Aran KARAN


ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ÖNCE ÇOCUK OLMAK GEREKİYOR.

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ÖNCE ÇOCUK OLMAK GEREKİYOR.


 Siyasetin her gün çarşaf çarşaf haber olduğu; ekonomi, şiddet ve spor haberlerinin gündemden hiç düşmediği ülkemizde, son bir yıl içerisinde hayatımıza giren pandemi haberlerini de eklersek, neredeyse güzel olan bizleri mutlu eden, tebessüm edip çok iyi ya dediğimiz haberlere hasret kaldık.

   Bu sebeple, bugün için ülkemizin genel gündeminden uzaklaşarak sizlere şehrimizden bir başarı öyküsünü aktarmak istiyorum. Bu başarı öyküsüne konu olan ve İlçemizde bulunan Ali Fahri İşeri İlkokulunda görev yapan Sema Nart Erdem hocamdan bahsetmek istiyorum. Benim ablam kadar çok sevip değer verdiğim, saygı duyduğum Sema hocam öncelikle tüm öğretmenler gibi öğrencilerini çok seven, onların başarısı için ter döken eğitim camiamızın emektar neferlerinden birisidir.

   Çerkezlerin asil ve zarafet dolu duruşlarını her daim üzerinde görebileceğiniz aslen Sivas Şarkışla doğumlu olan Sema hocamın, biri kendisi gibi öğretmen, diğeri diş hekimi, üçü ise avukat olan beşkardeşi daha bulunuyor. Aynı zamanda Sine, Sinem ve Aytek İsimli mesleklerinde kariyer yapmış üç tane pırıl pırıl evlat sahibi bir anne olan Sema öğretmen; mesleğinde özveri ile çalışan, aile ortamında örnek alınacak bir yaşam sergileyen, kariyer sahibi başarılı kadın profilinin önde gelen isimlerindendir.

Kendisini:” ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ÖNCE ÇOCUK OLMAK GEREKİYOR.”  sözleriyle ifade eden ve eğitim ve öğretimin okul dediğimiz binalardan ibaret olmadığının mücadelesini veren Sema hocamı yakından tanıyıp, onunla birkaç kelam etmenizi gerçekten çok isterim. Öğrencilerine anne şefkatiyle yaklaşıp onları kuzucuklarım diye seven, Bal gibi tatlı, arı gibi çalışkan çocuklarını Balarısı diye tanımlayan, Sema hocadan 7 den 70 hepimizin öğreneceği çok şeyler var.

Öğrencilerine her fırsatta bir şeyler öğretmeyi amaçlayan tüm bunları yaparken öğrenci velileri ile irtibatını hiç aksatmayan Sema öğretmenim özellikle; Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan Mehmetçiğe destek için; “ANNECİĞİM, ASKER ABİM ÜŞÜMESİN; BERE, BOYUNLUK ÖRER MİSİN?” sloganı ile başlattığı projesiyle güzel bir başarıya imza atarak, 27 öğrenci annesinin emeği ile örülen 50 bere ve boyunluk yine öğrencilerinin kahraman askerlerimize yazdığı mektuplarla birlikte Kilis’te bulunan Mehmetçiğimize ulaştırılmıştır.

   Ayrıca okullarına 100 metre uzaklıkta oluşturdukları hobi bahçesinde; karalâhana, maydanoz, bakla, soğan, sarımsak ve ıspanak gibi ürünler yetiştirerek; öğrencilerini kent yaşamının yarattığı stres ortamından uzaklaştıran, onların kendi hayal ettikleri ürünleri toprakla buluşturarak bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşamalarını sağlayan Sema öğretmen, doğru söylemek gerekirse alışık olduğumuz öğretmen profiline pek uymuyor.

Yukarıda bahsettiğim iki proje ile geçmiş yıllarda ulusal ve yerel medyada gündem oluşturan, başarılı ve özverili çalışmalarından dolayı öğretmenler gününde Milli Eğitim Bakanlığınca teşekkür belgesi ile ödüllendirilen Sema hocam doğrusu her türlü övgü ve alkışı hak ediyor.

Öğretmenliğin; öğrencilere sınıfta sadece Matematik, Türkçe gibi dersleri anlatmaktan ibaret olmadığını anlatmak istercesine sürekli bir şeyler yapabilmenin mücadelesini veriyor. Tüm bunların mücadelesini verirken de, sınıfta kimi zaman öğrencisi ile yer değiştirip onun yerine sıraya oturacak kadar tevazu sahibi alçak gönüllü bir insan. Öğrencilerini sadece müfredat ile boğmadan satranç, okçuluk, müzik gibi konularda kendilerini geliştirip, kişisel gelişimlerine yön veren bir eğitimci.

 Sınıfında Kariyer günleri düzenleyerek kendi mesleklerinde başarı sahibi olmuş uzman kişileri misafir eden, onların bilgi ve becerilerini uygulamalı olarak öğrencilerine aktarma fırsatı sağlayan ve öğrencilerinin vizyonlarını geliştirerek ileride seçecekleri meslekleri ile ilgili fikir sahibi olmalar için çaba sarf eden bir insan. Bu arada tüm bunları yaparken; onların çocuk oldukları gerçeğini unutmadan, kimi zaman hep birlikte şarkılar söylüyorlar. Kimi zaman sınıfta şeker ve mandalina yiyerek, patlamış mısırlarla keyif yapıyorlar.

   Yeri gelmişken; Sema hocamın öğrencilerinden Züleyha Parlak 2020 yılının son günlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı:”ULUSLARARASI GENÇ YETENEKLER MÜZİK YARIŞMASI İSTANBUL 2020” yılı seçmelerinde finale kalarak 1.oldu. Resmi sonuçların ve ödül töreninin 18 OCAK 2021 tarihinde yapılacağı bu yarışma da şehrimizi temsil eden ve bizleri gururlandıran Sema hocamı ve de değerli öğrencimiz Züleyha Parlak ‘ı canı gönülden kutluyorum.

 Son olarak Sema hocam ve onun gibi hayatlarını öğrencilerine adayan tüm öğretmenlerimizin önlerini açarak projelerine destek veren Ali Fahri İşeri İlkokulu müdürü Ahmet Özdemir gibi idarecilerimize de alkışlarımı gönderiyorum. İyi ki varsınız…ARAN KARAN / 05.01.2021 arnkrn1907@gmail.com. • Cuma 22.3 ° / 10.3 ° kırık bulutlar
 • Cumartesi 22.5 ° / 10.9 ° Bulutlar
 • Pazar 18.7 ° / 11 ° kırık bulutlar

Balıkesir

22.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.455%1,58
 • DOLAR

  9,5389% 0,41
 • EURO

  11,0956% 0,14
 • GRAM ALTIN

  545,22% 3,30
 • Ç. ALTIN

  899,613% 3,30