Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


ÜÇ DİNE RACON KESEREK, KUDÜS’Ü REHİN ALAMAZSINIZ…

ÜÇ DİNE RACON KESEREK, KUDÜS’Ü REHİN ALAMAZSINIZ…


Kudüs’ün Statüsünü Kim Belirleyebilir?

Beklenen oldu. İşgalin yüzüncü yıldönümünü olan 2017 Aralık ayında ABD Başkanı Trump, 1995 yılında Kongrede onaylanan ve her altı ayda bir askıya alınan yasayı yürürlüğe koyarak, Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıdığını açıklamıştı!

                BU KARAR ALINDIĞI TARİHTE DE SAKAT VE HUKUKSUZDU, 2020 YILINDA DA ŞİMDİ DE HUKUKSUZDUR!

                Bu kararın uluslararası hukuka, BM’nin aleyhte kararlarına aykırı olduğu çok söylendi. Elbette daha çokça söylenecektir! Fakat Trump’ın kendisini diğer ABD BAŞKANLARINDAN DAHA CESUR GÖSTERME GAYRETİ İLE SARF ETTİĞİ SÖZLER ise tam bizim dilimizdeki “ŞECAATİN ARZ EDERKEN MERD-İ KIPTÎ SİRKATİN SÖYLER” darb-ı meseline uymaktadır.

                Trump Kime Lütuf Sunuyor?

                Trump bu hareketinin Filistin meselesine sözde çözüm getireceğine bir de lütufta bulunup (!) KUDÜS’TE ÜÇ DİNİN STATÜSÜNÜN KORUNACAĞINI söylemiştir! Böyle bir girişimin Filistin meselesine çözüm getirmeyeceği gibi bölgeyi hatta dünyayı yeni bir KAOSA SÜRÜKLEYECEĞİ kısmı şimdilik bir kenarda dursun ama TRUMP’A KUDÜS’ÜN STATÜSÜ HAKKINDA SÖZ SÖYLEME HAKKINI KİMDEN VE NEREDEN BULDUĞUNU BİR KERE SORALIM?

                Evet, Kudüs üç semavi dini temsil eden bir mekândır ve burası hakkında alınacak her karar bu üç din mensuplarınca da kabul görmelidir. Barışın ana şartı budur. Fakat bugün alınan karar sadece bir kısım YAHUDİLERİ hatta daha ziyade inançlarını saldırgan ve işgalci bir anlayışa eviren SİYONİSTLERİ tatmin ediyorsa HANGİ BARIŞTAN SÖZ EDİLECEKTİR?

                Eğer işgalci İsrail’in davranışları ABD’nin de daimi üyesi olduğu BM kararları ile reddedilmiş ve buna rağmen ona hâlâ bir imtiyaz veriliyorsa BARIŞIN KAÇINCI ANLAMI SAĞLANACAKTIR?

                100 yıldır işgal altındaki topraklarından koparılan, yurtlarından edilen ama bir gün KUDÜS’ÜN BAŞKENT OLACAĞI BİR DEVLET HAYAL EDEN FİLİSTİNLİLERE, “Hayalinizden vazgeçin KUDÜS’Ü UNUTUN! diyerek, NASIL BİR BARIŞ KURULACAKTIR?

                Kudüs Kolay Bir Lokma Değildir..

                Kudüs, tarihi o kadar kolay anlaşılacak ve hemen üzerinde hüküm verilecek bir mekân değildir. Tarih boyunca 2020 yılında hali hazırda mevcut olan bugünkü Ortadoğu coğrafyasında hâkim olan hemen her büyük güç az veya çok Kudüs’te egemenlik kurmuş, dini mekânlar imar ederek buradaki dini hayatı düzenlemiştir. Bu durum, bütün din mensuplarını olduğu gibi samimi Yahudileri de söz sahibi yapmaktadır.. Ancak en basit hukuki kural ve insani kaide bile Yahudilere tek başlarına, hele başka dinlere ait mekânların ve tarihin kendilerininkilerden çok daha fazla olduğu kutsal bir ŞEHİR ÜZERİNDE İDARİ TASARRUF HAKKI VERMEMEKTEDİR. ZATEN BU, İNANÇLARI BAKIMINDAN DA ASLA DA MÜMKÜN DEĞİLDİR. Ardılları olan HIRİSTİYANLIK ve İSLÂM’I kabul etmeyen ve yok sayan bir anlayış kendi başına NASIL BİR STATÜ BELİRLEYEBİLECEKTİR?

                Yahudilerin 3000 yıla indirdikleri ve meşruiyet için sarıldıkları tarihlerine ait, AĞLAMA DUVARI’NDAN BAŞKA NELERİ BULUNMAKTADIR? Hıristiyanların bugüne kadar uğradıkları ve bundan sonra yaşayacakları mağduriyeti ONLARI REDDEDEN YAHUDİLER Mİ ÇÖZECEKLERDİR?

                Yıllardır Eski Mabedin kalıntılarına ulaşmak için şimdi saygı duyacaklarını ileri sürdükleri Müslümanların ilk kıblesi olan MESCİD-İ AKSA’NIN ALTINI OYAN BİR ANLAYIŞ İLE NASIL BİRLİKTE YAŞAMA ÇÖZÜMÜ ÜRETECEKLERDİR?

