‘LÜTFEN TÜRKİYE´DE BİRAZCIK DEMOKRASİ´ DİYE FISILDAYABİLECEK BİR HAYIR HANESİNDE Mİ YAŞAMAKTAYIZ ACABA?..
‘LÜTFEN TÜRKİYE´DE BİRAZCIK DEMOKRASİ´ DİYE FISILDAYABİLECEK BİR HAYIR HANESİNDE Mİ YAŞAMAKTAYIZ ACABA?..
Tarih: 30.11.2016 16:20:27
Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)

    Avrupa Birliğine, Türkiye´nin 1963 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde girememesine karşın, yüksek öğretim kurulu (YÖK) eski Başkanı rahmetli Prof. İhsan Doğramacı, Avrupa Üniversiteleri arasında oluşturulan organizasyonların hem kurucu üyesi, hem de sürekli tam üyelik statüsünü kazan ender bir görevlidir. Yani Prof. Doğramacı´nın YÖK´ü Avrupa Üniversiteler Birliğince yıllardır tam üye olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Olumlu düşünmenin ve bunları uygulamaya koymanın kanseri bile yendiğinin yapıldığı günümüzde, ‘birleşik kaplar teorisi´ gibi anlatımlar günümüzde artık bir kenara bırakılmalıdır.

   O halde bizde Büyük İskender´in yaratıcı düşünce yönetimini ve Prof. Doğramacı´nın toptancı değil, küçük küçük parçacı yaklaşımını uygulamaya koyarsak ve birleşik kaplardaki bütün kapları bir olan değil, yalnızca kapların içindeki bir tanesini yani yalnızca bir tanesini düşünerek (misal olarak polis-asker organizasyonu düşünerek, onun gelişmesi/iyileşmesi konusunda çalışırsak, polisin-askerin vizyonu başlamında potimistik bir yaklaşım sergilemiş oluruz. Yeter ki bunun yapılabileceğine olan inancımızı /umudumuzu asla kaybetmeyelim ve birlikte aynı çatı altında görev yaptığımız kişilere bunun olabileceğine tam inandıralım. Ve kesinlikle ve kesinlikle insana yatırım yapalım/yaptıralım/yapmaya devam edelim.

  

     İNSANA YAPILAN YATIRIM!

    İş dünyasını çok sık çalı ve bitki örtüsüyle kaplı bir sahaya benzetirsek, yönetici eline aldığı bir pala ile çalıların arasında kendisine ve başkalarına yol açmaya çalışan kişidir. Lider ise bununla yetinmeyip arada bir ağaca tırmanıp biz nereye gidiyoruz diye ufka bakan kişidir. (Stratejist Richard Pascale)

    Yöneticilik, işleri doğru dürüst yapmaktır. Lidercilik ise doğru olanı yapmaktır. (Peter Drucker)

    Büyük bir lider vizyonda alışageldiklerimiz arasında köprü kuran eğitimcidir. Ama bunun yanı sıra seçtiği yolda, toplumun kendisini takip edebilmesi için tek başına yürümeye de hazır olmalıdır. (Henry Kissinger)

    Bilmediğini bilmeyenden kaçınız/Bilmediğini bilene öğretiniz./Bildiğini bilenin arkasından gidiniz./Çünkü o liderdir. (Konfiçyus)

    İyi sultanlar bilginlerle birlikte olanlardır. İyi bilginler sultanlarla olmayanlardır. (Nizam-ül Mülle)

    İnsana yapılan yatırım hem yatırımların en pahalısı, hem de bu yatırımdan elde edilecek verimin sağlanılması oldukça uzun olan bir sürenin geçmesi sonucunda olmaktadır. Ama bütün bu pahalılığına ve verimin yıllarca sonra alınmasına rağmen, kesinlikle yapılması gereken ve bir ülkenin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için ‘Olmazsa Olmaz´ denilebilecek bir unsurdur. (*) (Prof. Mehmet Sağlam bu anlatımı Haziran 1994 tarihinde Londra Üniversitesinde düzenlenen bir toplantıda söyledi.) Amerika eski başkanı Rooswelt: ‘…toprakla uğraşanlar iyi bilirler. Eğer dikilen ÇAM fidesi ise, büyüyüp gelişmesi için ortalama 25–30 yıllık bir zaman geçmesi, eğer dikilen KABAK ise, yetişmesi için en az 3-4 ay geçmesi gereklidir… Ne yetiştirmek istenildiği açısından konuya bakılınca, İNSAN yetiştirmek de hiç de kolay olmayan ve çok sabır isteyen bir uğraştır… Burada önemli olan, yetiştirilmeye çalışılan insanın ne olacağı konusu, ne olmasının istenildiğidir…´ (*) (Aytaç, Ö., & Bilir, I., (1998), ´21.yy. Bilgi Toplumu Polisliğinde Kişisel Gelişim, Motivasyon, Verimlilik ve Grup Çalışması´ Yeni Türkiye Dergisi 21.Yy Özel Sayısı, Sayı 20, Sayfa: 1260-1261.) anlatımını yapar.

