LEBLEBİ KOYDUM TASA, YİNE KAFADAN UYDURMUŞ NASA.
LEBLEBİ KOYDUM TASA, YİNE KAFADAN UYDURMUŞ NASA.
Tarih: 7.11.2015 17:18:59
İrfan AYDINOĞLU -SİSMİK KALEM


NASA´ nın günlerce önceden tüm Dünya´ ya duyurduğu, merakla beklenen son "süpriz" açıklamasında Mars´ ın atmosferinini yitirme nedeni olarak Güneş´ ten gelen ve saatteki hızı 1,6 milyon kilometreye ulaşan proton ve elektron partikülleri akımlarınının oluşturduğu "güneş rüzgarlarının" ( Solar Wind ) olduğunu açıkladı. 

/resimler/2015-11/7/1721077614825.jpg

İyi güzel de NASA aynı güneş rüzgarlarının 4,5 milyon yıldır Dünya´ nın atmosferini neden sıyırıp atamamış olma nedenini hiç düşünmemiş mi?

Benim çocukluğumda ( yani 1970´ lerde filan...) Mars´ a bir gök cisminin çarptığı ve bu yüzden atmosferini kaybettiği fikri ileri sürülürdü. Bence bu görüş NASA´ nın yeni açıklamasından daha mantıklı. Zira gezegenlerin gök cismi ile çarpmaları tamamen rastlantısal bir olaydır. Yörüngelerinin kesişimesi durumunda büyük bir gök cismi gezegenlerden herhangi birine çarpabilir, bir diğerine ise çarpmayabilir. Fakat Güneş rüzgarlarının etkisi Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler için aynıdır. Gezegenlerin kendi aralarındaki mesafe, Güneş´ e olan uzaklıklarının yanında devede kulak kalır.

O yüzden bu yeni tez bana mantıksız geldi.

Eskiden bizim ünlü yerbilimcimiz Nafi Toksöz hoca NASA´ da çalışırken, biz Türkiye´ deki 1963 Çınarcık Depremi´ nin büyüklüğünü bile ölçemezken, NASA, hassas cihazlar ile Ay´ daki depremleri filan tespit edip şiddetlerini ölçerdi. 

Bizler de NASA´ nın bu çalışmalarını anında tercüme ederek yayınlayan TUBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi´ nden okur, bu bilgileri oradan öğrenirdik.

Şimdilerde NASA durup durup, arada sırada ipe sapa gelmez fikirler yumurtlayan, Dünya´ nın dört bir yanındaki bilimsel disiplinden geçmiş insanların alay konusu olan ne idüğü belirsiz fikirler üreten verimsiz, sıradan bir KİT ( Kamu İktisadi Teşebbüsü) haline gelmiş bana kalırsa. 

Yok efendim Mars´ ta su bulunmuş muş.. 

Bunda şaşıracak ne var? Tabi bulunacak, Mars´ ta hidrojen ve Oksijen elementi yok mu? Olmaz olur mu? Tüm gezegenlerin malzeme kaynağı Güneş olduğu için hidrojen ve oksijen neden Dünya´ da olup Mars´ ta bulunmasın? 

Hidrojen ile oksijenin kimyasal reaksiyona girmeleri Mars´ ta yasaklanmış mı?

/resimler/2015-11/7/1722465272988.jpg

Ne münasebet?

Yerkürenin çeşitli yerlerine dağılmış halde bulunan 1,4 milyar kilometreküp suyun varlık sebebi buharlaşma-yağış-toprağa geçme-yüzeysel akıntılar şeklinde devam eden "hidrolojik döngü" (su döngüsü) olsa da burada gözlerden kaçan ince bir ayrıntı gizlidir. Gezegenlerin ilk oluştukları günden beri mantolarında hapsolarak kalmış, ve gezegen yüzeyine ulaştığı güne kadar da hiç Güneş ışığı görmemiş, yani daha önce atmosferik su döngüsüne hiç dahil olmamış "jüvenil su" diye bir su çeşiti vardır. Bu jüvenil su hem manto malzemesinin kimyasal yapısının içinde hem de atom siteleri arasındaki boşluklardaki parazitik alt latiste gömülü olarak bulunur. Yüzeye yaklaştıkça (üst mantoda..) bu kez çatlak sistemlerinin içerisinde bünye suyu (formation water) olarak bulunur. Bu moleküler su, aslında birer silikat asiti tuzu olan kayaç malzemesi içeren tüm gezegenlerde, molekül yapısına dahil olarak bulunmak durumundadır. Gezegenin atmosferinin olup olmaması bu kuralı değiştirmez. 

