YÜKSELEN DEĞER BOR MADENİ
Bor madeni nedir? Özellikleri nelerdir?
Tarih: 12.2.2017 11:53:42
​Orhan SÜNER

Dünyada ve ülkemizde adını sıkça duyduğumuz önemli bir yeraltı kaynağı olan Bor madeninin bilinen ve bilinmeyen yönleriyle aktaralım.

Bor madeni nedir? Özellikleri nelerdir?

“B” simgesiyle gösterilen, sert yapılı olup ısılara karşı dayanıklı yarı metal bir elementtir. Eski dönemlerde adından sıkça söz ettiren Bor, yaklaşık 4000 sene önce ilk defa Tibet´te karşımıza çıkmıştır. İleriki dönemlerde Hitit ve Sümer uygarlıkları tarafından altın gümüş işçiliğinde kullanılmış, eski Yunanlılarda ise temizlik, Romalılarda cam, Araplarda ilaç, Mısırlılarda mumyalama işlerinde kullanılmıştır.

Tabiatta serbest halde bulunmayan “Bor”un, yarı iletken özelliğe sahip olup 230´a yakın minerali bulunur. Ülkemiz, %73´ü aşan rezervi ile en önemli yeraltı kaynaklarından sayılabilecek olan Bor madeninde dünyada ilk sırada yer almaktadır. Ne derece önemli olduğunu kavrayabilmemiz için ülkemizde hangi alanlarda kullanıldığına bir göz atalım.

Hakkında yapılan çalışmalar ve araştırmaların sonucu günümüzde gözde yer altı kaynağı konumuna gelen “Bor”un, özellikle ileri teknoloji ile üretilen ürünlerin varlığı arttıkça yeni keşifler sayesinde bor madeninin petrolde olduğu gibi uluslararası bir mücadeleyi ortaya çıkaracağından şüphe yok.

Hidrojenin oldukça düşük sıcaklıklarda bile sıvılaşması ve patlayıcı gaz olarak tehlike arz etmesi sonucu “Bor”da bulunan elementlerin hidrojen taşıma ile ilgili kapasiteleri, sıcağa karşı oldukça dirençli olması, yakıt açısından taşıma özelliği ve taşıyıcı olarak kullanılması “Bor”un ileri teknolojideki önemini ortaya koyuyor. Günümüzde uçakların yakıtlarında katkı malzemesi olarak kullanılan bor ileriki yıllarda kara ve deniz taşıtların da uzay araçlarında, pillerin uzun ömürlü olmasında başta olmak üzere kullanım alanları genişleyecektir. Örneğin;  geçen birkaç ay önce proje kapsamında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayinin birlikte yürüttüğü çalışma sonucu 400 dolarlık minimum ton değeri bordan 4 milyon doları bulan %96 saflıkta, uzun menzilli füzeler ve roketlerde yakıt katkısı olarak kullanılabilecek bor ürünü elde edildi.

Türkiye´deki kullanım alanlarına baktığımızda ise cam sanayi, seramik sanayi, temizlik sanayi, savunma sanayinde, tarımda ve metalürji sektöründe, uzay ve havacılık endüstrisinde, enerji sanayinde, sağlık sektöründe, çimento üretiminde kullanılmaktadır.

Ülkemiz açısından çok önemli bir değere sahip olduğumuzu ne kadar yazsak anlatamayız… Dünyada lider bir konumda olduğumuz bor madenine gereken hassasiyeti gösterip gerekli teknolojiye ve bilime sahip olmalıyız.

Son söz!

Bir milletin yükselmesi yer altı zenginliklerinin işlem ve değerlendirilmesine bağlıdır.

                                                                       Gazi Mustafa Kemal Atatürk

/resimler/2017-2/12/1155534757244.jpg

Anahtar Kelimeler: YÜKSELEN, DEĞER, MADENİ
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
serkan tekin
20.8.2017 08:24:49
benim merak ettiğim bor madeninin nasıl sıvılaştırabiliriz bunun için neler gerekli pil gibi yada yakıt ta kullanmamız için neler gerekli alt yapı için
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Reklam

/resimler/2018-1/2/0956469710140.jpg

/resimler/2017-11/28/1017556312309.jpg

avşa adası otelleri

kutlu creative

erdek otelleri

studio neo

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
REKLAM

bandırma haber