Şeref Oğuz´un da belirttiği gibi: ‘…İnsana yatırım yapmanın marjinal değeri, makinelere yapılan yaklaşık olarak 3 katıdır. Bu yüzden işletmeler kendi gelecekleri açısından çalışanların eğitimine önem vermek ve bütçelerinde yeterli kaynak ayırmak zorundadır…´ (*) (Oğuz, Ş., (1998), ‘Eğitim ve verim´, Milliyet, 11.07.1998.) Bunu geç anladıklarını bir günah çıkartma anlatımıyla ifade eden Michael Gorbaçov: ‘…En pahalı varlığın bilgi olduğunu, en son anlayanlardan biri de biz olduk…´ (*) (Karaman, I., (1998), ‘Bilgi Toplumu Olmaya Süratle Yönelmeliyiz; Yeni Türkiye 21.Yy Özel Sayısı, Yıl: 1998, Sayı:19, Sayfa:239) demektedir. Yani, Michael Mitken´in söylemi olan; (…İnsan sermaye, dolar sermayenin yerine geçmiştir…´ (*) (Karaman, İ., (1998), ‘Bilgi Toplumu Olmaya Süratle Yönelmeliyiz;  Yeni Türkiye 21.Yy Özel Sayısı, Yıl 1998, Sayı:19 Sayfa: 239.) Anlatımı halen 2016 yılında güncelliğini her geçen gün arttırmakta olan bir gerçektir.

    Unutmayalım; ilkokulda uyumsuz ve hatta tembel bir çocuk olan Einstein ışık huzmesine binip, aynı hızla yolculuk etmeyi düşleyen bir kişiydi. Michalenpolo ise mermer blokun içinde saklı durduğuna inandığı ünlü Davud heykelini büyük bir tutku ve kararlıkla ortaya çıkarma uğraşısı verdi, hem de 6 ay kadar botlarını bile ayağından çıkarmayarak… Mimar Sinan ve Leonardo da Vinci´yi diğerlerinden ayrı kılan, bunların normalden uzaklaşıp herkesten ayrı düşünerek hayallerini gerçekleştirdiklerini farklı ürünler verebilmeleri ve daha çok fikir üretebilmeleridir. (*) (Kösemehmetoğlu, A.,(1998), ‘Her İnsan Bir Dahidir; Zaman 01.07.1998.) Einstein, Michalenpolo, Mimar Sinan ve Leonardo da Vinci gibi dahi dediğimiz kişiler, her imanda var olan ama ortaya çıkartılması için üzerinde yoğunlaşmadıkları kıvılcımları çaktırarak şimşek ve yağmur haline dönüştürülen kişilerdir. Bir diğer ifade ile, herkesin içinde bir dahilik tarafı vardır. Dahiler önce hayal ederler. (*) (Bu anlatım Ütopyalar Toplantısı Şeklinde 1994 yılından beri gerçekleştirilen STK şeklindeki bir yapılanma da söz konusudur. (Otan, Ü., (1998), ‘Ya Ütopyalarımız Olmasaydı?..´; Cumhuriyet, 04.05.1998. Hayal kurmanın beyni maksimum kapasite bile çalıştırdığını uzmanlarda belirmektedir. (Haber Merkezi, (1998), ‘Hayal Beyni Çalıştırıyor; Posta, 06.06.1998.) daha sonra da bu düşlerini gerçekleştirmeye çalışırlar. Dehaların ve kendisindeki dehalık ile ilgili yönlerini keşfedememiş olan her insanın, hayal güçleriyle oluşturdukları ve gerçekleşmesine inandıkları bir vizyonları vardır/olmalıdır. Bu düşüncelerin yapılmasında sebat gösterenler ve yaptıkları her hatadan bir ders çıkaranlar; hem kendi enerjilerini sürekli yeniler, hem de yaptıkları işi severek yaparlarken aynı oyun oynayan çocuklar gibi hiç durmaksızın çalışabilirler. (*) (Orhan, C.) (1998), ‘Tony Buzan-Biz Neymiş Be Abi!´, Zaman, 06.06.1998.)

