Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


TÜRKİYE’DEKİ MİLLET DE DİYOR Kİ:

Ankara’daki Devlet Türkiye’deki Millet..


Eğer egemenlik kayıtsız-şartsız bizimse, bir bize müsaade edin demokrasi neymiş dirki, gösterelim!

                Ankara’daki Devlet Türkiye’deki Millet..

                2020 yılının ilk günlerinde Türkiye günden güne değişiyor. Hem de çok hızlı bir şekilde oluyor bu. “YENİ NESİL BÖYLE OLDU AZİZİM!” diye söylenir yaşlılar. Ama yeni 2020 yılının nesli artık bilgisayarlı, internetli yeni bir dünya doğuyor. 24 yaş altında internet kullanım oranı yüzde 60’dan fazla. Eski nesil hâlâ televizyona saplanmış, yeni nesil kendini kente ait hissediyor.

Çok hareketli bir ülkeyiz. Her üç kişiden biri doğduğu kentte yaşamıyor. Öz güvenleri yüksek, sabırsız ve bir o kadar da doyumsuzlar biraz!

                Ekonomik düzey arttıkça demokrasiye olan inanç da artıyor. 2008 yıllarda KONDA’nın yaptığı bir araştırmaya göre o tarihlerde halkın yüzde 88’i ”HER NE OLURSA OLSUN DEMOKRATİK DÜZEN KESİLMEMELİ” diye görüş bildirmiş. ”ASKER GEREKTİĞİNDE GELSİN” diyenler de zaten “GELSİN DE DEMOKRASİYİ DÜZELTSİN” diye istiyor, “MEMLEKETİ CUNTA YÖNETSİN” diye değil!

                Serbest ekonomiye ve demokrasiye inanç yüksek ve aynı zamanda dini inançlara olan düşkünlük de epeyce yüksek. Ve böyle olması çok normal.

                Batı’nın tüm zengin ve demokratik ülkeleri aynı zamanda dindardır. Pazar günleri KİLİSELER dolar taşar. PASKALYA TATİLLERİ bu çok büyük kitlelerce kutlanır. NOEL AYİNLERİNE milyonlarca kişi katılır. Aynı şey bizde olsa birileri kalkıp hemen “NEREYE GİDİYORUZ ?” diye soruyor!

                Yine Türkiye’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını sizlere sunalım. News Week Dergisi’nin 3 Mayıs 2009 tarihli sayısından kaynak alınmıştır: “DİNDAR MISINIZ?” diye sorulmuş Türk halkına yüzde 92’si “DİNDARIM” demiş. “DİN ÖNEMLİDİR” diyenlerin oranı da yüzde 83 o tarihlerde. Bununla birlikte “HER GÜN NAMAZ KILARIM” diyenlerin oranı düşük: Yüzde 40, Halkımızın yüzde 63’ü haftada bir kez (CUMA NAMAZINA) camiye gidiyor.

                HALKIMIZ İNANÇLI AMA MODERN!

                Şeriat gelecek dertler bitecek diyenler o kadar az ki sözünü bile etmeyiz bizler…

Yani “NEREYE GİDİYORUZ?” diye KORKANLAR hâlâ varsa o tarihlerde ve halihazırda 2020 yılı mevcut olan günümüzde HİÇ MERAK ETMESİNLER BİR YERE GİTTİĞİMİZ YOK. Gitsek gitsek haftada bir camiye, oradan da ancak KAHVEYE GİDİYORUZ!

                Kahvede de bikinili bir kız fotoğraflarıyla dolu gazete ve mecmualara bakmadan olmaz değil mi ama ALLAH AŞKINA?..

                O günlerde ve mevcut olan bu günlerde işte Türkiye’de hâli hazırda var olan CEPHELEŞME, bu DEĞİŞİME DİRENENLERLE bu DEĞİŞİMİN İÇİNDE OLANLAR arasında.

                TÜRKİYE’DE HÂLÂ BİRİLERİ, ÜLKEYİ DEVLETİN YÖNETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR. ÇOĞUNLUK İSE MİLLETİN YÖNETMESİNDEN YANA. MİLLET İLE DEVLET ARASINDA YÜZYILLARDIR DEVAM EDEN KAVGA SÜRÜYOR!

                Ankara’daki Devlet Diyor ki:

                “BENİM KAFAMA YATMAYAN BİR PARTİYE OY VERİRSENİZ, BEN O PARTİYE İKTİDARI VERMEM!

                Mahkememle, Askerimle, Polisimle, Bürokratımla her türlü KILLIĞI hiç korkmadan ve çekinmeden yaparım!”

                TÜRKİYE’DEKİ MİLLET DE, DİYOR Kİ:

                “EĞER EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ BİZİMSE, MÜSAADE EDİN DEMOKRASİ NEYMİŞ GÖSTERELİM!..” • Çarşamba 15 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 11 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 13 ° / 0 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

29.01.2020

 • İMSAK 06:47
 • GÜNEŞ 08:13
 • ÖĞLE 13:26
 • İKİNDİ 16:06
 • AKŞAM 18:30
 • YATSI 19:51
 • BIST 100

  119.689%-0,09
 • DOLAR

  5,9615% 0,34
 • EURO

  6,5613% 0,18
 • GRAM ALTIN

  301,39% 0,53
 • ÇEYREK ALTIN

  497,2935% 0,53