Murat SERT


YÜKSELEN VARLIK DİJİTAL SERMAYE

YÜKSELEN VARLIK DİJİTAL SERMAYE


eknoloji ilerledikçe hayatımızı kolaylaştıracak yeni fikirler, yeni araçlar geliştiriliyor. İnsana bağlı süreçlerin hata yapma veya başarısız olma ihtimalini göz önünde bulunduran şirketler artık daha akıllı cihazlarla hayatımıza giriyor. Hayatımız akıllı cihazlarla doldukça bizlerin bıraktığı dijital izler karşımıza çıkmaktadır.

İster istemez hepimiz dijital izler bırakıyoruz. En basitinden; internette dinlediğimiz şarkılar, arattığımız kelimeler, beğendiğimiz resimler, kredi kartlarıyla yaptığımız alışverişler, marketlerin clup kartları, gps verilerimiz, ziyaret ettiğimiz yerler, telefon görüşmelerimiz ve daha sayamadığım binlerce mecra bizlerin dijital verilerini oluşturuyor.

Güncel hayatta bizlerin bıraktığı dijital izler normalde tek başlarına bir anlam ifade etmeyebilir ancak sistematik bir şekilde saklanmış uzun süreli dijital izleriniz anlamlı pek çok bilgiyi ortaya koyabilir. Örneğin hareket bilgilerinizle tüketim alışkanlıklarınız karşılaştırıldığında gideceğiniz yere göre ne satın alacağınız önceden tahmin edilebilir. Dinlediğiniz şarkılar veya beğendiğiniz resimler ile ruh halinizin durumu tahmin edilip ilgi alanlarınız belirlenebilir ve size özel hizmet üretilip moral durumunuz yükseltilebilir. Sizin dijital izleriniz size özel bilgiler verir ancak bu izlerin milyonlarcası bir araya getirilirse BIGDATA´yı yani dijital sermayeyi oluşturur.

Her canlı ve süreç gibi iş dünyası da kendi evrimini yaşıyor. Bu evrim içinde başlarda maddi sermaye çok önemliyken yıllar geçtikçe emek faktörünün önemi anlaşıldı ve ?Bir işletmenin en değerli varlığı insan sermayesidir? dendi. Çünkü insan sermayesinin niteliği arttırılmadan ve iç müşteri denilen çalışanların memnuniyeti sağlanmadan kalite ve performansta artış sağlanamıyordu.

Günümüze geldiğimizde ise maddi sermaye ve insan sermayesine dijital sermaye eklendi.  Dijital sermayeyi işletmeler için değerli kılan, pek çok veri içinde anlamlı bilgilerin bulunmasıdır. Bu bilgiler sizin geleceği görmenizi ve daha isabetli kararlar almanızı sağlar. Örneğin bir ürününüzün pazar payını daha müşterilerinize sunmadan tahmin edebilirsiniz. Olası riskleri önceden görüp tedbir alabilir, rakiplerinizin zayıf yanlarını tespit edip kendi ürününüze üstünlük olarak yansıtabilirsiniz. İnsanların yorumlarından şikâyet ve memnuniyetler doğrultusunda daha ihtiyaca yönelik ürün geliştirebilir, müşteri memnuniyetiyle beraber bir marka sadakati yaratabilirsiniz.

İşletmelerin sahip olduğu dijital sermaye bir nevi Aladdin´in Sihirli Lambası gibidir. ?Siz, o dijital sermayeden amaç ve hedefleriniz doğrultusunda isteyin o size versin?, demek isterdim ama önce o dijital sermayeden faydalanmak için gerçekten ne yaptığını bilen profesyonellere ihtiyacınız vardır. Dijital sermayeniz size istediğinizi verene kadar birçok süreçten geçer. Öncelikli olarak tasnif edilmeli kullanılacak veriler tanımlanmalıdır. Hatta matbu evraklarınız dijitalleştirilip süreçlere dâhil edilmelidir.

Size gelen müşteri telefonları, tedarikçi ve satış kanalı bilgileri, sosyal medya ve coğrafi konum bilgileri, şikâyetler, haberler, finansal raporlar, rakiplerin bilgileri, gözlem ve anket raporları, mevsimsel hareketler, tüketici eğilimleri ve aklınıza gelebilecek dijitalleştirilebilen her şey sizin dijital sermayenizi oluşturacaktır. Verilerin doğru şekilde toplanıp ayrıştırılması, hedef ve amaçların ortaya konması, bu doğrultuda doğru algoritmalar ile sonuca gidilip sonuçların test edilmesi, gerekirse test sonuçlarının tekrar ve tekrar sürece dâhil edilerek istenilen sonuç elde edilene kadar yenilenmesi gerekir.  Süreç gerçekten bilgi ve deneyim isteyen bunun yanında güçlü donanımlara ihtiyaç duyan matematiksel ve istatiksel bir konudur. Gerçekleştirilen veri analizleri ile elde edilen bilgiler ise yaşanan güçlüğe ve çekilen çileye değen bilgilerdir. Bu nedenle dünya şirketleri kendi dijital sermayelerini oluşturmak için birbirleriyle yarışıyor. Terabyte hatta Petabyte´larca veri yüksek güvenlikli depolama alanlarında muhafaza ediliyor.

Günümüz dijital çağ ise bu dijital çağın en önemli unsuru dijital sermaye olarak karşımıza çıkmaktadır. 90´lı yıllara kadar maddi sermaye önemli bir avantajdı ve bu avantaj 2015´li yıllara yani süper bilgisayarlar çıkana kadar insan sermayesinin niteliği arttırılarak önemli bir rekabet unsuru haline getirilmiştir. Süper bilgisayarlar ve süper işlemci güçleri ise işletmelere daha fazla hız ve bunun yanı sıra daha isabetli geleceği ön görme ve karar verme yetisini kazandırıyor. Sadece bu kadar da değil, eğer iyi bir dijital sermayeniz varsa onunla ne yapacağınız size kalmış?    Dr. Business Yönetim Danışmanı Uzm. Murat SERT • Pazar 8 ° / 2 ° Bulutlu
 • Pazartesi 7 ° / 1 ° Bulutlu
 • Salı 9 ° / -1 ° Parçalı bulutlu

Balıkesir

19.01.2020

 • İMSAK 06:52
 • GÜNEŞ 08:19
 • ÖĞLE 13:24
 • İKİNDİ 15:56
 • AKŞAM 18:19
 • YATSI 19:41
 • BIST 100

  121.475%0,39
 • DOLAR

  5,8884% 0,54
 • EURO

  6,5319% 0,03
 • GRAM ALTIN

  295,25% 0,90
 • ÇEYREK ALTIN

  487,1625% 0,90