    Şimdi beraberce bir dakikalığına düşünelim ve hepimizin ‘ÖLÜMÜ GÖREN SIRITMAYA RAZI OLUR´ örneğindeki gibi günü kurtarma endişelerinin kıt ömürlü tesellisi içinde mi olduğumuza, ya da önce hayallerimizi kurarak sonra da bunları gerçekleştirme yolunda mı bulunduğumuza karar verelim… Alaeddin´in sihirli lambasından fırlayıp bize ‘dile benden ne dilersen´ diyerek cömertçe geleceğe dair beklentilerimizi ve ümitlerimizi soran ‘cin´in kulağına eğilip, etrafta görünen var mı endişesiyle sağı solu kol açan ettikten sonra, ‘Lütfen Türkiye´de birazcık demokrasi´ diye fısıldayabilecek bir hayalhanesinde mi yaşamaktayız acaba?.. (O kolay, daha daha ne istersin?´ diyen cine, dişe dokunur bir yanıt bulmak için elimizi şakaklarımıza dayayıp belli bir vakit (40 dakika mı, 4 saat mi, 40 saat mi, 4 gün mü, 40 gün mü, 4 ay mı,  40 ay mı, 4 yıl mı, 40 yıl mı belli değil!..) düşündükten sonra, ‘lütfen bu kadarını hiç beklemiyorduk; o kadar heyecanlandık ki bizi mazur görünüz; Şu an yetkili kurullardan ve büyüklerimizden izin almadıkça kuracağınız hayallerin ileride başımıza iş açmasından endişe ediyoruz´ diyebiliriz herhalde… Eminiz ki Alaeddin´in Cini de, Şimdiki 2016 yılı zamanına mıhlanıp kalan, mazinin makyajını tazelemekten ve gelecek adına hiçbir aktivite göstermeyen, hayal kurmayan, hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapmayan bu toplumu cin gibi bir anlayışla gözlemleyecek ve halimize çok üzülecektir herhalde…

