Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN EKONOMİK PROBLEMİ BUGÜNKÜ İKTİDARIN ÜRÜNÜDÜR…

Sorunların Çözümü..


Sorunların Çözümü..

                Geçtiğimiz birkaç yıl içinde devlet ve millet olarak birçok olay yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Anayasa değişikliği, darbe girişimi, Suriye Savaşına dahil olmamız ve giderek sarsılan ekonomik dengemiz bunların başlıcaları olarak sayılabilir!

                Millet olarak birleştirici harçlarımızı göz ardı etmekte ve buna bağlı olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Toplumumuzun her kesiminin bu süreci atlatmak temennisinde bulunduğunu rahatça ifade edebiliriz fakat bunun için gerekli olan anlayışa maalesef sahip değiliz.

                Öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun izlediği yolu odak noktasına koymalı ve bu hususta birleşmeliyiz. Maalesef Türk Siyaseti, Gazi Atatürk’ü tanıtmak ve onun izinde birleşen bir toplum ortaya çıkartmak fikrine hayli uzak. Millet olarak bu iradeyi göstermek ve işin doğrusunu yapmak bize düşmüş durumda. Daha anlayışlı, daha paylaşımcı ve daha çok katkı yapan bireylerin sayısının artması bu işin ilk adımı.

                Problemlerimiz burada bitmiyor. İkinci bir adım olarak ekonomi meselesinin çözülmesi gerek. Belirtmek gerekir ki bu işi de millet çözecektir. Tabii ki devlet bu konuda gerekli imkanı sağlamak ve doğru yönlendirmeyi yapmak zorundadır.

                Türkiye, coğrafyası ve politik konumu itibariyle hem TARIMA hem TİCARETE oldukça elverişli bir ülke. Ayrıca kalkınması ve kendine gelmesi için önemli bir faktör olan nüfus konusunda da çok avantajlı. O halde eldeki kaynağı olumlu bir ivmeye çevirebilecek bir sistem ile başımızın ağrısı son bulacaktır. Bu sistem, yukarıda belirttiğimiz gibi MİLLET ODAKLI OLMALIDIR.

                Zaten Gazi Atatürk’ün ekonomi anlayışı da bundan başka bir şey değildir!

                Bu yazım eleştiri amaçlı olmasa da şunun altını çizmemiz gerek.

                Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik problemi bugünkü iktidarın ürünüdür!

                Ayrıca başta meclisteki partiler olmak üzere biri hariç hiçbir partinin bu konuda bir çözümü yoktur. Bununla beraber zaten hiçbir siyasi hareket veya anlayış ekonomi konusunun çözümü değildir.

                Bu bir sistem meselesidir. Gelinen nokta itibariyle milli bir ekonomiyi, sosyal bir devlet anlayışını ortaya koyabilecek olan tek kadro ise ortadadır. Türk Milli Ekonomi Modeli başka dünya ülkelerini kalkındırmakla beraber esasen Türkiye’nin sonları düşünülerek ortaya konulmuştur.

Uygulandığı ekonomilerde ki gelişmeler ve bizim yaşadığımız problemle düşünülürse, bu çetrefilli yara için yegâne merhemdir!

                Millet olarak farkına varmamız gereken iki nokta vardır:

                2020 itibariyle kendimize gelmemiz tamamen bizlere kalmıştır.

                Artık yeterli düşünce ve değerlendirme yapmadan, boş laflarla hareket etmek gibi bir seçeneğimiz kalmamıştır. Bununla sorunlarımızın çözümü için duygusal veya bizi yanlış tercihlere sürükleyecek baştan savma değerlendirmeler yapma lüksümüz de asla yoktur!

                Çözüm ortadadır.

                Buna gözlerimizi kapattığımız sürece çileli günlerimizin sonu asla da gelmeyecektir!

                2020 yılında daha iyi bir Türkiye dileğiyle… • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 18 ° / 1 ° Güneşli
 • Salı 17 ° / 5 ° Güneşli

Balıkesir

23.02.2020

 • İMSAK 06:22
 • GÜNEŞ 07:44
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:29
 • AKŞAM 19:00
 • YATSI 20:17
 • BIST 100

  116.829%1,03
 • DOLAR

  6,0958% -0,09
 • EURO

  6,6177% 0,48
 • GRAM ALTIN

  322,42% 1,48
 • ÇEYREK ALTIN

  531,993% 1,48