Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


KURUMLARDA FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

KURUMLARDA FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ YOK


Türkiye Cumhuriyeti devleti kolay kurulmadı. Çanakkale savaşı kazanılmasaydı? Kurtuluş savaşı kazanılmasaydı? Türkiye Cumhuriyeti devleti diye bir devlet olur muydu? Olmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu savaşları kazanan komutan kim? Mustafa Kemal Atatürk değil mi?  Bu savaşları kazandıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurup.

Kurduğu bu Türkiye Cumhuriyeti devletini Türk milletine emanet eden Mustafa Kemal Atatürk değil mi? Buna hayır o değildi diyebilecek birisi var mı? Tabii Atatürk bu savaşları tek başına kazanmadı. Hatta savaş kararı alınırken yapılan görüşmelerde. Toplantıda ordumuz yok demişler. Ordu kurulur demiş. Para yok demişler bulunur demiş. Düşman çok demişler yenilir demiş.

Böyle bir yüksek iradeye sahip komutan ancak Atatürk gibi bir deha olabilirdi. İşte o komutan Türklüğümle gurur duyuyorum. Diyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Biliyorsunuz kurtuluş savaşı İngiliz destekli Yunanlılarla olmuştur. “Kurtuluş savaşını keşke Yunanlılar kazansaydı” diyene methiyeler düzenler.

Bu ülkenin ve cumhuriyetin kurulmasını sağlayan Atatürk’e minnet ve şükranlarını sunanlar hakkında soruşturma açılacak. Ordunun Korgan ilçesi kaymakamı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaların da yaptığı konuşmada. Cumhuriyetten ve Atatürk’ten bahsetmiş. Cumhuriyete yakışır bir kutlama törenin oluşturmuş. AKP ilçe başkanı valiye şikâyette bulunmuş. Kaymakam hemen görevden alınmış. Bu kaymakam Türkiye devletinin bir ilçenin kaymakamı değil mi?  Bu kaymakam kimin adına bu görevi yapıyor.

Devletin adına mı? Yoksa Türk milleti adına mı görev yapıyor. Maaşı milletin verdiği vergilerden ödendiğine göre. Millet adına bu görevi yapmaktadır. Deruhte ettiği görev yeri bir kurumdur. Kurumların yöneticilerinin fikir özgürlüğüne saygı göstermek gerekir. Temsil ettiği o kazanın vatandaşlarının görüşleri doğrusunda bir konuşma gerçekleştirmiştir. Devlet adına bu görevi yapmaktadır. Deruhte etmiş olduğu makam ülkenin kurumlarında biridir.

Ne yapmış konuşmasında? Ülkeyi düşman istilasından kurtaran.Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran. Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmiş. Deruhte ettiği makamın hakkını vermiş. Böyle görevi deruhte edenler temsil ettikleri devletin kurucusundan bahsederken onu aşağılamaya kesinlikler hakları yoktur. Bu ülke onlar için düşman istilasın dan kurtarılmamıştır. Kurumların yöneticileri orada millet adına görev yapıyor. Devletin kurucusunun bu devleti ne şartlar altında kurduğunu bilerek görevini yapmalıdır.

Cumhuriyete ve kurucusuna kimsenin hakaret etmemesi gerekir. Çünkü bu toraklar binlerce şehit verilerek kazanılmıştır. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Onların kemiklerini sızlatmaya kimsenin hakkı yoktur. Kurumların başlarındaki yöneticilerin fikir özgürlüğü olmalıdır. Bir kaymakam devletinin kurucusuna minnet duygularını sunarak hitap etti ise. Üst makamların o kişiyi tebrik etmeleri gerekir. Çünkü orada o üst makamları temsil ediyorlar.

Artık böyle olaylar kabak tadı vermeye başladı. Fikriniz ne ise? Bunu milletle paylaşmanız gerekiyor. İnsanın söylemleri kafasında oluşan söylemlerle bağdaşması gerekiyor. Şayet kafadaki düşünce ile icraat bağdaşmıyorsa? Burada yanlışlık var demektir. Dünyada hiçbir şey gizli kalmaz mutlaka bir gün ortaya çıkar. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

                                               08 – 11 – 2021 Mustafa KOÇAL • Pazar 0.3 ° / -3.6 ° Heavy snow
 • Pazartesi -1.2 ° / -8.9 ° kırık bulutlar
 • Salı -0 ° / -7.5 ° Hafif kar

Balıkesir

23.01.2022

 • İMSAK 06:47
 • GÜNEŞ 08:16
 • ÖĞLE 13:21
 • İKİNDİ 15:53
 • AKŞAM 18:16
 • YATSI 19:40
 • BIST 100

  2.011%-0,15
 • DOLAR

  13,4667% 0,67
 • EURO

  15,2928% 0,98
 • GRAM ALTIN

  790,67% 0,09
 • Ç. ALTIN

  1304,6055% 0,09