(Uzaktan Gelen yakın Sesler) Orhan ORGARUN


ÖNCE İNSAN, MESELESİ ÇÖZÜLMELİDİR…

ÖNCE İNSAN, MESELESİ ÇÖZÜLMELİDİR…


* Akıl, nimetlerin en büyüğü, dünya ve âhiret şereflerinin en yücesidir. Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Kendine acımayan kimse, başkasına hiç acımaz. (Süyân-i Sevrî Rahmetullahi aleyh)

 

ÖNCE İNSAN, MESELESİ ÇÖZÜLMELİDİR…

 

                Ajanslara her gün yüzlerce hırsızlık haberi düşüyor! Bu tablo ihtiyaçtan mı, ihtirastan mı ötürü?

Camilerden musluklar, gümüş kaplamalar bakır malzemeler. Semaverler bile çalınıyor. Hayrat çeşmelerinin muslukları hatta boruları bile çalınıyor. Logar kapaklarını çalıyorlar. İnternet, telefon kabloları, inşaat demirleri, elektrik direkleri, trafo kapıları hatta trafo çalanlar bile var.

                Yalnız yaşayan yaşlı çiftlerin nasıl kandırıldıkları, darp edilip paralarının çalındığını izliyorsunuz. Mağazalardaki hırsızlıklar malum. Artık pahalı ürünlere kilit vuruyorlar.

Artık araç, cep telefonu, televizyon, bilgisayar vs. hırsızlıkları olağanlaştı. Sıvı yağ hırsızlığı gündemde. Dikkat ettiyseniz her hafta üç-beş kanlı kuyumcu soygunu gerçekleşiyor.

                Bu yollara tevessül etmeyenler kaçak kazıya yöneliyor. Her gün bilmem hangi ilde kaçak kazı yaparken yakalandılar, ellerinde şu kadar sikke, heykel ile ele geçirildiler gibi haberler yapıyoruz. Bir başka kesim ise yasal kumar yani toto, loto, bahis, ganyan bayilerinde.

                NE OLDU BU MİLLETE? BU MİLLET NEYİN YOKLUĞUNU YAŞIYOR?

Daha net bir soru sorayım; Bu tip hırsızlıklar ihtiyaçtan ötürü mü yapılıyor yoksa ihtirastan ötürü mü? Evet, cevaplarını görelim!

                Diğer bir taraftan dikkat ettiyseniz fuhuş haberleri azaldı. Fuhuş bittiğinden ötürü mü? Hayır. Polisler yakalamaktan, medya artık haber yapmaktan usandı. Polis ihbar üzere baskın yapıyor, alıyor götürüyor. Zanlılar ifadelerin de ”BİZ, ARKADAŞIZ, KARŞILIKLI RIZA VAR” diyor, savcı da serbest bırakıyor bunları..

                2005’teki malum yasadan sonra Sayın Erdoğan ne demişti?

“ALAN RAZI, VEREN RAZIYSA BİZE LAF DÜŞMEZ.”

                Ya uyuşturucu! Bizzat İçişleri Bakanı açıkladı; “2018 yılında tüm Avrupa’da yakalanan EXTACY TABLETİN yaklaşık 2 katı, EROİN’İN ise yaklaşık yüzde 20’sini bizim ülkemizin NARKOTİK BİRİMLERİ YAKALADI… Geçen yıl (2020) yakaladığımız kök kenevirinin mali değeri 23 milyar TL’dir.

                Bakan Soylu rakam da verdi; 2020 yılında yapılan 158 bin 674 operasyonda, 229 bin 156 kişinin gözaltına alındığını, 23 bin 693 kişinin tutuklandığını bildirdi.

                Bu kapsamda, 3 ton 689 kilogram METAMFEMATİN, 114 milyon 509 bin 227 KÖK KENEVİR,

4 milyon 259 bin 238 adet SENTETİK ECZA, 1 ton 355 kilogram BONZAİ,  86 bin 808 kilogram ESRAR, 838 kilogram KOKAİN, 13 bin 226 kilogram EROİN, 7 milyon 533 bin 606 ECTASY HAP, 2 milyon 701 bin 61 adet CAPTAGON HAP, 604 kilogram AFYON ve 2976 kilogram SKUNK ele geçirildi.”

                Geçen yıllara oranla ele geçirilen maddelerde yaşanan yüzdelik artış ise METAMFEMATİNDE yüzde 254, KENEVİRDE yüzde 170,9 SENTETİK ECZADA yüzde 106,3, BONZAİ DE yüzde 90,8 ve ESRARDA yüzde 35 oldu.

                YA YAKALANAMAYANLAR?

                Evet, Soylu bu rakamları anlatırken suç ve suça karşı verdikleri mücadeleye dikkat çekerek başarı profili ortaya koymaya çalıştı.

                Cevap verilmesi gereken soru; Eski Türkiye’de böylesi yollar, köprüler, süslü yapılar, hastaneler, saraylar vs. yoktu. Ama böyle vahim, çürümüş zehirlenmiş bir toplum tablosu da yoktu.

                BU TOPLUM NE ARA VE NİÇİN BU HALE GELDİ?

                Verilecek cevap tektir; İNSAN İHMAL EDİLDİĞİ İÇİN.

                Merhum Prof. Dr. Haydar Baş Hoca sağlığında ne diyordu; “BAŞA GEÇENLER, KURUMLARI DÜZELTMEK İSTESE DE, HAK VE HUKUK DAĞITMAK GAYESİNDE OLSA DA ASIL PROBLEMİ HALLEDEMEDİKLERİ İÇİN ASLA BAŞARILI OLAMIYORLAR.

                Her zaman ifade ediyoruz. ÖNCE İNSAN MESELESİ ÇÖZÜLMELİDİR. İnsan, “HAK ADINA VE KENDİ YARARINA” kazanılmadıktan sonra hangi KANUNU, NİZAMI getirseniz, hangi düzenlemeyi yapsanız da işe yaramayacaktır.”

                Bu mealde insanların ihtiyaçları GÜÇLÜ OLAN BİR EKONOMİ İLE KARŞILANIR.

                İHTİRASLAR İSE MİLLİ BİR EĞİTİM, İTİKADI BİRLİK, AHLAK VE ADALETİN TAM TECELLİSİYLE DENGELENİR.

                Eğer bugün ADİ SUÇLAR BU KADAR ÇOĞALMIŞSA BU ÜLKENİN HEM EKONOMİSİ, HEM EĞİTİMİ, HEM ADALET SİSTEMİ, HEM DE YÖNETİM ANLAYIŞI SIKINTILIDIR DEMEKTİR!..

                Kur’ân Ne Diyor?

                “İnanıp iyi işler yapanları, içinde ebediyen kalmak üzere girecekleri, zeminden ırmaklar akan cennetlere sokacağız.” (4. Nisâ Sûresi, Âyet/ 57)

                “İçinizde en çok sevdiğim kimse, huyu en güzel olanınızdır.” (Hadis-i Şerif) • Cumartesi 14.6 ° / 11.6 ° Moderate rain
 • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
 • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar

Balıkesir

16.10.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73