Eğer söz konusu gezegenin kabuğunda (Dünya´ da olduğu gibi..) çatlak sistemleri de mevcut ise bu kez bu siteler arası (intersititial) su, çatlak sistemlerine bünye suyu olarak ejekte olacaktır. O zaman bu suyun sığda yer alanına “yer altı suyu” denilir. Yer altı suları da hapsolmuş veya devingen olarak iki farklı şekilde bulunabilir. Hareketli yer altı suyu için devrenin bir yerinde atmosferik su olması söz konusudur. Hapsolmuş su ise atmosferik su olsun yada olmasın varlığını yüz milyonlarca yıl aynı akiferde (yer altı sularını su kaynaklarına ileten gözenekli toprak veya jeolojik oluşumlar..) sürdürebilir. Bu durumda hapsolmuş su, içinde bulunduğu kayaçların suda eriyebilen tuzlarını zamanla eritir. Mars´ ta NASA´ nın varlığını iddia ettiği suyun kaynağı, pekala atmosferik çevrimden destek almayan hapsolmuş su sızıntısı olabilir. Sızıntının nedeni ise büyük bir olasılıkla Mars´ ın çevresinde, biri ters biri düz dönen Phobos ve Deimos uydularının oluşturduğu minik tektonik deformasyonlardır.

NASA, şimdi de Mars´ ın atmosferini kaybeyme sebebinin "manyetik alanının olmaması" yüzünden olduğunu açıklamış.

Mars´ ın manyetik alan şiddeti asla "sıfır" değerinde değildir, bu ölçülebilen bir değerdir fakat mevcut manyetik alan şiddeti Dünya´ ya nazaran oldukça zayıftır. 

Yani NASA açıklamaya Mars´ ın manyetik alanı olmadığından.. diye başlayarak daha ilk etapta yanlış bir hipotezle izah etmeye başlayınca sonuç da ister istemez yanlış olmak zorunda. 

Gezegen oluşum teorisine göre Güneş´ ten kopan gezegenler zaman geçtikçe, dış kabuktan içerilere doğru soğuyup yüzeylerinde bir kabuk, merkezlerinde ise ergimiş bir demir-nikelden oluşan sıvı bir çekirdek oluşturmuşlardır. İlk zamanlar Dünya´ nın çekirdek sıvısı bugüne oranla çok daha fazlaydı. Dolayısıyla Güneşin manyetik alanından daha fazla etkilenmişti. Güneşin manyetik alanından etkilenen çekirdek sıvısı belli bir yönde devinmeye başladı. Kuzey ve güneydeki iki manyetik kutup ( N ve S ) bu sebeple oluştu. Bu iki manyetik kutbun varlığı yüzünden manyetik alan kuşakları oluştu. Bu manyetik alan kuşakları Güneş´ in manyetik alan kuşaklarıyla kesişti ve Dünya kendi ekseni etrafında dönmeye başladı. Mars´ ın manyetik kutupları hiç olmasaydı kendi ekseni etrafında hiç dönemez uzayda çakılı kalırdı. Güneş sistemindeki tüm gezegenlerin kendi ekseni etrafındaki dönme hareketleri sahip oldukları "manyetik alanları" sayesinde olur. Güneş sistemindeki gezegenlerin manyetik alan güçleriyle, kendi eksenleri etrafındaki dönüş hızları arasında bir orantı vardır. Merkür, Venüs, Dünya, Mars gezegenlerinin manyetik alanları zayıftır. O yüzden kendi eksenleri etrafındaki dönüş hızları da düşüktür. Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenlerinin manyetik alanları güçlüdür. O yüzden kendi eksenleri etrafındaki dönüş hızları yüksektir. Bu durumda esas sorun Mars´ ın manyetik alana sahip olmadığı için Güneş rüzgarlarına maruz kalması değil, Mars´ ın bir zamanlar var olan bu manyetik alanını nasıl kaybettiği olmalıdır. Aslında Mars´ ın manyetik alanını tümden ortadan kalkmayıp zayıflamıştır. Bu zayıflama nedenini en iyi açıklayan görüş de büyük bir gök cismi ile çarpışmasıdır. O çok şiddetli çarpışma yüzünden büyük bir olasılıkla Mars´ ın çekirdeği çok büyük bir hasar görmüş, çekirdeğin 3/4 ´ü dış kabuğu delerek gezegen yüzeyine ulaşmış ve katılaşmıştır. Tümden yok olmayıp iyice küçülen çekirdeğin sağladığı manyetik alan ise Mars´ ın günümüzde var olan ve ölçülebilen zayıf manyetik alanını oluşturmuştur. Yani NASA´ nın dediği gibi manyetik alanı olmadığı için Güneş rüzgarlarına maruz kalması yüzünden atmosferini kaybettiği tezi doğru gibi görünse bile, eksiktir. Esas neden manyetik alanını kaybetmesi veya manyetik alan şiddetinin zayıflaması değil manyetik alan değişimine sebep olan olaydır. Bu olay ise Mars´ ın büyükçe bir gök cismi ile şiddetli çarpışması olayıdır. Şayet o çarpışma hiç yaşanmamış olsaydı, Mars´ ın manyetik alan şiddeti azalamazdı.

