(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


MASONLUK NEDİR? (4)

MASONLUK NEDİR? (4)


* Fenalıklardan uzak duran, verdiği sözü yerine getiren kişilerle dostluk etmelidir.

      Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Hürriyet ağacı, yalnız zalimlerin kanıyla sulandığı zaman büyür. (Barrere)

MASONLUK NEDİR? (4)

                Masonluk Ve Komünizm..

                Deizm’di yok Teizm’di diye akılları oldukça çok karıştıracak bir takım din felsefesi tanımlamalarını ve tartışmalarını bir yana koyarsak, masonların din konusunda, Tanrı konusundaki inançlarını herkesin anlayabileceği dille şöyle özetleyebiliriz:

                Masonlar, Allah’ın varlığına ve birliğine inanırlar..

                Soruna salt bu açıdan bakarsanız, masonlar tanrıya inanmış kişilerdir. Zaten ATEİSTLERİ (TANRI TANIMAZ) aralarında almamaktaki ısrarlı tutumları, tüm ritüellerinde bunu sık sık yenilemeleri de bu durumun bir başka kanıtıdır..

                Ne var ki, masonlar, Tanrı’nın varlığı ve birliği konusunda inançlı olmalarına karşın Kur’an böyle, İncil şöyle Tevrat da filan böyle biçimde yazıyor, bunlarda Tanrı kitapları, kutsal kitaplar olduğuna göre tartışılmaz ve bunlara kayıtsız şartsız inanılır görüşüne katılmazlar. Katılmayınca da, MÜMİN BİR MÜSLÜMAN ya da HIRİSTİYAN TARAFINDAN HEMEN DAMGAYI YERLER:

                - Dinsiz, imansız, kafir!..

                Bağnazlar dilindeki bu suçlamalar, kara çalmalar, elbette ki sonunda döner dolaşır, ZINDIKLIK-MINDIKLIK derken KOMÜNİSTLİĞE kadar dayanır..

                Komünistlik suçlamalarına karşı, bir masonun söyledikleri aynen şöyledir:

                “ – Gelelim masonluğun komünizm karşısındaki durumuna:

                Elbette bir mason komünist olamaz. Çünkü bir komünist ateist olmak mecburiyetindedir.

Bir komünist tanrı tanımazdır. Ve bir komüniste göre evren hiçbir tanrı tarafından yaratılmamıştır. Eşyanın, maddenin özü olan cevher öncesiz ve sonrasızdır ve kendi sebebidir. Bütün diyaletik maddeci filozoflara göre ateizm, zaten hür fikre ulaşmak için önemli bir şarttır. Bu nedenle masonluğun komünizmle uzaktan ve yakından hiçbir alâkası, ilintisi ve uzlaşması olamaz, olmamıştır, olmayacaktır.”

                Masonlar ve din, masonlar ve komünizm konularına geçmeden önce, özellikle din konusunda bir atasözünü ansıtmadan geçmek yanlış olur. Ne demiş atalarımız?

                ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ…

                Nitekim, tarihi bir gerçektir ki, özellikle Fransız Büyük Devriminden sonra, FRANSIZ MASONLUĞU giderek geleneksel ve İngiltere hegomanyası altındaki MASONLUKTAN ayrılmaya başlamıştır..

                1877 yılında Fransız Büyük Locası, genel toplantısında, ‘Büyük Loca’ üyelerinin TANRIYA inanması şartının ve inanmayanların üye alınmamasının, TEİZMİN katı kralları dışına çıkılmamasının düşünce özgürlüğünün, LAİKLİK anlayışına karşı bir kısıtlama olduğunu, insanlar arasında EŞİTSİZLİK YARATTIĞINI, DOLAYISIYLA İÇİLECEK YEMİNLERİN DE KUTSAL KİTAPLAR DEĞİL, NAMUS ÜSTÜNE OLMASI İLKESİNİ KABUL ETMİŞLERDİR..

                Ne var ki, bu karar üstüne Fransız Büyük Locası, öteki kabul edilmiş büyük localarca düzensiz ve masonluk dışı ilan edildi ve ondan sonra özellikle Fransa’da kurallara aykırı olarak üç ayrı Büyük Loca daha gelişti..

                Bunlardan bir tek Grande Loge Nationale Franca ise (FRANSIZ BÜYÜK MİLLİ LOCASI), geleneksel yolda çalıştığı için dünya masonlarınca kabul edilir geçerli olmuştur…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Allah’a tevekkül et! Koruyucu olarak Allah yeter.” (33. Ahzâb Sûresi, Âyet/ 1)

                “Bir zaman gelir ki, o zamanın Müslümanları, bugün sizin yaptığınız ibâdetlerin onda birini yaparsa âhirette azaptan kurtulurlar.” (Hadis-i Şerif) • Cumartesi 14.6 ° / 11.6 ° Moderate rain
 • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar

Balıkesir

16.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73