Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


KUDÜS POLİTİKASI MEVZUNU BM’DE ÇÖZMEK HAVANDA SU DÖVMEK GİBİDİR…

KUDÜS POLİTİKASI MEVZUNU BM’DE ÇÖZMEK HAVANDA SU DÖVMEK GİBİDİR…


ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını geri çekmesiyle 2017 yılındaki alakalı tasarı BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada büyük bir çoğunlukla kabul edildi ama oylamanın herhangi bir bağlayıcılığı yoktu!

                Ezici çoğunluk muhatap ülkeler üzerinde siyasi baskı oluşturur deniliyor ama ne ABD ne de İSRAİL için böyle bir baskı umurlarında hiç de değildi!

                İsrail o günlerde yapılan oylama başlamadan daha önce BM’ye restini çekmişti, sonuç ne çıkarsa çıksın tanımayacaklarını ilan etmişti.

                İsrail’in o günlerdeki BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, “KUDÜS’ÜN İSRAİL DEVLETİ’NİN BAŞKENTİ OLDUĞUNU BİLMEK İÇİN ULUSLARARASI KURULUŞLARIN ONAYINA İHTİYACIMIZ YOK” demişti!

                İsrail oylamadan sonra da aynı tavrı sürdürdü. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, kabul edilen karar tasarısını “ABES” olarak niteledi ve “BU ABSÜRT TİYATROYA KATILMAYI REDDEDEN ÜLKE SAYISININ FAZLALIĞINI” ise takdir ettiğini belirtti!

                İşin garip tarafı tasarıyı ezici çoğunlukla kabul edenler de teşekkür ediyor, karşı taraf olan İsrail cenahı da…

                Kudüs mevzuunu BM’DE çözmek havanda su dövmek gibidir… İslam Ülkelerinin BM ısrarı İsrail’i de, ABD’yi de cesaretlendiriyordu!

                “Bu İslam Ülkelerinin kutsal yerlerini savunmaları buysa, biz sadece Kudüs’ü değil, Mekke ve Medine de dahil tüm İslam coğrafyasını elimizi kolumuzu sallayarak ele geçirebiliriz” diye düşünüyorlar.

                Ne diyelim, bunlara CESARET VERENLER UTANSIN.”

                ABD ise oylama öncesi de tehditler savurmuştu, sonrasında da… Ve tehditlerin odak noktasını finansal yaptırımlar oluşturuyordu!

                Hatırlarsanız Trump, “Bizden yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar yardım alıyorlar. Sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Bu oyları izliyoruz. Bırakın bize karşı oy versinler. O zaman bir sürü parayı elimizde tutmuş oluruz. ARTIK UMURUMUZDA DEĞİL” demişti!

                İslam ülkelerinin hepsinin ABD’YE GÖBEK BAĞI VAR. Prof. Dr. Haydar Baş Bey, “İSLAM DÜNYASININ İMANININ İSPATI” 2017 yılında yazdığı makalesinde buna değinerek, “GÖBEĞİ ABD İLE BİR KESİLEN ARAP İSLAM DÜNYASINDA VEYA PEK ÇOK ANLAŞMAYLA İSRAİL İLE KARDEŞLİK BAĞINI KURANLAR ARASINDA BUNA KARŞI ÇIKACAK İMANİ BİR HAL VARMIDIR SİZCE?” sorusunu sormuştu!

                BM’nin Güvenlik Konseyi’nde, Genel Kurulu’nda da “FİLİSTİN’İN HAZIRLADIĞI” tasarı oylandı! İşte bu Filistin’in Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Genel Kurul oylaması sırasında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi.

                Kral Selman, Abbas’tan Trump’ın Kudüs politikasına karşı gelmemesini istedi, bu politikayı izlemesi durumunda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin arkasında olacağının güvencesini verdi!

                Tüm ülkeler, etkisinin olmayacağı bilinse bile BM’de Filistin için seferber olmuş durumdalar, FİLİSTİN’İN LİDERİ İSE SUUD’LA PAZARLIK MASASINDA…

                Sahibi Mahmud Abbas gibilerin olduğu bir DAVANIN NETİCESİ NE OLUR SİZCE?

                DAVALAR LİDERLERİYLE KAİMDİR! (Ayakta duran. Ayağa kalkan. Duran, sürüp giden. Birinin yerini tutan.)

                Mesele sadece Filistinlilerin meselesi olarak kalırsa, davanın sahibinin hali ortadadır, MÜCADELE BAŞTAN KAYBEDİLMİŞTİR. Mesele Arapların meselesiyse, yine BAŞTAN KAYBEDİLMİŞTİR, çünkü SUUDİ ARABİSTAN’IN DA HALİ ORTADADIR…

Hangi açıdan bakarsanız bakın, bütün tüm yollar hep Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in ifade ettiği çözüme doğru çıkar. Eğer MESELEYİ ÇÖZMEYE NİYETİNİZ VARSA…

Tekrar edelim, ne demişti Sayın Baş:

“İŞLENEN CİNAYETE ÜMMETİN TAMAMI TEK VÜCUT OLARAK KARŞI DURMALI VE MESCİD-İ AKSA’YI MÜSLÜMANLARIN BAŞKENTİ İLAN ETMELİDİR.”

                Yani mesele ne FİLİSTİN MESELESİ, ne ARAPLARIN MESELESİDİR; saldırı İSLAM’IN ÜÇ KUTSALINDAN BİRİNEDİR ve bu sebeple MESELE TÜM İSLAM ÂLEMİNİN MESELESİDİR!..

                Tek çözüm de TEK BİLEK TEK YÜREK OLUP MESCİD-İ AKSA’YI İSLAM’IN BAŞKENTİ YAPMAKTIR!.. • Pazar 14 ° / 7 ° Fırtına
 • Pazartesi 15 ° / 7 ° Fırtına
 • Salı 19 ° / 6 ° Fırtına

Balıkesir

29.03.2020

 • İMSAK 05:26
 • GÜNEŞ 06:50
 • ÖĞLE 13:18
 • İKİNDİ 16:50
 • AKŞAM 19:36
 • YATSI 20:55
 • BIST 100

  88.125%-3,72
 • DOLAR

  6,4520% 0,88
 • EURO

  7,2041% 2,04
 • GRAM ALTIN

  336,61% 0,33
 • ÇEYREK ALTIN

  555,4065% 0,33