(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


MİSAK-I İKTİSADİ NE İDİ…

MİSAK-I İKTİSADİ NE İDİ…


Türkiye Emperyalizm İçin Sadece Küçük Bir Lokmadır!

                Türkiye’nin siyasi bir kurtuluştan önce, mevcut olan hali hazır günümüzde ekonomik bir kurtuluşa çok acil ihtiyacı vardır! Ama ne var ki Türkiye’de 18 yıldır iktidara gelenler hep SİYASİ KURTULUŞU ön plana çıkarıyorlar, EKONOMİK KURTULUŞU da hep ikinci plana atıyorlar!..

                Belki bu anlamda Gazi Mustafa Kemal’i takip etmek istiyor gibi görünebilirler ama Gazi Mustafa Kemal’in EKONOMİK MUCİZESİNE el atmadıkları müddetçe başarıya ulaşmaları asla mümkün değildir.

                Çünkü; Gazi Mustafa Kemal ne kadar siyasi kurtuluşu kafasında tasarlıyorsa, o kadar da ekonomik kurtuluşun çıkışını kafasında düşünüyor çareline şekil vererek çözüm üretiyordu. Bu çözüm kaynağında yerlilik ve millilik işin ön planında bulunuyordu. Siyasi kurutuluşta Gazi Mustafa Kemal’in düşmanları cismani idi. Ekonomik kurtuluşta ise bu cisim madde idi. YANİ PARA İDİ… Gazi Mustafa Kemal’in ise bir kuruş parası yoktu!

                Üstelik Osmanlı Devleti’nin yaptığı lüzumsuz harcamalar borçlar da (günümüzdeki AK Parti iktidarı gibi) yaptığı lüzumsuz borçlar da üzerine kalacak gibi görülüyordu. Ve kaldığında… Mustafa Kemal, SİYASİ KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANDI ama EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINI NASIL KAZANCAKTI? Üstelik, hiç parası yokken Osmanlı’nın borçları da üzerine yıkılıp kalmıştı!

                Bu borcun da ödenmesi gerekiyordu. Nasıl ödeyecekti? Öyle bir EKONOMİK BİR MUCİZE gerçekleştirilmeliydi ki hem TÜRK MİLLETİ KURTULUŞA ERMELİ; hem de DÜNYADA Kİ, ÖTEKİ MAZLUM MİLLETLERE TAM BİR ÖRNEK OLMALIYDI!

                Ve, Gazi Mustafa Kemal Siyasetteki milli iradesini Ekonomide de gösterdi. O’nun ekonomide gösterdiği MİLLİ İRADE başta ABD gibi öteki EMPERYALİSTLERE DE tam bir örnek olmuştu!

Ne idi bu kökü Türk Milli iradesine dayanan Ekonomik mucizenin adı?

                Misak-ı İktisadi..

                Peki Misak-i İktisadi ne idi?

Bunun en iyi Kazım Karabekir Paşa açıklıyor: “Varlığımıza kast eden düşmanları milletimiz elbirliği ile nasıl kahır ve mahvettiyse yine el ve söz (dil demek istiyor) birliğiyle bizi dahilden kemiren FAKR-Ü CEHALETE de hücum için cihada başlıyoruz (…) Bize mübarek Peygamberimiz (s.a.v.),

“ -Beşikten mezara kadar ilim talep ediniz!” buyurmuşlar… İlmin yalnız DİN TAHSİLİ OLMADIĞINI, ”Çin’de dahi olsa alınız” kelamıyla o zamanlar iktisat diyarı olan Çin’i işaret ederek, beşikten mezara kadar öğrenilecek ilmin iktisat ilmi olduğunu emrettikleri halde, asırlarca şahısların keyfi hareketleriyle bundan gafil kaldık. Madem ki; işe beşikten başlayacağız, madem ki beşikten mezara kadar iktisadiyatla meşgul olacağı…

                Ninnilerimiz, türkülerimiz iktisat terennûm’leriyle dolmalı, masallarımız, temsillerimiz iktisat ruhları ile meşbu olmalı; dualarımız, vaazlarımız, hutbelerimiz, iktisat emirleri, iktisat telkinleri ile halkımız irşat etmeli…” (Osmanlı’dan Cumhuriyete Dış Borçlar, Yard. Doç. Dr. Faruk Yılmaz, Berikan Yayınları, S. 285-286)

                Anlayana sivrisinek saz, anlamayana yazar bile az.

                Yazar temenni etmez ama, TÜRKİYE YUGOSLAVYA GİBİ OLDUĞU ZAMAN ANLAŞLIR BU!

Hiç kimse kalkıp ta Bana şahsıma “TÜRKİYE YUGOSLAVYA GİBİ OLMAZ SAKIN DEMESİN!”

Derse en büyük HAİN odur. Derse yazarın yani milletimizin en büyük DÜŞMANI odur!

                Çünkü, Yugoslavya gibi olmasa Osmanlı İmparatorluğu olmazdı!

Emperyalizm Osmanlı İmparatorluğunu ki, parçaladı ve yok etti…

                Türkiye, Emperyalizm için sadece küçük bir lokmadır.

Türklük şuurunun ve milli bilincin yok edilmeye çalışıldığı, milli değerlerin bir bir emperyalistlere peşkeş çekildiği 2020 yılına ait olan bu dönemde Türkiye’nin eski Yugoslavya’ya benzememesini sorarım sizlere kim veya kimler önleyebilir?

                Ey Türk insanı!

                Ey damarlarında asil Türk kanı bulunan yiğit…

Büyük Türk milletinin gözleri senin üzerine döndü ve soruyor:

                TÜRKİYE’NİN YUGOSLAVYA’YA BENZEMESİNİ KİM VEYA KİMLER ENGELEYEBİLİR?

                Cevap ver ey Türk insanı, damarlarında bulunan asil Türk kanı hakkı için cevap ver?!

                Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olan bu teslimiyetinden kim/kimler kurtarabilir?!

                Türk insanı, şu beyti’ni asla unutma ve her nefes aldığı sürece tekrarlamalı:

                “DAMARLARINDAKİ KAN TÜRK KANI DEĞİLSE, NE YAPARSAN YAP, NE OKURSAN OKU, YÜZBİN KERE NAFİLE…”

Kur’ân Ne Diyor?

                “Ey insanlar! Allah’ın verdiği söz şüphesiz gerçektir; dünya hayatı sizi aldatmasın. Allah’ın affına güvendirerek şeytan sizi ayartmasın!” (35. Fâtır Sûresi, Âyet/5)

                “Üç türlü baba vardır: Dünya ya getiren baba, kızını veren baba ve ilim öğreten baba, bunların hayırlısı, ilim öğretendir.” (Hadis-i Şerîf) • Salı 33.9 ° / 17.9 ° Açık hava
 • Çarşamba 35.2 ° / 17.8 ° Açık hava
 • Perşembe 36 ° / 18.7 ° Açık hava

Balıkesir

27.07.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.349%0,00
 • DOLAR

  8,5657% 0,16
 • EURO

  10,1148% 0,09
 • GRAM ALTIN

  494,76% 0,09
 • Ç. ALTIN

  816,354% 0,09