(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


MASONLUK NEDİR ? (2)

MASONLUK NEDİR ? (2)


* Söz ilaç gibidir; azı yaşatır, çoğu öldürür. Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Sakın öfkeye, nefrete kapılmayın. Hepimiz bir Allah’ın yarattığı kullarız. (Epiktetos)

MASONLUK NEDİR ? (2)

                Masonluğun Felsefi Açıdan Tarihinin Ezoterik Toplumlara Kadar Dayandığı Görülmektedir..

                Masonluk, masonluğun köklerini, eski Yunan mitolojisinden TURKÎ ŞAMANLARA, oradan Eski Mısır’a kadar dayandırmak, bir bakıma mümkün olabilir. Masonik kaynaklar ise tarihlerinin M.Ö. 4000 yılına dek uzandığını dile getirmektedirler. Bunun yanı sıra yine Mason kaynaklarında, kendi tarihiyle ilgili anlatımlarda 18. ya da 19. yüzyıla dayandıkları gibi Kelt Rahiplerine kadar uzandıkları ifade edilmiştir.

                Masonluğun felsefi açıdan tarihi ise ezoterik topluluklara dayandığı görülmektedir. Mesala, KABALA, HERMETİSİZM, gibi EZOTORİK topluluklar, 18. asır Fransa’sında Masonluğun Ezotorik hareket olarak Avrupa’da Aristokrat sınıfındaki kişilerin ilgisi ile bir nevi odak noktası haline gelmiştir. Bu mistik ve majiikal olgulara bu aristokratlar yoğun bir ilgiyle bağlanmışlardır. Bu bağlamda birçok kişi bu yapılanmada kendilerini ÜSTAD-ÜL AZAM ve ÜSTAD-ÜL MUHTEREM olarak ilan etmiştir ve kendilerini bugün KÖKLERE BAĞLI MASON RİTLERİ UYARINCA MASONLUĞUN ÜSTADI SAYMIŞLARDI!

                Bunun yanı sıra masonluğun kökeni ile ilgili yapılan araştırmalarda ise yukarıda da belirttiğimiz gibi Eski Mısır’a kadar tarihini dayandıranlar, ezotorik açıdan, Masonluğun bir Mısır dini olan İKHNATON’A BAĞLAMAKTADIRLAR.

                Her ne kadar Masonluğun çıkış tarihi olarak yayınlanan onca esere rağmen yazarlar, ortaya kesin bir tarih çıkaramamışlarsa da MASONLAR hakkında çalışma yapan birçok araştırmacının tek bir ortak görüşü, bu gizemli yapılanmanın çıkış tarihi değil, çıkış şekli biçimidir.

                Zira Masonluğun asıl başlangıcının, Haçlı Seferlerinden sonra çıkan TAPINAK ŞOVALYELERİ TARİKATI’NA DAYANDIĞI BİLİNMEKTEDİR!

                Masonların tarihi ilk kayıtlı evrağı olarak bilinen REGUES İSİMLİ EL YAZMASININ içerdiği bilgilere göre; 1390’lı yıllarda ilk kayıtlarının tutulduğu görülen Masonlar, kendi tarihlerini M.Ö. 10. yüzyılda yapılmış olduğu iddia edilen HZ. SÜLEYMAN TAPINAĞI’NI İNŞA EDEN İŞÇİLERE KADAR DAYANDIRMAKTADIRLAR..

                Hazreti Süleyman Tapınağı KUR’ÂN, TEVRAT ve KİTAB-I MUKADDES’TE ayrıntılarıyla anlatılmaktadır. Yaklaşık olarak M.Ö. 10. yüzyıl ortalarına doğru yapıldığı tahmin edilen bu MABET, halen birçok din tarafından kutsal sayılmaktadır. Bu kutsal mabedi yaptıran Hz. Süleyman’ın adını taşımaktadır. Ve tek TANRI İNANCINA sahip olan Hz. Süleyman’ın bu tapınağı yaptırmasından ötürü, kutsallığından hiçbir şey kaybetmemiştir. Kutsal olarak bilinen tapınağın 370 yıl kadar sağlam bir şekilde ayakta durmasına karşı, tarihe ismini zalim hükümdar olarak yazdıran BABİL KRALI NEBUKADNEZAR, M.Ö. 568 yılında KUDÜS’e saldırmış ve her yanı yağma etmiştir!

                Tabi yağma edilerek yerle bir olan yerler arasında Hz. Süleyman Tapınağı’da vardır.

