Tahsin KAVAK (KAVAK YELLERİ)


Robert Kolejliler

Robert Kolejliler


Anılar dizisinin sonlarına yaklaştıkça bir üşengeçlik çöktü üstüme. Hani, eskilerin rehavet dedikleri cinsten, tatlı bir üşengeçlik.

Yoksa, araya rubailer girdi de ondan mı böyle oldu? Öyle ya, peş peşe 25 e yakın rubai yazdım bu arada. Bandırma ve çevresi ile dostlarıma yazılmış rubailerim. Rubailerın tanımını yapan bir rübaimi yazımın burasında almak istiyorum.

Yazıya çeşni katacak bence:

RÜBAİYI YÜREKTE DUYARAK YAZMAK GEREK.

ŞARABI HAYYAM GİBİ İÇİP ANLATMAK GEREK.

KUPKURU VE YAVANSA ÇEKİLMEZ, RÜBAİYE

BİRAZ AŞK, BİRAZ NÜKTE, BİRAZ HAZ KATMAK GEREK

Her neyse.  Aslında, ANILARDA YOLCULUK dizisinin birkaç bölüm sonra biteceğini sanıyorum. Çeyrek asırdan başlayıp, yarım asrı geçen bir anı birikimini notsuz, günlüksüz buraya kadar getirebilmemi bile başarı sayıyorum. Sakladığım Bandırma gazetelerinden yararlanarak anlattıklarımın dışındakiler, belleğimin bana geçmişimden derleyip sunduğu birer anı buketidirler.

Sakladığım gazeteler ise lise öğrenimimde-karınca kararınca-Bandırma basınında aldığım küçük rollerin, yaptığım mini görevlerin arşividirler.

YENİ BANDIRMA Gazetesi´nin bende en son 8 Nisan 1957 Pazartesi tarihli 15.sayısı var. Derslerin ve sınavların ağırlık kazandığı aylara girdiğimiz için, arkadaşlarla böyle bir karar aldığımızı, elverişli bir zamana kadar gazeteciliğe ara verdiğimizi anımsıyorum.

Bu işe gönül verenler olarak, dizgisinden, baskısına kadar, mürettip Hasan Erişkin´e çıraklık yapıyor; elde kumpas harf diziyor, mizapaj planlıyorduk. Böyle olunca da derslerimiz olumsuz yönde etkileniyordu. Bu etki doğrudan geleceklerimizi ilgilendirdiği için, elbette özverilerimizin değerini yüksek kılıyordu.

Hiç unutmam tiyatro gösterileri nedeniyle kentimizde bulunan ROBERT KOLEJİ´nden şair ÜLKÜ TAMER, çalışmalarımızdaki tutkuya parmak ısırmış, "Aşk olsun, biz, İstanbul´da bu etkinliği gösteremiyoruz." demişti. Onların etkinlikleri de azımsanacak, küçümsenecek bir kültürel etkinlik değildi. Ülkü, alçakgönüllü konuşuyordu. Tiyatro tutkusu ile yollara düşmüş bir avuç genç oyuncu karşılıksız, çıkarsız yüreklerindeki tiyatro tutkusunu Anadolu´ya taşıy or, tiyatro sevgisini halkına aşılamaya, ateşlemeye, tutuşturm aya çalışıyorlardı. Bu da bizleri aşan bir özveriydi.

4 Şubat 1957 günü YENİ BANDIRMA ?da (Tiyatro Bahisleri:KOLEJLİLERİN TEMSİLLERİ) başlığı ile SABAHAT TAŞAN HOCAHANIM şöyle başlıyordu yazısına: Yanılmıyorsam iki hafta oluyor;fakat unutamadım geceyi. Kolejliler temsil değil, gözlerden gönüllere, muhayyilemizin ötelerine akıp giden bir sanat ziyafeti verdiler."

Ortaokulda öğrencisi olmakla öğündüğüm. rejisörliğini yaptığı PAYDOS piyesinde MURTAZA BEY rolünü oynadığım değerli öğretmenim SABAHAT TAŞAN, yazısını şöyle sürdürüyor: "Ahmet Vefik Paşa´nın Molier´den adapte ettiği (ZOR NİKAH´ı)ile (TABİB-İ AŞK)ı  temsil edeceklerini duyduğum zaman ,içimi bir mutluluk kaplayıvermişti. Çünkü Paşa´nın yıllar önceki Türk hayatına getirdiği eserler, büyük bir zevkle Türk sahne hayatında adaptasyonun babası sayılan A.VEFİK PAŞA, bugün için ağır, fakat devrin anlayışına göre güzel, pek güzel diyebileceğimiz bir dille Moliere´nin eserlerindeki lişileri mahalli ve milli hayatımız içine sokup dil ve adetleriyle bize mal edişidir. İşte ZOR NİKAHI´ ndaki İvaz Ağa. Bugün aramızda yaşayan zengince, saf, yaşli fakat gönlü genç ağalarımızdan farklı mı?"

Oyuncularının hemen hepsi Robert Kolejli olan ekipten aklımda kalan isimler şunlar: GENCO ERKAL-ONAT KUTLAR-ÜLKÜ TAMER-TUNCEL KURTİZ-ANIL BODUROĞLU.

NOT: Ülkü Tamer ile arkadaşlığımız bir zaman sürdü. Şair olan Ülkü, Yaşar Nabi Nayır´la tanışmamı ve şiirlerimin VARLIK´ta çıkmasını sağladı.

               

 

  • Çarşamba 28 ° / 17 ° Güneşli
 • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli
 • Cuma 30 ° / 15 ° Güneşli

Balıkesir

15.07.2020

 • İMSAK 03:58
 • GÜNEŞ 05:46
 • ÖĞLE 13:20
 • İKİNDİ 17:15
 • AKŞAM 20:43
 • YATSI 22:23
 • BIST 100

  117.741%-0,56
 • DOLAR

  6,8652% 0,02
 • EURO

  7,8588% 0,42
 • GRAM ALTIN

  398,80% -0,15
 • ÇEYREK ALTIN

  658,02% -0,15