Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


LİSTELER SON ŞEKLİNİ ALDI

LİSTELER SON ŞEKLİNİ ALDI


Aday listeleri son şeklini aldı. Demokrasinin konuşulduğu bir ülkede demokratik bir liste oluşturulduğunu söylemek mümkün değildir. AKP iki aşamalı temayül yoklaması yaptı. Birincisinde üye bazında bir temayül yoklaması yapıldı. Demokrasinin gereği de budur. Fakat sandıkların açılıp da aday adaylarının ve üyelerin gözü önünde bu temayül yoklaması yapılsaydı. Demokrasinin gereği yerine getirilmiş olurdu. Sandıklar Ankara'ya gitti orada sayımı yapıldı. İkinci temayül yoklaması sivil toplum örgütleri ile yapıldı. Temayül yoklamasına girmeyen 4 kişi sıralamada yer aldı. Listenin ilk dördünün ikisinin ithal aday olması hoşnutsuzluk yarattı. Genel merkezin aday gösterme hakkı var da. Haklarını 15'şin üzerinde milletvekili çıkaran yerlere konması. Bazı hoşnutsuzlukları ortadan kaldırır. 8 milletvekili çıkaran yerde 4/1 kontenjan olarak kullanırsan oradaki seçmenler böyle listeye sıcak Bakmazlar. Biz demokratik bir liste hazırladık diyebilmek için. İki aşamalı temayül yoklaması yaparak partinin üyeleri kandırılmış oluyor.

AKP'nin Türkiye genelindeki listelere girenlerin 10 tanesin cumhurbaşkanına yakınlığı olanlar. Birde cumhuriyet hakkına, Atatürk hakkında laf söyleyenler. Getirilecek rejimi met edenler listede yer almış. CHP çok il de ön seçimle adaylarını belirledi. Tam demokratik olmasa da seçmeninin isteği doğrultusunda bir ön seçim yapmıştır. Yapığı listeye çok az bir tepki olmuştur. Dört dörtlük bir listede hazırlansa mutlaka tepki olacaktır. Tepki olmaması mümkün değil. Tepki gösterip de istifa edilmesi adayın Samim olmadığını gösterir.

MHP bütün adaylarını merkez yoklaması ile belirledi. Bütün partilerin aday listeleri hayırlı olsun. Artık bundan sonrası seçmene kalmıştır. İki seçimdir AKP partililerine sandığa sahip çıkın diyor. Çünkü bundan önce yapılan seçimlerde yapılan hileler deşifre oldu. Ayni hilelerin yapılmasının önü kesildi. Bu seçimlerde sandıklara bütün partiler sahip çıkacaktır. Bu seçimde CHP ile MHP'nin aldığı oyların toplamı % 50'nin üzerine çıkacaktır. AKP % 35'şi geçmesi zordur. CHP % 35'şi hedefliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu % 35 ile iktidar olunmaz diyor. 2002 seçimlerinde AKP nasıl iktidar oldu diye sorarlar. Kendileri 2002 de % 34 ile iktidar olduklarını unutmuş olmalı. Ufukta CHP MHP koalisyonu görünüyor. Bu ülkenin koalisyonlar ile yönetilmesi. AKP iktidarında daha iyidir. Koalisyonlarda partiler birbirini devamlı kontrol altında tuttukları için yolsuzluk olayları olmuyor.

Seçimlerde AKP'nin milliyetçi oyları kendisine çekebilecek bir söylemi kalmadı. Milliyetçi oylar AKP'yi terk etmeye başladı. 21 Mart nevruz kutlamalarından önce başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan Diyarbakır da demokrasi ateşini yakacağız ateşin üzerinde birlikte atlayacağız, diyerek. HDP' ye yeşil ışık yakarken çok neşeli idi. Şimdi terörist diyor. Ne oldu? Aranızdan su sızmıyordu? Aradan bir ay bile geçmedi. Şimdi terörist diyorsunuz. İşte barış sürecine sekteyi AKP vurmaya çalışıyor. Böylelikler partiden kaçan milliyetçi oyları durdurmayı amaçlıyor.

CHP emekliye dini bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğini söyleyince şok oldular. Ülke batar nereden bulacaksın o kadar parayı demeye başladılar. AKP'nin yaptığı bazı fuzuli harcamaları keserse bu dahi vereceği ikramiyenin bir kısmını karşılar. İktidarın Libya'ya, Mısıra ve Suriye'ye harcadığı paralara kaynak bulunuyor. Memura ve ekmekliye verilecek zamma kaynak bulunamıyor. Savcı ve hâkimlere kendi listelerini kazanması durumunda 1.155 TL zam yapılmasına kaynak bulunuyor. Milletvekili emeklilerine giderayak 740 TL zam yapmaya kaynak bulunuyor. Sesi çıkmayan memur ve emekliye yapılacak zamma kaynak bulunamıyor. Ondan sonrada adaletten bahsediyorlar. Cumhurbaşkanına örtülü ödenek verilmesine kaynak bulunuyor. Başaklarına gelince gönlümüz daha fazla zam yapmak istiyor. Amma kaynak bulunamıyor deniyor. Üst kademelere yeterince zam yapıldı. Fakat alt tabaka sefalete terk edildi.

CHP bu zam vaadi ile en az 2 puan oyunu artırmıştır. CHP'nin bu açıklamasından sonra başbakan Ahmet Davutoğluda bizde Temmuz ayından itibaren 100 TL vereceğiz dedi. Neden Temmuz ayıda nisan ayı olmadı. Bülent Arınç değil mi biz gidersek üç ay sonra maaş ödeyemezler diyen. Sanki maaşları kendi ceplerinde ödüyor mübarekler. Bu insanları korkutmaktır. Allah kullarına şeytan sizi açlıklar korkutur buyuruyor. AKP de maaş ödeyemezler diye milleti korkutuyor. Artık millet böyle laflara inanmıyor. Saygılarımla

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! 14- 04 – 2015 Mustafa KOÇAL • Cuma 16 °C / 10 °C Güneşli
 • Cumartesi 15 °C / 6 °C Güneşli
 • Pazar 15 °C / 7 °C Parçalı bulutlu

Balıkesir

15.11.2019

 • İMSAK 06:19
 • GÜNEŞ 07:45
 • ÖĞLE 12:58
 • İKİNDİ 15:37
 • AKŞAM 18:01
 • YATSI 19:22
 • BIST 100

  103.781%-1,00
 • DOLAR

  5,7520% 0,05
 • EURO

  6,3433% 0,03
 • GRAM ALTIN

  271,86% 0,65
 • ÇEYREK ALTIN

  448,569% 0,65