                İddialara göre; Hz. Süleyman Tapınağında, 40.000 amele Maçon yani duvar işçisi çalışmaktaydı. Tapınağın baş mimarı ise Hiram Abif’tir. Halkın içinde bilinen ismiyle Hiram Usta,

Hz. Süleyman’ın emri ile tapınağı çok büyük bir özenle inşa etmeye gayret edip çalışmıştır.

Ve yine inşa sırasında, MASONLUKTA KUTSAL SAYILAN SÜTUNLARA; SOLDAKİNE “B”, SAĞDAKİNE “J” İSMİNİ VEREN KİŞİ DE HİRAM ABİF OLMUŞTUR..

                Ayrıca bu kutsal tapınağa herkes giremiyordu. Din görevlilerinin girdiği yer ayrı, halkın girebileceği yer ayrı bölümlerdeydi. Kısaca bu tapınaktaki (mabetteki), sır (gizlilik), o zamandan başlamış ve bu günümüze kadar ulaşmıştı diyebiliriz.

                Bunun yanı sıra, halk için yapılan bölüme, inanç sahibi herkes alınmaya başlandı. BABİL KRALI NEBUKADNEZAR’ın (tapınağa) saldırısından sonra ayakta kalabilen küçük bir bölüm, bugün hepimizin bildiği gibi “AĞLAMA DUVARI” olarak adlandırılan bölümdür.

Masonluk, iddia edildiğine göre “MAÇON” isimli kelimeden türetilmiştir ve MAÇON kelimesi ise “DUVARCI USTASI” anlamına gelmektedir. Fransızca bir kelime olan MAÇON kelimesi, günümüzde “MASON” olarak son halini almıştır.

                Masonluk, ilke olarak bireye yönelmektedir. Çünkü asıl amaç; MASONİK YAPILANMAYA DÂHİL OLAN BİREYİN, KİŞİSEL GELİŞİMİNİ HIZLANDIRACAK AHLÂKÎ SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK, SAYGINLIĞINI ARTIRMAKTIR.

                Hemen belirtmekte fayda var; bu olayın görünen bir yüzüdür. Masonların oluşturup kurdukları, MASON LOCALARI, bilindiği üzere günümüz Türkiye’sinde resmi kayıtlarda, DERNEK STATÜSÜ ile kayıtlı bulunan faaliyette hizmette bulunan özel kuruluşlardır. Ayrıca MASON LOCALARI, dünya geneline yayıldığı düşünüldüğünde bu kurumların birbiri ile pek irtibatı bulunmadığı ortaya çıkmıştır.

                Nitekim bu locaların hepsinin üst birimi olan, BÜYÜK LOCA olarak tabir edilen, ANA LOCALAR’ı vardır ve diğer dünya ülkelerdeki LOCALAR ile bu büyük olan kurullar iletişim içindedir. Tahmini olarak MASON LOCALARI dünya üzerinde 46.000 LOCAYA SAHİP DEV BİR YAPILANMADIR ve yaklaşık olarak tahmini 6,5 milyon üyeleri bulunmaktadır!

                Masonluğun kendi içinde farklı isimlerle anılan türleri de vardır. Meselâ “ÖZGÜR MASON” kavramı, ilk kez 1376 yılında Londra’da bir belgede ortaya çıkmıştır. “FREEMASON” adı altında “HERHANGİ BİR TAŞI USTACA İŞLEYEBİLEN, KALİFİYE EĞİTİMLİ DUVARCI VE TAŞ USTASI” anlaşılırdı.

                İlk kez 1278 yılında kullanılan “LOCA” kelimesi, önceleri inşaat ustaları için hem atölye, hem de ikametgâh görevi gören, tahtadan bir binayı tanımlarken, daha sonraları büyük inşaatlarda birlikte çalışan taş duvar ustalarının oluşturduğu guruplar için de kullanılır oldu!

                16. yüzyıldan 17. yüzyıla geçilirken, önce İskoçya’da ve sonra da İngiltere’de duvarcı ustaları locaların gelişiminde esaslı bir değişim yaşandı. Bu dönemde, localara inşaat işçiliğiyle hiç ilgisi olmayan üyeler de alınmaya başlandı..

                Bu üyelere, İskoçya’da “CENTİLMEN MASON” ya da İngiltere’deki ismi ile “KABUL EDİLMİŞ MASONLAR” isimleri verildi…

                Kur’ân Ne Diyor ?

                “Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ailenizi koruyun…” (66. Tahrîm Sûresi, Âyet/ 6)

                “Kişinin dini, arkadaşının dini gibidir. Öyle ise, kiminle arkadaşlık yaptığınıza dikkat ediniz.”       (Hadis-i Şerif) • Cumartesi 14.6 ° / 11.6 ° Moderate rain
 • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar

Balıkesir

16.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73