Yok efendim Mars´ ın atmosferini Güneş rüzgarları sıyırıp atmış mış..

Mış mış da mış mış..

Mister Obama, bu böyle olmayacak, NASA´ yı tez zamanda özelleştiriver bari! 

Nohudu koydum tasa, tarlayı bıraktım nadasa, bir dahaki sefere dersine iyi çalış NASA!

Anahtar Kelimeler: LEBLEBİ, KOYDUM, TASA, YİNE, KAFADAN, UYDURMUŞ, NASA
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Selim Paçacı
9.11.2015 14:07:35
Hocam çok mantıklı bir analiz olmuş. Mars´ın magmasının dışarı çıkmasına neden olan ve marsı komple değiştiren bu göktaşı galiba 65 milyon yıl önce Dünya´ya çarpan 10 km lik kuyruklu yıldızdan çok daha büyük, belki de bir gezegen olmalı diye düşünüyorum. Belki de Mars ile Jupiter arasındaki meteor kuşağı da bu çarpışma sonucu oldu. Şu kainat ne kadar da büyük. Daha biz en yakınımızdaki Mars´ı dahi çözemiyoruz. Bence bu işlerden önce Depremlerin önceden kaestirilmesi projesine zaman ve kaynak ayrılması yerinde olur. Uzay araştırmalarının daha ikincil olarak ele alınması gerekir. Zira İnsan fizyolojisi ve ömrü zaten uzun uzay yolculuğuna müsait değil. Bazı teoriler ve planlamalar ise çok ütopik anlayışlar içeriyor.
Yazarın Diğer Yazıları
KUNDUZ AGA (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
BOLU DEPREMİ İSTANBUL İÇİN SON UYARI! (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
MARMARA FAYLARI KANSER HASTASI (29 Ekim 2017 - Pazar)
HAARP KOMPLO TEORİSİ Mİ? (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
MARMARA´ NIN 2017 YILI SİSMİK FALI : (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
SÜPER FAY SÜPER AY´ A KARŞI. (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
GÜVENLİ ÜLKE TÜRKİYE! (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ÖNCÜ DEPREMLER HAYAT KURTARIR. (31 Ekim 2016 - Pazartesi)
SİNEK KÜÇÜKTÜR AMA MİDE BULANDIRIR ! (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
ETRAK-I Bİ İDRAK BİR TOPLUM MU OLDUK? (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
( MARMARA´ DA HER ŞEY YOLUNDA MI? ) (06 Ekim 2016 - Perşembe)
DEPREM İSTANBUL´ A YAKLAŞIYOR MU? (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
17 AĞUSTOS´ UN 18. YIL DÖNÜMÜ OLMAYABİLİR. (20 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SİS, PUS OLAYININ OLASI DOĞAL NEDENLERİ. (06 Ağustos 2016 - Cumartesi)
SAVAŞ TAHMİNİ ( WAR PREDICTION ) (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
YALOVA AÇIKLARINDAKİ SARI SİS (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
KANDİLLİ KENDİ İŞİNE BAKSIN (25 Haziran 2016 - Cumartesi)
BANDIRMA ve ERDEK´ İ TEHDİT EDEN FAY HATTI (08 Haziran 2016 - Çarşamba)
BANDIRMA CİVARINA DEPREM Mİ GELİYOR? (24 Mayıs 2016 - Salı)
Sayın Uğur, "Biraz edep" yahu.. (13 Nisan 2016 - Çarşamba)
MARMARA DEPREMİ´ ne HAZIR MIYIZ? (07 Nisan 2016 - Perşembe)
NCİRLİKTEN PİS KOKULAR GELİYOR : (30 Mart 2016 - Çarşamba)
MARMARA FAYI OSİLASYON YAPMAYA BAŞLADI (11 Şubat 2016 - Perşembe)
Neyin habercisi (25 Ocak 2016 - Pazartesi)
SİMAV-İNLİCE´ DE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (30 Aralık 2015 - Çarşamba)
DİKKAT : GANOS FAYI HER AN KIRILABİLİR ! (05 Eylül 2015 - Cumartesi)
MARMARA BÖLGESİNDE KURBAĞA ANOMALİSİ (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
