Önder Balıkçı (YAKAMOZ)


Yılmaz’ın da diğerlerinden farkı yok

Yılmaz’ın da diğerlerinden farkı yok


Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen ve bir şirketin, Madra Dağları’nda siyanürle altın aramasına ışık yakan komisyon raporuna CHP grubundan 82 meclis üyesinin “evet” dediğinin ortaya çıkması tartışmalara yol açtı. Bazı arkadaşlar ve CHP’liler, “Biz hiç siyanürle altın aranmasını kabul eder miyiz?” diyorlar. Bazıları da konuyu dile getirdiğimiz için bizlere kırıldıklarını ima ediyorlar. Elbette ki ben de CHP’lilerin, siyanürle altın aranmasına olumlu bakmalarına ihtimal vermiyorum ama başka bir noktanın altını özellikle çiziyorum. Meclisteki CHP grubu, gündeme gelen konular üzerinde daha önce çok daha iyi araştırma yapmalı ve daha özenli davranmalı. Çünkü mecliste “bıçak sırtı” denilebilecek şekilde sayısal üstünlüğü elinde bulunduran AKP grubu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bence çok iyi niyetli davranmıyorlar. Gündeme getirdikleri bazı konular net değil, yoruma açık. Bilinçsizce, iyi araştırılmadan verilecek “evet” oyları, her an muhalefet belediyelerinin çıkarlarını vurabilir. Zaten özellikle CHP’li belediyeler olmak üzere ilçe belediyelerinin gelirlerinin yarısından fazlası AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesine gidiyor. Gelir getirici tüm kalemler Büyükşehir’in kasasına girerken, masraf gerektiren tüm kalemler ilçe belediyelerinin sırtına yüklendi.

İşte Büyükşehir Belediyesi’nin son toplantısında, kamuya ait tüm yerlerin ihalesi için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi gündem maddesi görüşüldü. Açıklıktan yoksun olan bu maddeye Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, haklı olarak karşı çıkıp, tepki gösterdi. Bu konudaki kuşkularını dile getirdi. Madde oy çokluğuyla kabul edilince de kararın iptali için yargıya başvuracağını açıkladı.

Şu gerçeği artık Güney Marmara’daki tüm CHP’li ve İyi Partili belediye başkanları iyi bilsin. Şimdiye kadar nasıl ki Edip Uğur ve Zekai Kafaoğlu, kendilerinden olmayan ilçe belediyelerine en küçük bir destek bile vermedilerse Yücel Yılmaz’dan da farklı bir tutum beklemesinler. Zaten Yılmaz’ın bir yılı aşkın süredir yürüttüğü başkanlık görevindeki çizgisi de bunu gösteriyor. Yılmaz, aynı Uğur ve Kafaoğlu gibi parti örgütlerini karşısına almamak için muhalefet belediye başkanlarının ilçelerine ciddi bir hizmet götürmüyor. Hatta Erdek Belediye Başkanlığını ziyaret bile edemiyor.

Öyleyse ilçe belediye başkanlarına düşen tek uygulama var. “Teslimiyetçi” politikalardan vazgeçip, “Şahin” bir politika izleyerek ilçelerinin haklarını savunmak ve gerektiğinde hemen yargıya başvurmak. Bunun başka yolu yok.Önümüzde daha dört yıl var, unutmayın. Bir bakarsınız ki, dört yıl geçip gitmiş bile…demokrat
18.05.2020 10:59:31
Tamamen katılıyorum."Büyükşehir yasası"-evinizin içinde başka bir ev inşaası gibi-bir ihanet projesiydi.O çıktığından bu yana ülkede bütün taşlar oynadı.Sen gel en büyük ilçeden sahili al,suyu al,merkezi gelir yerlerini al;mezarlığı ve çöpü ona bırak.Sonra dön,yönetemiyorsun de...Balıkesir zulmü vardı,şimdi katmerlendi...

 • Çarşamba 2 ° / -10 ° Güneşli
 • Perşembe 6 ° / -10 ° Güneşli
 • Cuma 10 ° / -1 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.569%0,28
 • DOLAR

  7,3994% -0,87
 • EURO

  8,9643% -1,03
 • GRAM ALTIN

  444,60% 0,66
 • Ç. ALTIN

  733,59% 0,66