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İSLÂMDA TÜRK MİLLETİ… (16 Mart 2018 - Cuma)
BAYRAĞIMIZ VE İSTİKLAL MARŞIMIZ (13 Mart 2018 - Salı)
ANAHTAR SORU: BARIŞ İSTEMEK SUÇ MU? (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
ÜLKE BEKASI MI, PARTİ BEKASI MI? (24 Şubat 2018 - Cumartesi)
İNSAN KAHVALTIDA NE OKUYORSA ODUR… (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
MİSAK-I MİLLİ BEYANNAMESİ… (02 Şubat 2018 - Cuma)
BAŞKA ÇAREMİZ YOK. (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER (KHK) (16 Ocak 2018 - Salı)
ANLADIN MI NE DEDİK ?.. (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
İSLÂM AHLÂKI… (12 Ocak 2018 - Cuma)
MEDYA ÖZÜ İTİBARİ İLE… (10 Ocak 2018 - Çarşamba)
MEDENİYET ŞEHİR DEMEKTİR… (06 Ocak 2018 - Cumartesi)
Milli gelir yüzde 11.1 arttı mı? (02 Ocak 2018 - Salı)
2017 YIL SONU MUHASEBE KAYDI… (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
HEM ALLAH´A, HEM PARAYA TAPAMAZSINIZ! (29 Aralık 2017 - Cuma)
BU MİLLET ŞU ANDA TEPKİSİZ AMA! (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
ATATÜRK NE DEMİŞSE TERSİNİ YAPTIK (19 Aralık 2017 - Salı)
GÜÇLÜ DEVLET NASIL OLUNUR? (17 Aralık 2017 - Pazar)
İSLAM´I NASIL YIKABİLİRİZ? (15 Aralık 2017 - Cuma)
10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ… (10 Aralık 2017 - Pazar)
İSLAMDA KADIN HAKLARI… (08 Aralık 2017 - Cuma)
PARANIN KOKUSU YOKTUR … (04 Aralık 2017 - Pazartesi)
SAYGIYA LÂYIK OLAN DÖRTLER (01 Aralık 2017 - Cuma)
VELÂDET (MEVLİD) KANDİLİ… (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
YAŞADIĞIMIZ TÜM ÇÖZÜMSÜZLÜK… (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
KASIM AYININ SON GÜNLERİNDE (25 Kasım 2017 - Cumartesi)
ÖĞRETMENE SAYGI GÜNÜ… (24 Kasım 2017 - Cuma)
MİLLET-DEVLET VE İNSAN HAKLARI… (23 Kasım 2017 - Perşembe)
“ABD DOLARIDIR, ABD DOLARIDIR“ … (21 Kasım 2017 - Salı)
İKİ ŞAİR İKİ ŞİİR … (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
HEM EVET, HEM DE HAYIR CEPHESİ… (18 Kasım 2017 - Cumartesi)
BAŞBAKANLIK KURUMU… (12 Kasım 2017 - Pazar)
FETÖ NE YAPTI? (04 Kasım 2017 - Cumartesi)
HAZRETİ ÖMER B. HATTAB (r.a) … (03 Kasım 2017 - Cuma)
Atatürk ne yaptı ? (27 Ekim 2017 - Cuma)
NE ÇABUK UNUTTUNUZ YAŞANAN VAHŞETİ? (26 Ekim 2017 - Perşembe)
BİZİM DEVLET GELENEĞİMİZ BU ! (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
DEMOKRASİ İÇİN (08 Ekim 2017 - Pazar)
4. EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ… (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
AYDINLAR TOPLUMSAL UMUDUN KAYNAKLARIDIR… (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
TÜRK MİLLETİ DİNDAR OLMALIDIR… (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
ASLA O YARIN O OLMAYACAK… (09 Ağustos 2017 - Çarşamba)
HANİ DİLE KOLAY 94 YIL DENİR YA (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
TÜRKİYE NASIL GÜÇLÜ OLUR! (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
AKP HÜKUMETİ NE YAPMAK İSTİYOR… (21 Ocak 2017 - Cumartesi)
ORHAN UMUTLUDUR YARININDAN… (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
BU HESABI YAPMAK ZORUNDAYIZ (06 Ocak 2017 - Cuma)
BU YURDUMU YİYENLER VAR… (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
DEVLETİ ELE GEÇİRME PLANININ DETAYLARI (29 Aralık 2016 - Perşembe)
VATAN HAİNLİĞİNDEN VAZGEÇİN… (27 Aralık 2016 - Salı)
KİMİ KİMDEN AYIRIRSIN… (24 Aralık 2016 - Cumartesi)
NE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEN O OLURSUN… (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
NİYE?! NİYE?! NİYE?! (14 Aralık 2016 - Çarşamba)
DOLAR GELİR… (10 Aralık 2016 - Cumartesi)
DÖVİZ İLE CENNET ARAMAK… (09 Aralık 2016 - Cuma)
HABERİN VAR MI? (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
BU KADAR KARAMSAR OLMAMAK LAZIM… (01 Aralık 2016 - Perşembe)
