(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


MASONLUK NEDİR ? (1)

MASONLUK NEDİR ? (1)


* İnsanların kötüsü, iyiliği kötülükle karşılayan ve insanların en kötüsü iyisi, kötülüğe karşı iyilik yapandır. Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Başarının dört şartı; bilmek, istemek, cesaret etmek ve susmaktır. (Azel Munthe)

MASONLUK NEDİR ? (1)

                Masonluk Kendini Her Yerde Hissettirme Çalışmasıdır…

                Masonluk Nedir?

                İnsanlar arasında din, dil ve ırk farkı gözetmeden kardeşlik, hürriyet, eşitlik ve adalet ilkelerini savunduğunu iddia ederler. Yahudiliğe hizmet eden ve Yahudi olmayan insanların oluşturduğu bir topluluk kurumdur. Yahudi milli ve dini felsefesine bir yan felsefe olarak oluşturulmuştur.

                Ve bu kurum, Avrupa’ya taşınmasıyla birlikte Hıristiyan Felsefesinden de büyük bir ölçüde etkilenmiştir, fakat temel olan gayesinden hiçbir şey kaybetmemiş ve ayrılmamıştır.

                Temel olan başlıca gayesi dünyada gelecek zamanda var olacağına inandıkları bazı olaylar için, dünyayı bir nevi kontrol altına almak, bir nevi içten içe ele geçirme çalışmasıdır.

                Bunun için de insanları (toplumları, kavimleri) insan yapan, onların kendi benliklerinin ve direncinin asıl kaynağı olan tarihi milli ve manevi değerlerini yıkmayı bozmayı bir prensip olarak kendilerine gaye edinmiştir.

                Bunun yanında, çağlar boyu insan hayatının kontrolünü büyük ölçüde kontrol edicisi denetleyicisi halini almış EKONOMİK, SİYASİ VE TOPLUMSAL OLAYLARIN KONTROLÜNÜ DE ELE GEÇİRMEK BAŞLICA AMAÇLARI ARASINDA OLMUŞTUR. BUNUN İÇİN MASONLUĞUN HEDEF KİTLESİ ÜST DÜZEY KESİMDİR (KISACA YÖNETİM – YÖNETİCİ KESİM DE DİYEBİLİRİZ).

                Bu üst düzey kesimin önemli bir dilimi MASON DAYANIŞMASI ve maddi menfaatleri uğruna, bu grubun birer üyeleri olmuş iş çevreleridir. Bu çevreler tepeden gelen emirlere uyarak DÜNYA EKONOMİSİNİN TEK ELDEN YÖNETİLMESİNE HİZMET EDEN BİR TEKEL ARAÇI OLMUŞLARDIR.

                Diğer bir dilim ise SİYASİLER dilimidir, bu dilim EKONOMİK VE TOPLUMSAL OLAYLARIN EN ETKİLİ KONTROLÜ, BU SİYASİ YÖNETİCİ KADROLARIN ELİNDE KALMIŞTIR.

                Bir başka dilim ise “MEDYA” dilimidir, bu dilim bizlere göre en önemli etkili olan dilimdir.

                Toplumsal, siyasi ve ekonomik olaylar birbiriyle her daim bir etkileşim ve iletişim içindedir.

Bu iletişim ve etkileşimi topluma yansıtan araç ise medyadır. Medyayı kontrol altına almakla toplumu yönlendirmek, yerine göre uyutmak ve düşünemez hale getirmek, yerine göre de ayaklandırmak bir kaosa sürüklemek mümkündür. Çünkü insanlar gerçeği var olanı göremedikleri için, görüp duyduklarından izlediklerinden olayları ibaret sanma gibi büyük bir yanılgının içine sıkça düşerler.

                Masonlukla ilgili diğer bir nokta ise ciddi bir gizlilik anlayışıdır. Bu gizlilik anlayışı MASONİK SIRLARIN ve ÖĞRETİLERİN gizli kalmasını sağlamaktır. Bu yolla temel amaçlarının deşifre edilmesini engellemek istemişlerdir.

                Masonluğun gizlilikle ilgili genel olan bir prensibi şu şekilde ifade etmek mümkündür:

                “MASONLUK KENDİNİ HERYERDE HİSSETTİRMELİ FAKAT HİÇBİR YERDE GÖRÜLMEMELİDİR.”

Ve görüyoruz ki masonluğun bu gizlilikle hedeflediği bir başka şey de, toplum üzerinde psikolojik bir algı etki oluşturma çalışmasıdır.

                Çünkü insan psikolojisinde var olduğu bilinen, hissedilen fakat görülmeyen, gizlenen şeylerin etkisi büyüktür.

                Tarihte Masonik sırları saklı tutmayarak masonluğa ihanet eden kişilerin başlarının kesilip diğer masonlara ibret olması açısından mızrak gibi çubuklara saplanıp sergilenişini tasvir eden birçok resimli belge mevcuttur. Bu tip örnekler çağımızda günümüzde olmamakla birlikte, ortaçağda sık sık yaşanan olaylar olmuştur..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Doğrusu zalimler birbirlerinin dostudurlar. Sakınanların dostu ise Allah’tır.” (45. Câsiye Sûresi, Âyet/ 19)

                “Emânete hıyânet edenlerin gideceği yer, Cehennemdir.” (Hadis-i Şerif) • Cumartesi 14.6 ° / 11.6 ° Moderate rain
 • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar

Balıkesir

16.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73