Mustafa KOÇAL (BALIKESİR RÜZGARI)


TUZ KOKTU

TUZ KOKTU


Ülkede olan olaylar öyle bir safhaya geldi ki. Kimin kime güveneceği belli olmayan bir duruma geldi. Yargıya kimsenin güveni kalmadı. İktidar polisleri birbirine düşürdü. Şimdi yargıda da ayni durum söz konusu oldu.  Senelerdir barış süreci diye diye bu günlere gelindi. Artık barış sürecide çökmüştür. Artık tuz kokmuştur. Yargı öyle bir duruma geldi ki. Bir mahkemenin verdiği karara. Diğer bir mahkeme o mahkemenin verdiği kararı hükümsüzdür diyebiliyor. Bu olay siyasi değil de nedir? İlk kararı veren hâkimler hakkında soruşturma açılıyor. Bu ülkede verdiği karardan dolayı bir hâkim gözaltına alınıyorsa sözün bittiği yere gelinmiş demektir. Bir mahkemenin verdiği kararı ancak bir üst mahkeme bozar. Başbakan hesap verecekler” diyorsa yargı bağımsızlığı zedelenmiş demektir. Millet bu durumdan tedirgindir. Mahkeme ile işi olanlar daha çok tedirginlik yaşamakta dadır. Acaba benim mahkememe bakacak hâkim ne taraftan kaygısına kapılmakta dadır. Polis kolejleri kapatıldı. İktidar kendisine göre polis teşkilatı oluşturma gayretindedir.

Senelerdir barış süreci diyerek bu günlere geldik. Nevruzdan önce HDP heyeti İmralı'ya gitti. Öcalan kendilerine Diyarbakır da ki nevruz kutlamalarında okunmak üzere bir bildiri verdi. Kandile kongre yapıp silah bırakma kararı almalarını tavsiye etti. İktidar sözcüsü Yalçın Akdoğan bu bildiri için övgüler yağdırdı. Demokrasi ateşini Diyarbakır da yakacağız. Birlikte ateşin üzerinden atlayacağız” derken çok mutlu gözüküyordu. Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mesajı okundu. Artık top kandile atılmıştı. Sonra cumhurbaşkanı Katar dönüşünde süreçten bahsederken masa yok. Masa olursa devlet çökmüş demektir” dedi. Yani biz terör örgütü temsilcileri ile masaya oturmadık. Masaya oturmak devletin çökmesi demektir anlamına gelen bu açıklama ortalığı karıştırdı. HDP'liler masanın bir tarafında biz. Diğer tarafında iktidar temsilcileri olmak üzere masada karar alındı. Diye masa yok. İddiasını çürütmeye çalıştılar. Masa yok demek bazı olayları yok saymaktır. Oslo da terör örgütünün üst düzey yöneticileri ile masaya oturulmadı mı? Oslo görüşmeleri deşifre olduğu zaman kandilden bir açıklama yapıldı. Türkiye'den gelen bir uçak kandilden giden temsilcimizi kuzey Iraktan alıp Oslo'ya götürdü şeklinde açıklamada bulundu. İktidarın Oslo da terör örgütünün üst düzey yöneticileri ile masaya oturduğunu kandil ispatlamış oldu. Oslo görüşmeleri deşifre olmadan önce, iktidar bize örgütle görüşüyorlar” diyorlar. İspatlamazlarsa şerefsizdirler demişti. Görüşmeler deşifre olduktan sonra. Biz görüşmedik devletin kurumları görüştü denildi. Sonra Öcalan ile görüşmeler başladı. Görüşmeleri bizzat MİT müsteşarı yapıyordu. Yine dönemin başbakanı ben gönderdim. Bir diyeceği olan varsa bana söylesin” dedi. Bu masaya oturmanın bir itirafı değil miydi?

İktidarın temsilcileri ve HDP'nin temsilcileri ile Dolmabahçe de bir araya geldiler. Bu toplantıda mutabakat sağlanan 10 maddelik bir metini basına açıklandılar. Bu masaya oturmak değil de nedir? Bu masaya oturmadık anlamına gelen çıkış kaçan milliyetçi oyları durdurmak içindir. Bu olaydan sonra Kandil açıklama yaptı. Kongre yapmayacağız dedi.  Öcalan'ın mesajı doğrultusunda kongre yapılacaktı. Bu kongrede silahsızlanma kararı alınacaktı. Kongre yapmıyoruz beyanları attık barış sürecinin çöktüğünün göstergesidir. Artık kim ne derse desin tuz kokmuştur.

Masaya oturmak devletin çökmesidir. Sözü havada kalmıştır. Zaten doğudan gelenlerle görüşüyoruz. Doğuda devlet yok diyorlar. Adamlar öz güvenlik güçlerini kurdular. Yol kesip kimlik kontrolü yapıyorlar. Ceza kesip para tahsili yapıyorlarmış. Maliyelerini dahi kurmuşlar vergi topluyorlarmış. Bunlar doğudan gelenlerin söylemleridir. Başbakan bir ara doğuda kamu düzenini sağlayacağız diyordu. Ne oldu? Doğuda kamu düzeni sağlandı mı? Sağlanamadı kamu düzeni sağlanmış olsaydı. Cumhurbaşkanını karşılamaya o şehirlerin belediye başkanları gelirdi. Demek ki doğuda devlet otoritesi kalmamıştır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu devamlı gülene saldırıyor. Şöyle yapacağız böyle yapacağız diyor da. Meğer kendiside paralelci imiş, Ahmet Davutoğlu ailesi ile birlikte. Pensilvanya'ya gitmiş gülen ile görüşmüş birlikte yemek yemişler. Benim gidişimden Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan'ın da haberi vardı dedi amma. Abdullah Gül benim gittiğinden haberim yoktu.  Sonradan öğrendim dedi. Kendileri de paralelci oluyorlar. Hem ziyaret edeceksiniz, oturup yemeğini yiyeceksiniz ondan sonrada. O zatla uğraşacaksınız. Tuz kokunca artık her şey olur. Saygılarımla.

Ben Türkoğlu Türküm, Türkoğlu Türk olarak yaşadım. Türkoğlu Türk olarak da öleceğim. Türk ırkı yok diyenler çatlasın.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!  04 – 05 – 2015 Mustafa KOÇAL

 

 

 

  • Cuma 8 ° / 4 ° Bulutlu
 • Cumartesi 8 ° / 3 ° Bulutlu
 • Pazar 14 ° / -1 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

21.02.2020

 • İMSAK 06:24
 • GÜNEŞ 07:47
 • ÖĞLE 13:27
 • İKİNDİ 16:28
 • AKŞAM 18:57
 • YATSI 20:15
 • BIST 100

  116.829%1,03
 • DOLAR

  6,0983% -0,05
 • EURO

  6,6243% 0,58
 • GRAM ALTIN

  322,31% 1,45
 • ÇEYREK ALTIN

  531,8115% 1,45