TERÖRÜN ESAS ADI SEVR´DİR, MONDROS´TUR… (28 Kasım 2016 - Pazartesi)
MİLLET OLMANIN GEREKLERİ VARDIR... (23 Kasım 2016 - Çarşamba)
Hal ve gidiş umut verici değil (27 Ekim 2016 - Perşembe)
YENİ BİR ATATÜRK BULAMAYIZ... (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
´DEVLET MALI DENİZ (07 Haziran 2016 - Salı)
MİLLİ GÜÇLERLE ATATÜRK´TE BULUŞALIM… (02 Haziran 2016 - Perşembe)
Emaneti Ehline Vermek (2) (28 Mayıs 2016 - Cumartesi)
Emaneti Ehline Vermek (1) (27 Mayıs 2016 - Cuma)
AYAĞINIZI DENK ALIN, BURASI KİMİN ÜLKESİ? (19 Mayıs 2016 - Perşembe)
KARAKARDANADAM, E.. Rİ.. YE.. CEK.. SİN. (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
Sen ey! (05 Mayıs 2016 - Perşembe)
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ… (01 Mayıs 2016 - Pazar)
DEMOKRASİ İLE BASIN.. (30 Nisan 2016 - Cumartesi)
AVRUPANIN TARİH AMACI (23 Nisan 2016 - Cumartesi)
KORKMA, ÇÖZÜM VAR! (22 Nisan 2016 - Cuma)
Şehit.. (20 Şubat 2016 - Cumartesi)
Vatanımıza Sahip Çıkalım… (19 Şubat 2016 - Cuma)
EDEB YA SÖZÜM ONA ÜSDATLAR… (05 Şubat 2016 - Cuma)
ZULÜM, ZALİM… (09 Ocak 2016 - Cumartesi)
İŞTE EY MİLLET ve İDARECİLER! (05 Ocak 2016 - Salı)
TÜRKİYENİN SİYASİ SİTEMİ TIKANMIŞTIR… (17 Aralık 2015 - Perşembe)
RUSYANIN ÖZEL POLİTİKASI (15 Aralık 2015 - Salı)
SICAK PARA… (14 Aralık 2015 - Pazartesi)
CHP´YE NASIL SAHİP ÇIKABİLİRİZ? (10 Aralık 2015 - Perşembe)
YAŞAMIN ANLAMI… (12 Kasım 2015 - Perşembe)
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ DIŞLANIRSA… (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
HALKIN EKMEĞİ (15 Ekim 2015 - Perşembe)
BANDIRMANIN KALBİ, SON KURŞUN ANITI… (17 Eylül 2015 - Perşembe)
TARİHİN OBJESİNE UYGUNLUK DERECESİ (14 Eylül 2015 - Pazartesi)
TERÖRÜ LANETLİYORUZ (11 Eylül 2015 - Cuma)
23 NİSAN 1923 CUMA GÜNÜ (10 Eylül 2015 - Perşembe)
ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM. (07 Eylül 2015 - Pazartesi)
ASKER KOMUTANI GÖRECEK BAŞINDA… (03 Eylül 2015 - Perşembe)
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI VE İMAN… (30 Ağustos 2015 - Pazar)
YENİDEN MANEVİYATA DÖNÜŞ… (21 Ağustos 2015 - Cuma)
VATANDAŞIN DEVLETE HİTABESİ … (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
RAMAZANIN ARDINDAN… (04 Ağustos 2015 - Salı)
RAMAZAN BAYRAMI… (17 Temmuz 2015 - Cuma)
BAYRAM SEVİNÇ GÜNÜ DEMEKTİR… (16 Temmuz 2015 - Perşembe)
KADİR GECESİ VE FAZİLETİ (13 Temmuz 2015 - Pazartesi)
DOLU DOLU GEÇEN 99 YILDAN ARTA 9 ŞEY. (10 Temmuz 2015 - Cuma)
ZAMAN VE ZAMANIN DEĞERİ… (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
TARİH: 4 TEMMUZ, 2003 (ÇUVAL OLAYI)… (26 Haziran 2015 - Cuma)
İSLAMIN UYUŞTURUCUYA BAKIŞI… (21 Haziran 2015 - Pazar)
MÜSLÜMANLARIN BAYRAMI OLAN CUMA GÜNÜ… (18 Haziran 2015 - Perşembe)
VERGİ (16 Haziran 2015 - Salı)
MİLLİ İRADE… (10 Haziran 2015 - Çarşamba)
ADAMCIKLAŞMAYANLARA ÇOK ÇOK SELAM OLSUN!.. (08 Haziran 2015 - Pazartesi)
TÜRKİYE HARİTASINDA HATAY VE İSKENDERUN!.. (06 Haziran 2015 - Cumartesi)
FAŞİZM BARIŞI DÜŞÜNMEZ, SAVAŞÇIDIR!... (03 Haziran 2015 - Çarşamba)
İLK PUTA TAPAN KAVİM! (02 Haziran 2015 - Salı)
HER ÜLKENİN BİR SEMBOLÜ VARDIR… (21 Mayıs 2015 - Perşembe)
TARAFINI BELLİ ETMEK (18 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Peygamber Ocağı. (15 Mayıs 2015 - Cuma)
TÜRKLÜK ve VATANDAŞLIK… (14 Mayıs 2015 - Perşembe)
VATAN-BAYRAK-İSTİKLAL VE MEHMETÇİK… (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
VATANDAŞ OLARAK İNSAN… (12 Mayıs 2015 - Salı)
Trafik Kuralları… (02 Mayıs 2015 - Cumartesi)
DÖVİZ İLE CENNET ARAMAK… (01 Ocak 0001 - Pazartesi)
Sayfa:
Reklam

/resimler/2018-3/9/1826239936690.jpg

/resimler/2017-11/28/1017556312309.jpg

avşa adası otelleri

kutlu creative

erdek otelleri

studio neo

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
REKLAM

bandırma haber