Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


NEDİR BU KOMPLO TEORİSİ?

NEDİR BU KOMPLO TEORİSİ?


Komplo Teorileri Algı Yönetimidir!

                Atalarımız “AZI KARAR ÇOĞU ZARAR” diye orta yolu önümüze koymuştur.

Çok yemek yerseniz, karın ağrısından sığınamazsınız. Çok koşarsınız yorulursunuz. Çok yatarsanız uyuşuk tembel biri olursunuz. Çok konuşursunuz densiz olursunuz.

                Konumuz itibariyle çok komplo teorilerine kapılırsınız benliğinizi fikrinizi aklınızı kaybedersiniz. Allah’tan gelen her ne olursa olsun her şeyi komplo teorisiyle anlamaya, anlatmaya çalışırsınız gerçek hayattan koparsınız.

                Bu makalemizde biraz olsun komplo teorileri üzerinde duralım istedik.

                Komplo teorisi son çağın en çok kullanılan bilgi kaynağı oldu. Hatta bu konuda dünyanın hemen her yerinde komplo teorisi kurumları oluştu. Çok ciddi paraların döndüğü siyasilerin iktidar planlarını bile bu tip kuruluşlarının bilgilerine dayanarak yaptığı, soğuk ve sıcak savaşın argümanları arasında yer almaya başladı.

                Devletler dahi birbiriyle ilişkilerinde komplo teorilerine başvurmaktadır.

                Nedir bu komplo teorisi?

                Türk Dil Kurumu, komplo teorisini “BİR KİMSE, KURULUŞ VEYA ÜLKEYE KARŞI GİZLİCE, ZARAR VERİCİ TUZAK KURULDUĞU VARSAYIMINA DAYANAN DÜŞÜNCELERİN TÜMÜ” olarak tanımlar. Komplo kelimesi Türkçeye Fransızcada “KÜÇÜK ENTRİKA” anlamını gelen bir kelimeden dilimize geçmiştir.

                Komplo teorisi, komplo ile aynı şey değildir.

                Komplolar: İki veya daha fazla kişi tarafından tasarlanan veya uygulamaya konulan gerçek gizli planlardır.

                Komplo teorileri: Olaylara düzenli bir görüntü verebilmek için dünyaya uygulanan bir şablondur. Bir komplo teorisi; “KÜÇÜK VE GİZLİ BİR GRUBUN” olayları manipüle ettiğini varsayarak ulusal ve uluslararası olabilir; tek bir olaya odaklanabilir veya çoklu hadiseleri, ülkeleri, bölgeleri ve tarihsel dönemleri kapsayabilir.

                Komplo teorisyenleri, ellerinde bulunan bilgileri düşünce planında ne götürür ne getirir bunları belli bir şablona uyarlamaya çalışırlar.

                Çağımızda komplo teorileri olaylara daha şüpheci bakmayı, basit bir iki münasebeti ya da basit bir olayı kuşkuyla karşılayıp işin özünden uzaklaştığı görülür.

                Komplo teorileri bazen de olayların perde arkasının aralanmasına gizli kalmış nice olayların meydana çıkmasına da sebebiyet verirler.

                Özellikle halkımız arasında komplo teorileri algı yönetimi olarak bazı güçlerin yönlendirmesi şekline dönüşmüştür.

                Halkımız her olayın arkasında kuşkulu sebepler arama mantığına getirildi. Hatta bazı masum hareketler masum duygular, gerçekler komplo teorileriyle çarpıtılmaya başlamıştır.

                Mesela küresel güçler kendilerini olduğundan da büyük ve güçlü göstermek için rakip gördükleri halkları komplo teorileriyle algılarını yöneterek korkak ve savunmasız hale getirmiştir.

                Gözünün önünde cereyan eden çok basit ve anlaşılır olaylara bile komple teorisi mantığıyla bakarak kendini bir korku ya da şüphe rüzgârına kaptırmıştır.

                Bazı önemli ve gizemli olayların arkasında komplo teorileri aramak ve bu teorilerin kaynağını bilmek şarttır!

                Aksi takdirde bir yalan rüzgârına takılır, gerçeklerden çok sanal âlemin kurbanı olarak bir hayat yaşarsınız. Onun için değerli  atalarımız “AZI KARAR ÇOĞU ZARARDIR” demiştir!..

                Kur’ân Ne Diyor?

“Ey Rabbim!”

“Gerek bana gerekse anne babama verdiğin nimete şükretmeye ve hoşnut olacağın iyi işler yapmaya beni muvaffak kıl. Rahmetinle beni iyi kullarının arasına kat!” (27. Neml Sûresi, Âyet/19) • Çarşamba 30 ° / 17 ° Güneşli
 • Perşembe 30 ° / 18 ° Güneşli
 • Cuma 33 ° / 19 ° Güneşli

Balıkesir

05.08.2020

 • İMSAK 04:26
 • GÜNEŞ 06:05
 • ÖĞLE 13:20
 • İKİNDİ 17:11
 • AKŞAM 20:25
 • YATSI 21:56
 • BIST 100

  1.092%0,43
 • DOLAR

  7,0523% 2,22
 • EURO

  8,4052% 2,93
 • GRAM ALTIN

  462,91% 3,58
 • ÇEYREK ALTIN

  763,8015% 3,58