Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


ÜLKEMİZ ADINA BİR DÖNÜM NOKTASI OLUŞTURARACAK YERLİ OTOMOBİLİMİZE TAM DESTEK

Tekno-Milliyetçiliğin Yükselişi: Yerli ve Milli Otomobilimiz..


Tekno-Milliyetçiliğin Yükselişi: Yerli ve Milli Otomobilimiz..

                Ulusal aidiyet “Türkiye’nin otomobili” ifadesiyle yansıyor. Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan da “60 yıllık bir rüyayı gerçekleştirerek tarihi bir güne tanıklık ediyoruz” diyerek bunu pekiştiriyordu.

Otomobilimiz “YERLİ VE MİLLİ” Teknoloji etrafında bir vatanperverlik oluştu. Sosyologlar, birçok milliyetçilik biçiminden bahseder. ETNİK MİLLİYETÇİLİK, SİVİL MİLLİYETÇİLİK, MARİTİME/DENİZ MİLLİYETÇİLİĞİ, BANAL MİLLİYETÇİLİK…

                Ama bizim Türkiye’de şu an yaşadığımız bir TEKNO-MİLLİYETÇİLİK. Yani bir teknoloji üretimi etrafında, yeniden milli kimliğin güçlenmesi ve vatanperverliğin derinleşmesi ortaya çıktı.

                Aslında Fransızlar Renault, Almanlar Volkswagen (halk vagonu/halk arabası), İngilizler Land Rover, Japonlar Toyota, İtalyanlar Fiat gibi otomobil markalarıyla özdeşleşiyorlar. Araba markaları ve toplumlar arasındaki bu özdeşim, tekno-milliyetçiliğin varlığına işaret ediyor.

                Türkiye’de toplum epeydir iç çekişmeler, büyük terör dalgaları, FETÖ DARBE GİRİŞİMİ gibi çok ciddi sorunlarla boğuşuyordu! Halkımız küresel müdahalelere maruz kaldığına inanıyordu!

İçsel sarsıntılar, kutuplaşmalar ve derin ihtilaflardan geçiyordu! Adeta kolektif bilincin parçalanan partiğini yaşıyordu! Ortak bir toplumsal tahayyül etrafında halkalanmak zorlaşıyor. Hiçbir şeyde geniş bir uzlaşmaya varamıyoruz.

                Din, tarih, ahlak, adalet konularında derin bir şüphe içerisindeyiz! Toplum olarak septik bir ruha savrulduk. Ama Türkiye Otomobil Girişim Grubu’nun geliştirdiği milli ve yerli araba projesiyle beraber toplumda ayrı yeni bir heyecan doğdu!

                Birbirine karşı ciddi mesafeler içinde olan partiler, kesimler ve aktörler bu olumlu tema etrafında yakınlaştılar! Gelecek Parti Genel Başkanı sayın Ahmet Davutoğlu tebriklerini belirtiyordu! CHP’li İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı (İBB) sayın İmamoğlu, bu teşebbüsü kutladı. Sosyal medya muharebelerinde çarpışıp duran post-modern kabileler, “BİRAZ DURALIM GALİBA İYİ ŞEYLER OLUYOR” diyerek baltalarını bırakıyorlardı! Milli aidiyet, bir teknoloji etrafında tekrar canlanıyor. Ortaklık bilincinin milli temelleri otomobil üretimi üzerinden yeniden yükseliyor.

                Milli araba etrafında çeşitli çevreler ve meslek grupları daha şimdiden seferber olmaya başladı. Ekonominin milli bilinç etrafındaki hareketliliğidir bu. Nitekim bir grup taksici esnafı, 30 bin araba siparişini verdi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı, “Sektör olarak çok heyecanlıyız. Uzun zamandır beklediğimiz bir projeydi. Nasıl ki yerli ve milli bir yazılım bilinci ile bugüne kadar hareket ettiysek, aynı bilinci değerli yolcularımızı taşıdığımız araçlarımız için de taşıyoruz.

                Ülkemiz adına bir dönüm noktası oluşturacak yerli otomobille bu anlamda destek olacağımızı şimdiden açıklamak istiyoruz. Yerli otomobil görmemize gerek yok, 17 bin araca şimdiden talibiz” diyor.

                Başka bir dernek 5 bin almaya talip olduklarını söylüyordu. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası da otomobil çıktığında ilk tercihlerinin olacağını söylüyorlar. Ayrıca özel şirketler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, spor kulüpleri ve tüketicilerin de siparişleri ile birlikte Türkiye’nin Otomobili’ne talep şimdiden 100 bini aşmış bulunuyor!

                Toplumda ciddi bir heyecan, pozitif bir seferberlik ve güzel umutlar doğuyor. Bütün bunlar otomobil etrafında oluşan milli dayanışmayı anlatıyor. Kurumlar, gruplar ve insanlar milli ve yerli teknoloji etrafında birleşiyorlar. Türkiye bir makine üretmenin ötesine geçerek yeni bir tahayyülü yaşıyor.

                Çoğul ve atomize hikayeler içinde ortaklık bilincinden uzaklaşan toplum, şimdi bir otomobil üretimi ile ortak bir hikayeye dahil oluyor. Buradan dayanışma ve birlik şuuru doğuyor. Kutuplaşma, segmentleşme ve derin farklılaşma döneminden sonra milli bilinç yükseliyor.

                Bugüne kadar hem VATANPERVERLİK hem de MİLLİYETÇİLİK çeşitli değerlere ve İDEOLOJİLERE dayanarak gelişiyordu!

                Şimdi çok daha farklı bir milliyetçilik tarzı ortaya çıkıyor. TEKNO-MİLLİYETÇİLİKTİR bu!

Bunun etrafında yeni tarih, yeni rüya ve yeni gelecekten bahsediliyor. Toplum da bunun arkasında koşuyor. Aslında toplum kutuplaşma ve cebelleşmekten çok yoruldu!

                Bunu aşmak için büyük, umutlu ve ortaklaşa bir gelecek tahayyülüne denk düşen bir teknolojiye yönelimsellik içinde (Husserl’in kulakları çınlasın!). Burada otomobil bir meta olmanın ötesinde imgesel bir varlığa dönüyor. Milliliğin ve yerliliğin imgesi…

                OTOMOBİL VATANPERVERLİĞİNİ YAŞIYORUZ!

                ŞAHSEN BEN BUNUN “HİLAL” ADIYLA DA SEMBOLLEŞMESİNİN İYİ BİR TERCİH OLACAĞINI DÜŞÜNENLER DENİM!..” • Pazartesi 12 ° / 1 ° Güneşli
 • Salı 18 ° / 3 ° Güneşli
 • Çarşamba 16 ° / 2 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

17.02.2020

 • İMSAK 06:29
 • GÜNEŞ 07:52
 • ÖĞLE 13:28
 • İKİNDİ 16:24
 • AKŞAM 18:53
 • YATSI 20:11
 • BIST 100

  120.792%0,53
 • DOLAR

  6,0472% -0,12
 • EURO

  6,5523% -0,13
 • GRAM ALTIN

  307,40% -0,22
 • ÇEYREK ALTIN

  507,21% -0,22