Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


TEMEL DİNAMİĞİN İSLÂM TANIMLI OLDUĞUNU BİLİYORUZ…

TEMEL DİNAMİĞİN İSLÂM TANIMLI OLDUĞUNU BİLİYORUZ…


* Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

                                                                                         Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Bildiğimizi zannetmemiz, öğrenmemizin en büyük düşmanıdır.

                                                                                                             DR. C. Bernard

 

TEMEL DİNAMİĞİN İSLÂM TANIMLI OLDUĞUNU BİLİYORUZ…

                Dil, Temkin Ve Yarayı Azdırmadan Konuşmak!

                Bugünkü Güney ve Doğu Anadolu, Batı İran, Mısır, Batı ve Doğu Şeria arasında kalan ve haliyle eski Mezopotamya’yı da içine alan topraklarda yaşananlar, insan hayatına mahsus en eski destanlara, milletlere, efsanelere kaynaklık ettikleri kadar, bu bölgede yaşayan toplumların savaşlarla, doğal felaketlerle, sürgünlerle, işgallerle iç içeyken bile acıda ve sevinçte, inanç ve kültürde kurdukları ideal ortakların en gerçekçi boyutlarını ele verirler.

                İster tarihten bakın, ister arkeolojiden, mimariden ya da musikiden…  bu sonuç hiç değişmez. Kafkasya, Mavaraünnehir, Ermeni, Hint, Fars,Yemen, Helen, Roma, Selçuklu, Timurlu,Eyyübi, Memlüki ve Osmanlı etkileri, gerek ordu seferlerinin ürettiği göç ve nüfus hareketiyle, gerekse kültürel etkileşimlerle zikrettiğimiz alanda sanki bir hurç içinde toplanmışlar gibidir.

                Dolayısıyla halen bu alanda yaşayan Türk, Kürt, Arap, Fars, Filistin, Ermeni… halkları da, aynı zamanda ne denli ırkçılığın etkisine maruz bırakılmış, ne denli KAVİM DEVLETÇİKLERİ olarak suni bir şekilde (güç dayatmalarıyla) parçalanmış olursa olsunlar, söz konusu hurcun gerektiği yumuşak (toplayıcı/birleştirici) bir dille, vaki düşmanlıkların geçiciliğini ve kadim dostlukların kalıcılığını gözeten SİYASİ DEĞİL, SAMİMİ VE KUŞATICI BİR TEMKİNE, MEVCUT YARALARI DEŞELEYEN DEĞİL, BİLAKİS BİR AN ÖNCE BUNLARI KAPATMAYI HEDEFLEYEN BİR TUTUMA MUHATAP OLMALILAR.

                Bu da ancak, İslâm’ın armağanı olan biz telakkisinin, hatırlanması ve yeniden ihya edilmesiyle mümkündür.

                Kaybettiğimiz (ya da sömürgen baskılarla sürdürülmesinde ısrarlı olmadığımız) biz telakkisinin, geçmişte nasıl onca güçlü bir şekilde tesis edilebildiğinin, bugün bile künhüne vakıf olmasak da, en azından onu oluşturan temel dinamiğin İslâm tanımlı olduğunu biliyoruz.

                Velev ki bunu da biliyorsak, Yunus Emre’nin 14. yüzyılda serdettiği şu bakışın, bizli oluşturan som bir Müslüman bakışı olduğunu biliyor olmalıyız:

                Kimseyi düşman tutmayız, ağyâr dahi yârdır bize

                Kanda ıssızlık varsa mahalle ve şârdır bize

                Adımız miskindir bizim, düşmanımız kindir bizim

                Biz kimseye kin tutmayız kamu âlem birdir bize

Pişrev bize Kur’ân durur, vatan bize cennet durur

Ol tamuyu Hak yandırır ol gül-i gülzârdır bize

Biz ahiret gamın yiyecek tün ü gün yâ Hû diyecek

Hak’dan yana yönelicek denizde yol vardır bize

Bunları tekrarlayıp, yukarıdaki hal (kalp) genişliğini salık verirken, İslâm ve Müslüman kelimelerinin, tokatlanacak diğer yüz anlayışına kapalı olduğunu göz önünde tuttuğum kadar, Vatan, Yurt, Devlet, Sınır… kelimelerinin biricikliğini ve değerini de gözden ırak tutmuyorum.