                Mescid-i Aksa’ya bitişik ama İsrail buldozerleri ile yıkılan sadece bir mahallede, MAĞARİBE Mahallesinde, Müslümanların tesis ettiği, MAĞARİBE VAKFI, ZAVİYESİ, CAMİSİ, BURAK DUVARI EFDALİYE MEDRESESİ, FAHRİYE MEDRESESİ ve HANGÂHI gibi yedi eseri tarumar eden bir ANLAYIŞA NASIL GÜVENİLECEKTİR?

Kudüs’ün Gerçek Olan Tapusu Osmanlı Vakıfları..

Ey Tramp!

Sana biraz barış tesis etme dersi verelim istersen:

Hazret-i Ömer (Radıyallahü anh) Kudüs’e girdiğinde Hıristiyanlara verdiği dini özgürlük, daha sonra bölgeye egemen olan bütün Müslüman İdarecilerin temel düsturu olmuştur. Bölgede hüküm süren her Müslüman İdareci bir taraftan diğer din mensuplarının ibadetlerini özgürce yapabilmelerine, dini mekânlarını inşa ve himayelerine izin verirken diğer bir taraftan da kendisinden önce kurulan Müslümanların kurduğu vakıfları arttırarak cazip bir şehir meydana getirmişlerdir.

BUNUN EN SON ÖRNEĞİ DE OSMANLI DEVLETİDİR.

Bu yüzden statüden bahsederken 100 yıl önce işgalcilerin ele geçirip, zorla değiştirmeye başladıkları ve tahrip ettikleri, STATÜSÜNÜ ORTADAN KALDIRDIKLARI KUDÜS ÖNCELİKLE PAZARLIK KONUSU YAPILMALIDIR.

Müslüman İdareciler, özellikle Yavuz Sultan Selim’den sonra Osmanlı Sultanları STATÜSÜ BOZULMASIN DİYE Kudüs ve etrafını tamamen vakıf haline getirmişlerdir. Osmanlılar Kudüs’e hâkim olduklarında Kudüs etrafında 166 köy vardı. 20. Yüzyılın başında bu sayı 126’ya düşmüş olmasına rağmen hâlâ bunların 121 tanesi Kudüs’ün gerçek statüsünü belirleyen mabetlere ve dini mekânlara vakfedilmişti.

İşte statü kurmaya niyetlenenler buradan başlamalıdırlar. Çoğu yağma edilip, işgal edilen ve Yahudi yerleşimcilere açılan bu mekânlar konuşulmadan HANGİ KUDÜS’ÜN STATÜSÜ BELİRLENECEKTİR?

Bu mantıkla biraz daha devam edelim. Kudüs deyince aklına üç dinin birkaç mabedini getirenlere bir kere daha yeri gelmişken hatırlatalım. Kudüs, Osmanlı’nın ilk asırlarında ve 100 yıl önce ayrıldıklarında HALİLÜRRAHMAN, GAZZE, SAFED, LECCUN, NABLUS ve hatta YAFA ile anılıyordu. Peki, BUNLARIN STATÜSÜNÜ PAZARLIK DIŞINDA TUTARAK BARIŞI NASIL DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ? Filistin Platformu ile sürdürülen bir çok projede, yukarıda saydığım yerlerin dışında sadece Kudüs Merkezinde halihazır mevcut olan şimdilik 26’sı kadınların, 9’u gayrimüslimlerin, diğerleri de MÜSLÜMANLARIN OLMAK ÜZERE 585 VAKIF TESPİT EDİLMİŞTİR.

Bu vakıfların statüsü, geleceği ve bu güne kadar uğradıkları mağduriyetleri halledilmeden HANGİ BARIŞ KURULABİLECEKTİR? Hele hele henüz Kudüs Osmanlı İdaresine girmeden önce başlayan ve sonuna kadar devam eden -AYNI PROJE KAPSAMINDA ORTAYA KONULAN- Osmanlı Padişah ve Hanım Sultanlarına ait vakıfların geleceği belirlenmeden; daha da önemlisi BU VAKIFLARI YAPANLARIN VÂRİSİ OLAN TÜRKİYE’YE DANIŞMADAN HANGİ STATÜYÜ DAYATACAKSINIZ?

                Kudüs için statü arayanlara deriz ki; artık bu mesele sadece her seferinde köşeye sıkıştırdığımız ve sahte umutlar ve hayallerini besleyip sorunu sonsuza kadar taşımanıza yardım edenlerin meselesi değildir!

                Bu mesele, bizim ve sizlerin meselemizdir. Bizim ile masaya oturmak zorundasınız.

                STATÜ ARAYANLAR! ÜÇ DİNE RACON KESEREK, KUDÜS’Ü REHİN ALAMAZSINIZ…

                Yukarıdaki soruların cevaplarını hazırlamadan, adeta bir HAYALET GİBİ UZAKTAN SES VEREREK BİZLER VE SİZLER BURADA İKEN KİMSEYİ KANDIRAMAZSINIZ!.. • Çarşamba 13 ° / 6 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 14 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 16 ° / 3 ° Güneşli

Balıkesir

08.04.2020

 • İMSAK 05:08
 • GÜNEŞ 06:35
 • ÖĞLE 13:15
 • İKİNDİ 16:53
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:07
 • BIST 100

  92.862%0,52
 • DOLAR

  6,7656% 0,16
 • EURO

  7,3819% 0,22
 • GRAM ALTIN

  359,60% 0,28
 • ÇEYREK ALTIN

  593,34% 0,28