Orhan ORGARUN (Uzaktan Gelen yakın Sesler)


YARGILANAN SİYASET…

YARGILANAN SİYASET…


İnsanların en cömerdi, istenmeden veren, en asîli de intikâma gücü yeterken bağışlayandır.

                                                                         Hazret-i Ali (Radıyallahü anh)

                 YARGILANAN SİYASET…

                Yargı Reformuna Mesnevi’den Bir Başka Bakış..

                Bir kurt, bir tilki ve bir aslan… Bir gün, aslan, kurt ve tilki avlanmak için dağa çıkarlar. Avlanırken geniş bir arazide daha çok av yakalamak için birbirlerine yardım etmek için aralarında sözleşirler. Aslanın kurt ve tilkiyle arkadaşlık yapmak zoruna gitse de, yoldaşlığını ikram ve lütuf olarak görür.

İşleri rast gider. Bir yaban öküzü, bir dağ keçisi, bir de tavşan avlarlar. Avlarını kanlar içerisinde sürükleyerek ağaçlık bir subaşına getirirler. İyice yorulmuşlar ve acıkmışlardır. Özellikle kurtla tilkinin ağzının suyu akmaya başlar, paylarını bir an önce almanın hırsı içerisindedirler.

                Ormanlar padişahının bu avları adaletle paylaştırmasını beklerler. Aslan, kurtla tilkinin açgözlülüklerini fark eder fakat sesini hiç çıkarmaz. Yüzlerine gülerken kendi kendine, “DAĞITACAĞIM PAYA, ADALETİME GÜVENMEYENE BEN NE YAPACAĞIMI BİLİRİM” diye düşünür.

Aslan, “EY TECRÜBELİ VE İHTİYAR KURT, AVLADIĞIMIZ HAYVANLARI ARAMIZDA ADALETLİ BİR ŞEKİLDE PAYLAŞTIR. İYİ BİR ADALET ORTAYA KOY, VEKİLİM SENSİN” der.

                Kurt, “Padişahım! Sizin büyüklüğünüze, iri ve büyük olan bu yaban öküzü yakışır. Çevikliğinize ve semizliğinize uygun düşer. Keçi, orta boyda ve irilikte, o da bana uygun düşer. En küçüğümüz tilki olduğuna göre, avımızın en küçük parçası olan tavşan da onun hakkıdır” der.

                Aslan bu paylaştırma karşısında kızıp kükrer, ”Ey kurt! Nasıl paylaştırdığını pek anlayamadım. Ey kendini bilmez eşek! Yaklaş ve karşıma geç de bir daha söyle” der. Yanına yaklaşınca bir pençe vurarak kurdu parçalar. Aslan tilkiye: “Ey tilki! Şimdi bu avları adaletli bir şekilde sen paylaştır bakalım.”

                Tilki önce aslanın önünde saygıyla eğilir, yeri öper sonra, “Bu semiz yaban öküzü, efendimizin kuşluk yemeğidir, güne bunu yiyerek başlarsınız. Şu keçi de aziz padişahımıza, öğle yemeği için güzel bir yahni olur. Lütuf ve kerem sahibi sultanımızın akşam yemeğindeki çerezi de tavşan olsun” der.

                Aslan: “Ey tilki, adaletin ışığını sen yaktın. Tam hakça paylaştırdın. Söyle bakalım, bu taksimi kimden öğrendin?”

                Tilki kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp kurnazca gülerek, “KURDUN BAŞINA GELENLERDEN EFENDİM, KURDUN BAŞINA GELENLERDEN” der. Aslan, “ALÇAK KURDUN BAŞINA GELENLERDEN İBRET ALIP HİKMETLE DAVRANDIĞIN İÇİN, BÜTÜN AVLARI SANA BAĞIŞLIYORUM” diyerek tilkiyi ödüllendirir.

                Mesnevîde bu anlatılan hikâyenin bütünü, insanın Allah’a doğru yaptığı manevi seyahatte; ruh, akıl ve nefs anlatılır. Ancak hikâyenin buraya kadarki kısmı; ADALET REFORMU TARTIŞMALARININ 2020 YILI BUGÜNKÜ ZEMİNİNİ ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE AYNEN OLDUĞU GİBİ YANSITIYOR…

                Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu, tam da bu hikâyede anlatılanlarla örtülecek şekilde bu konuyu çok güzel bir şekilde yazmış. “AYM KARARLARINA KARŞI DİRENME NEYİN NESİ!!” başlığı ile Yeni Mesaj gazetesinde 20.10.2020 tarihinde yayınlanan yazısında şöyle deniliyor:

                “Yazar Oktay AKBAL’ın kitabının adıydı: “ÖNCE EKMEKLER BOZULDU” ! Biz de soralım: HUKUK DA MI BOZULDU?

                Hali hazırda mevcut olan gidişat bunu iyi bir şekilde gösteriyor. Karşımızdaki bu duran tablonun adı “YARGILAŞAN SİYASET”… Siyaset yargının yerini almış bir durumdadır.”

                2020 bugünkü, reform paketlerinin temelinde yine de ADALET KAVRAMI VAR…

                Ama hangi zeminde. Mesnevide olduğu gibi; Bir kurt, bir tilki ve bir aslan arasındaki ADALET REFORMUNUN AKIBETİ YİNE DE O MESNEVİDEKİ HİKÂYEDE GİZLİDİR…

                Ahlakın esas alınmadığı REFORM PAKETLERİNDEN ADALET ÇIKMAZ. Zira konu artık yazılılık değil. Yazılı reform paketlerinin hepsi birden şu anda tükendi.

İnsan reformuna ise henüz hiç başlanmadı.

                Dolayısıyla ADALETTE ESAS BİR BİÇİMDE HENÜZ DAHA GİREMEDİK…

                Kur’ân Ne Diyor?

                “Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğramışlarınkine ve gazaba uğrayanlarınkine bizleri iletme.” (1. Fâtiha Sûresi, Âyetler/ 6-7) • Pazar 3 ° / -1 ° Bulutlu
 • Pazartesi 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27