Ayrıca, İngiltere-ABD ve İsrail üçlüsünün, BARZANİ’nin devlet kurma hayalini kullanarak, yanı başımızda ve İslâm ümmeti içinde ürettikleri tehlikeli fitneye karşı sessiz kalmanın bedelinin de çok ama çok ağır olacağını; BUNA KARŞI BİR TEKİNİ DEĞİL ANCAK BİLİNÇLİ VE GÜÇLÜ BİR TEPKİYİ, TEYAKKUZU DERHAL, ASLA AYAK SÜRÜMEDEN GİYİNMEK ZORUNDA OLDĞUMUZU DA ELBETTE UNUTMUYORUM!

Ancak, mevcut şartlar ve gelişmeler devlete hangi uygun kararları aldırırsa aldırsın, onun yanında ve desteğinde olma zorunluluğuyla, ferdi planda ve biz idrakiyle güzel dili, temkini ve yarayı azdırmayan konuşma tutumunu birbirine hiç karıştırmamalıyız!

                Bunun için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın”… Barzani’nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. Demek ki yanılmışız.” Sözünü yine ferdi planda doğru okumayı bilmek çok önemlidir.

                Sayın Erdoğan’ın yanılgısı, biz telakkisinin doğruluğudur ve bu bakımdan bir yanılgı değil,

O günkü durum takdiri şayan bir tutumdur.

                Aynı zamanda bu farklı zihniyetlerin asla ve asla anlayamayacakları, “KAÇINCI YANILGI YAHU”

alaycılığıyla üzerinden siyaset yapmaya yeltenebilecekleri İNSANİ VE İMANİ BİR RİKKATTİR.

                Bunu da anlayamıyorsak, Mehmet Akif Ersoy’un, sosyal medyada paylaştığı “Erbil’deyiz. Şöförümüz “evet’i vermiş gelmiş. ‘Ortalık karışırsa ben hemen hanımı çocukları alıp, Türkiye’ye geçiyorum” diyor.“ mesajındaki fiili gerçekliği anlayalım lütfen.

                Bu manada, Türkiye olarak kimlere kimse olunduğundan ve kimlerin güvenine, huzur taleplerine layık bulunulduğundan hareketle, biz telakkisini tümden yitirmediğimiz görüyor ve bundan sevinç ve mutluluk duyuyorum.

                Bu bir realite ise önce Türkiye savunulmadıkça, bölgedeki hiçbir halk ve değerin savunulamayacağını da bize açıkça gösteriyor.

                O halde, UYKUMUZDA BİLE DÜŞMAN ŞERRİNE KARŞI UYANIK OLMAK, güneyimizdeki şerlilere ve piyonlarına karşı askeri müdahale dahil her türlü tedbiri derhal acil kaydıyla, mezkur bölgenin halklarına karşı, güzel dili, temkini ve yara açmadan konuşmayı elden bırakmamalıyız.

                Çünkü VATAN SINIRLARININ TAHKİMİ, BİZLİK SINIRLARININ TAHKİMİNE ÇOK MUHTAÇTIR..!

                Kur’ân Ne Diyor?

                Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun. Şüphesiz Allah’ın va’di gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O aldatıcı şeytan da Allah hakkında sizi aldatmasın. (31. Lokmân Sûresi, Âyet/ 33) • Pazar 8 ° / 3 ° Bulutlu
 • Pazartesi 9 ° / 2 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 9 ° / 2 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

28.02.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.471%-1,13
 • DOLAR

  7,4236% 0,96
 • EURO

  8,9715% 0,17
 • GRAM ALTIN

  412,72% -1,39
 • Ç. ALTIN

  680,988% -1,39