KÜRT KORİDORU (30 Haziran 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREMİ NEDEN OLMADI? (14 Nisan 2015 - Salı)
TÜRKİYE` DE DEPREM PANİĞİ ! (17 Mart 2015 - Salı)
İSTANBUL DEPREM RAPORU` NUN ELEŞTİRİSİ (28 Ocak 2015 - Çarşamba)
İZMİR`DE DEPREM - 10 Ocak 2015 (10 Ocak 2015 - Cumartesi)
DEPREM GÜNDEMDE SIRA NEREDE ? (14 Kasım 2014 - Cuma)
MUĞLA` DA 4,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (10 Kasım 2014 - Pazartesi)
MARMARA` DAKİ PULL-APART YAPI. (02 Kasım 2014 - Pazar)
İSTANBUL DEPREMİ ADALAR AÇIKLARINDA OLACAK ! (17 Eylül 2014 - Çarşamba)
GÜNEŞ` TE ÇOK BÜYÜK PATLAMA (12 Eylül 2014 - Cuma)
BARTIN` DA 4,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (04 Eylül 2014 - Perşembe)
ISPARTA` DA 5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM (!) (25 Ağustos 2014 - Pazartesi)
YALOVA` YA DEPREM UYARISI (!) (05 Ağustos 2014 - Salı)
FAY GACİRDADİ (27 Haziran 2014 - Cuma)
GÖKÇEADA DEPREMİ ARTÇILARI SÖNÜMLENDİ (02 Haziran 2014 - Pazartesi)
DEPREM SÖYLENTİSİNE NEDEN OLAN ANOMALİ (29 Mayıs 2014 - Perşembe)
SOMA MİLAT OLACAK (!) (20 Mayıs 2014 - Salı)
Büyük bir depremin habercisi (27 Kasım 2013 - Çarşamba)
ALASKA` DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM.. (02 Eylül 2013 - Pazartesi)
GÜNEY MARMARA` DA SON DURUM.. (01 Eylül 2013 - Pazar)
17 Ağustos (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
Bedava yaşayan bir depremzedenin tavsiyesi (17 Ağustos 2013 - Cumartesi)
BANDIRMA İÇİN DEPREM UYARISI (!) (27 Mayıs 2013 - Pazartesi)
İSTANBUL’ U BEKLEYEN ÂKİBET : DEPREM (04 Şubat 2013 - Pazartesi)
BANDIRMA DEPREME HAZIR MI? (23 Ocak 2013 - Çarşamba)
EGE DEPREMLERİ KORKUTUYOR (!) (15 Ocak 2013 - Salı)
BOZCAADA DEPREMİNİ UCUZ ATLATTIK (!) (09 Ocak 2013 - Çarşamba)
HELEN YAYI` NI MARMARA FAYI GERER (!) (18 Aralık 2012 - Salı)
TÜRKİYE’ NİN NERESİNDE DEPREM OLABİLİR? (19 Kasım 2012 - Pazartesi)
Kandilli`den yalanlama (12 Ekim 2012 - Cuma)
BURSA` DA DEPREME SIKI TAKİP (!) (27 Eylül 2012 - Perşembe)
Pazarcık depremi (21 Eylül 2012 - Cuma)
DÜNYA ŞOKTA (12 Eylül 2012 - Çarşamba)
MARMARA FAYLARINDA KUZEY-GÜNEY REKABETİ (29 Şubat 2012 - Çarşamba)
BANDIRMA` DAN GEÇEN HAYALET FAY HATTI.. (30 Ocak 2012 - Pazartesi)
DEPREMLER ve 2011 YILI (03 Ocak 2012 - Salı)
İŞTE DÜNYA` YI BEKLEYEN FELAKETLER.. (17 Kasım 2011 - Perşembe)
AHMET METE IŞIKARA` DAN KORKUTAN AÇIKLAMA.. (16 Kasım 2011 - Çarşamba)
ZORUNLU TEKTONİK AÇIKLAMA : (27 Ekim 2011 - Perşembe)
Deprem anında (24 Ekim 2011 - Pazartesi)
TAKSİTLİ ÖDEME BİZİM FAYLARA UYMAZ.. (17 Ekim 2011 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
6.3635
EURO
7.4387
Reklamlar

 

/resimler/2018-6/14/1717156314892.gif

/resimler/2018-6/14/1724418446949.gif

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir Hava Durumu
Bugün
Güneşli
27°
16°
Perşembe
Güneşli
27°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
27°
17°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
28°
15°
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?

Hacı Bektaşı Veli
718 En son vefaat eden sahabe Ebü`t-Tufeyl Amir (r.a.)`in irtihali.
1576 İstanbul Rasathanesi kuruldu
2006 Güz yağmurları
2006 İlköğretim haftası
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları