve sonuç olarak da iflasıdır!

                İslam devletleri, konuyu Filistin mevzuundan çıkararak Mescid-i Aksa boyutunda ele dahi alamamışlardır. Arap dünyası, hangi kararı alırsa alsın, meseleye KAVMİYETÇİLİKLE yaklaşarak sadece FİLİSTİN BOYUTUNDA KALDIĞI İÇİN ASLA VE ASLA BAŞARILI OLMAYACAKTIR. İsrail ve Hıristiyan Batı için bugün Kudüs Mevzuu, İtikadî bir Mesele yani DİN SAVAŞI olarak görüldüğü için işi bu noktaya kadar getirebilmişlerdir.

                İçinden geçtiğimiz günler, İ’LÂ-İ KELİMETULLAH’I hayata geçirecek bir liderin başa geçmesinin şart olduğunu göstermektedir. Yoksa İsrail ile gizli ve açık, SU ANLAŞMASI, İSTİHBARAT ANLAŞMASI, ASKERİ EĞİTİM ANLAŞMASI gibi onlarca ANLAŞMAYA İMZA ATANLARIN zaten İsrail tarafınca dediklerinin dikkate alınacağına imkân bulunmamaktadır.

                Bu tür beklentilerin beyhude olduğu da ayan beyan açıkta ortadadır.

                Bizler ve sizler şimdi KARANLIK GECELERİN NURLU SABAHINI HEP BİRLİKTE BEKLİYORUZ!

BÖYLE BİR SABAHI BEKLEYENLERE KUCAK DOLUSU SELAMLAR OLSUN!.. • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 14 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 16 ° / 3 ° Güneşli

Balıkesir

08.04.2020

 • İMSAK 05:08
 • GÜNEŞ 06:35
 • ÖĞLE 13:15
 • İKİNDİ 16:53
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:07
 • BIST 100

  92.862%0,52
 • DOLAR

  6,7656% 0,16
 • EURO

  7,3819% 0,22
 • GRAM ALTIN

  359,60% 0,28
 • ÇEYREK ALTIN

  593,34% 0,28