TÜRKİYEDE BİLİM NEDEN Mİ GELİŞMİYOR?
TÜRKİYEDE BİLİM NEDEN Mİ GELİŞMİYOR?
Tarih: 27.2.2017 16:10:26
​Orhan SÜNER

Türkiye´de son 8 yılda üniversite sayısı neredeyse 6 katına çıktı. Bilimsel performans ise aynı oranda yükselmiyor. Üniversite ve öğrenci sayısının artmasına rağmen nitelikli eğitim tartışma konusu. Üniversitelerimiz de yayınlanan bilimsel yayınlarımız uluslararası bilim ortamında ilgi çekmiyor.

/resimler/2017-2/27/1612253792374.jpg

Aslında işin başından konuyu ele alırsak,  şöyle kısa bir özet geçmek istiyorum. İlk öğrenme çağından itibaren çocukların zihinlerinin belirli kalıba sokulduğu, sorgulama yapanlarına meraklı sıfatının takıldığı, televizyon ve telefonlarda gününün çoğunu geçiren çocuklarına örnek olamayan ebeveynlerin varlığı sıkıntının başı diyebiliriz. Ve devam edersek ezberci eğitimin yapıldığı, deneysel ve düşündürücü sorgulayıcı yöntemin azlığı, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, ilk okuma çağından itibaren çocuğun verimli yeteneklerine göre doğru karar verilmemesi aman okuyayım da bir üniversite bitirmiş olayım mantığı bilim konusunda ülkemizi maalesef ileri noktaya taşımamızı engelliyor. Bizim TÜBİTAK olarak beğenmediğimiz proje dünya 1. olabiliyor. O zaman burada oturup bir düşünmek gerekmez mi? Akademik personel başta olmak üzere bilime verilen değer, zaman açısından sorgulanması gereken çok şey var. Üniversiteler öğrenci doluyor akademik kariyer yapmak bin bir dert oluyor, oldu yaptım demekle de iş bitmiyor. Sonra sektöre giriyorsun iş konusunda olağanüstü bir yarış psikolojisi seni bekliyor.

Konuyu ilk ele aldığımıza söylediğimiz gibi üniversite ve öğrenci sayısı artıyor. Aynı şekilde 2002 yılından bu yana bakıldığında ise 76 bin olan akademisyen sayısı yaklaşık 150 bin´e yükseldi. Bu kez de hızlı büyümeden kaynaklı hoca kalitesi sorun oldu ve YÖK, ÖYP programlarını gözden geçirme kararı aldı. Bilimsel yayın ve araştırma konusunda var olan akademik personeli baz aldığımız da ise kısıtlı zamanda çok sayıda öğrenci ve ders yoğunluğuyla beraber verimsizleşme süreci başlıyor. Sonuca varıldığında yayın sayısı artsa da nitelik açısından tartışılmaya açık.

Ezcümle; yazıma ‘Türk Einstein´ olarak tanınan, 28 yaşında tam profesör unvanını alan değerini bilemediğimiz rahmetli Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU´nun şu sözleri ile bitirmek istiyorum.

-Türkiye´ de adet haline gelmiş göstermelik işlerden kaçının.

-Sırf üniversite bitirdi desinler diye, ananız babanız Amerika´da mastır yaptı diye öğünebilsin diye yükseköğrenime gitmeyin. Sonunda ancak kendinizi kandırırsınız.

 -Temel gayeleriniz, kendinizin ufak çıkarları ötesinde, kendiniz dışında, bu ülke, bu ulus, insanlık için olsun.

-Dünyanın neresinde olursanız olun, kimliğinizi,  Türk dilini, Türk tarih ve kültür bilincini, binlerce yıllık geleneğini kaybetmeyin.

-‘Atatürk´ün dediklerini bol bol okuyun, onları işte bugünler için demiş, yazmış. Türkiye´nin şerefli, refahlı, itibarlı ve bağımsız geleceği için Atatürk yolumuzu çizmiştir.

Anahtar Kelimeler: TÜRKİYEDE, BİLİM, NEDEN, GELİŞMİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YÜKSELEN DEĞER BOR MADENİ (12 Şubat 2017 - Pazar)
Sayfa:
Reklam

/resimler/2018-1/2/0956469710140.jpg

/resimler/2017-11/28/1017556312309.jpg

avşa adası otelleri

kutlu creative

erdek otelleri

studio neo

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
REKLAM

bandırma haber