Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


VARLIK FONU’NUN (VF) GERÇEK OLAN İÇYÜZÜ…

VARLIK FONU’NUN (VF) GERÇEK OLAN İÇYÜZÜ…


* Ey Allahın kulları vallahi ölümden kurtuluş yoktur. Acele edin!

                Arkanızda sizi hemen isteyen bir kabir var. Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                * Gençlik ilkbahar gibidir. Yaşlılık kışa benzer, öyle bir kış ki arkasından bahar gelmez.                                                                                                                                                 Firdevsi

VARLIK FONU’NUN (VF) GERÇEK OLAN İÇYÜZÜ…

                Türkiye de Varlık Fonu..

                Yoklukla mücadele ederken ”VARLIK” tan söz etmek…

Neyse lafı da güzel. Güzel olmayan tarafı ise, Varlık Fonu’nun (VF) gerçek olan içyüzüdür.

                Yüzleşelim mi?

                1950’li yıllarda ve izleyen dönemde Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi Körfez ülkeleri yanında, Norveç, Çin, Rusya ve Kazakistan gibi petrol, doğal gaz ya da sair gelir kaynakları yüksek bazı ülkelerin Bağımsız Varlık Fonları (Sowereign Wealth Funds) veya benzer adlarla kurdukları fonlar özel yatırımların finansmanında kullanılır.

                Türkiye’de 2016 yılı Ağustos ayında oluşturulan fon yönetimi, doğal kaynaklara ya da cari fazlalık gibi devamlı gelir sağlayan kaynaklara dayalı olmayıp, çeşitli kamu kuruluşları bünyesinde atıl olduğu ve “EKONOMİYE KAZANDIRILMASI” düşünülen kaynakların işletilerek ya da ipotek edilerek gelir sağlanması mantığına dayandırılmaktadır.

                19 Ağustos 2016 tarihinde 6741 sayılı yasa ile oluşturulan Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketi, kamu kesimi bünyesinde olup, özel hukuk hükümlerine tabi bir kuruluştur.

Yasa ile kurulan ŞİRKET, YAPISI VE DOĞRUDAN CUMHURBAŞKANI’na bağlı oluşu nedeniyle kamusal; piyasa kuralına göre faaliyette bulunma yetkisiyle özel; vergi muafiyeti ve kamu personel mevzuatı dışında tutulması ile de karma yapılı bir kuruluştur.

                Yani NE DEVE, NE DE KUŞTUR…

                Sayıştay denetimi dışında olan şirket, bağımsız denetim kurumu raporları ışığında PARLAMENTO PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU DENETİMİNE TABİDİR. Şirket müdürü ve yöneticilerin Cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor olması şirkete kamusal nitelik kazandırmakla beraber, yönetici ücretlerinin KAMUOYUNDAN SAKLI TUTULMASI VE ŞİRKETE TANINAN OLAĞANÜSTÜ YETKİLER, devasa boyuttaki KAMU VARLIĞININ YÖNETİMİ hakkında CİDDİ KUŞKULARA NEDEN OLMAKTADIR…

                Önceleri Varlık Fonu, Başbakanlığa bağlı olup, başkanı da Başbakandı. 10 Temmuz 2018’de

1 no.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) ile Fon Cumhurbaşkanlığına bağlandı, başkanı da Cumhurbaşkanı olurken başkan vekilliği de yabancıya gitmedi, aileden birine DAMAT ALBAYRAK’a verildi.

                Şimdilerde o koltuk boş. Yine aileye yakın birine verilmesi ihtimali yok değildir!

                Hemen her tür vergi, resim ve harçtan muaf tutulmakla birlikte, KAMUSAL KORUMA ÇEMBERİ AVANTAJINA DA SAHİP OLAN BİR FON İŞLETMESİ, KAMU BÜTÇESİNE, ÖZEL SEKTÖR SERMAYESİNE VE KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİNE KARŞI DA OLAĞANÜSTÜ AVANTAJLI BİR KONUMDADIR.

                Böylesi avantajlı kılınan şirket fonuna, Ziraat Bankası, PTT, BİST, BOTAŞ, ÇAYKUR, Eti Maden, TÜRKSAT, THY ve Halkbank gibi çok önemli varlıklar yanında Hazine’ye ait bazı taşınmazların da dahil edilmesiyle, siyasi otoriteye müthiş bir güç kaynağı sağlanmış olmaktadır…

                Atıl olduğu düşünülen kamu varlıklarının ekonomiye kazandırılması, finansal şoklara karşı ekonominin korunması ve benzer ifadelerle gizlenen şirketin asıl amacı, yurtiçi ve yurtdışı kamu ve özel yatırımlara iştirak etmek ve KANAL İSTANBUL gibi büyük yatırımlara iç ve dış finansman sağlama yolunun açılmasıdır.

                Başka bir deyişle, asıl amaç, bugününün ve geleceğin VARLIKLARININ RİSKE ATILMASI PAHASINA, SİYASİ OLAN AKP İKTİDARINA ERKE GÜÇ SAĞLAMAKTIR…

                Bu hal ve statüde önemli denetim kurumu, mali yargının başı olan SAYIŞTAY, ne yazık ki, DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞTIR…

                Başlı başına bu bile birçok kuşkuları içine davet etmektedir…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “İnsan görmedi mi ki, biz kendisini bir nutfeden yarattık. Şimdi açıkça bir düşman kesiliverdi. (36. Yâsîn Sûresi, Âyet/ 77)

  • Cuma 18 ° / 0 ° Parçalı bulutlu
 • Cumartesi 15 ° / 6 ° Bulutlu
 • Pazar 10 ° / 2 ° Sağanak

Balıkesir

05.03.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.543%0,33
 • DOLAR

  7,5040% -0,10
 • EURO

  8,9593% -0,63
 • GRAM ALTIN

  407,60% -0,68
 • Ç. ALTIN

  672,54% -0,68