YÜKSELEN VARLIK DİJİTAL SERMAYE
YÜKSELEN VARLIK DİJİTAL SERMAYE
Tarih: 8.9.2019 08:07:27
Murat SERT

eknoloji ilerledikçe hayatımızı kolaylaştıracak yeni fikirler, yeni araçlar geliştiriliyor. İnsana bağlı süreçlerin hata yapma veya başarısız olma ihtimalini göz önünde bulunduran şirketler artık daha akıllı cihazlarla hayatımıza giriyor. Hayatımız akıllı cihazlarla doldukça bizlerin bıraktığı dijital izler karşımıza çıkmaktadır.

İster istemez hepimiz dijital izler bırakıyoruz. En basitinden; internette dinlediğimiz şarkılar, arattığımız kelimeler, beğendiğimiz resimler, kredi kartlarıyla yaptığımız alışverişler, marketlerin clup kartları, gps verilerimiz, ziyaret ettiğimiz yerler, telefon görüşmelerimiz ve daha sayamadığım binlerce mecra bizlerin dijital verilerini oluşturuyor.

Güncel hayatta bizlerin bıraktığı dijital izler normalde tek başlarına bir anlam ifade etmeyebilir ancak sistematik bir şekilde saklanmış uzun süreli dijital izleriniz anlamlı pek çok bilgiyi ortaya koyabilir. Örneğin hareket bilgilerinizle tüketim alışkanlıklarınız karşılaştırıldığında gideceğiniz yere göre ne satın alacağınız önceden tahmin edilebilir. Dinlediğiniz şarkılar veya beğendiğiniz resimler ile ruh halinizin durumu tahmin edilip ilgi alanlarınız belirlenebilir ve size özel hizmet üretilip moral durumunuz yükseltilebilir. Sizin dijital izleriniz size özel bilgiler verir ancak bu izlerin milyonlarcası bir araya getirilirse BIGDATA´yı yani dijital sermayeyi oluşturur.

Her canlı ve süreç gibi iş dünyası da kendi evrimini yaşıyor. Bu evrim içinde başlarda maddi sermaye çok önemliyken yıllar geçtikçe emek faktörünün önemi anlaşıldı ve “Bir işletmenin en değerli varlığı insan sermayesidir” dendi. Çünkü insan sermayesinin niteliği arttırılmadan ve iç müşteri denilen çalışanların memnuniyeti sağlanmadan kalite ve performansta artış sağlanamıyordu.

Günümüze geldiğimizde ise maddi sermaye ve insan sermayesine dijital sermaye eklendi.  Dijital sermayeyi işletmeler için değerli kılan, pek çok veri içinde anlamlı bilgilerin bulunmasıdır. Bu bilgiler sizin geleceği görmenizi ve daha isabetli kararlar almanızı sağlar. Örneğin bir ürününüzün pazar payını daha müşterilerinize sunmadan tahmin edebilirsiniz. Olası riskleri önceden görüp tedbir alabilir, rakiplerinizin zayıf yanlarını tespit edip kendi ürününüze üstünlük olarak yansıtabilirsiniz. İnsanların yorumlarından şikâyet ve memnuniyetler doğrultusunda daha ihtiyaca yönelik ürün geliştirebilir, müşteri memnuniyetiyle beraber bir marka sadakati yaratabilirsiniz.

İşletmelerin sahip olduğu dijital sermaye bir nevi Aladdin´in Sihirli Lambası gibidir. “Siz, o dijital sermayeden amaç ve hedefleriniz doğrultusunda isteyin o size versin”, demek isterdim ama önce o dijital sermayeden faydalanmak için gerçekten ne yaptığını bilen profesyonellere ihtiyacınız vardır. Dijital sermayeniz size istediğinizi verene kadar birçok süreçten geçer. Öncelikli olarak tasnif edilmeli kullanılacak veriler tanımlanmalıdır. Hatta matbu evraklarınız dijitalleştirilip süreçlere dâhil edilmelidir.

Size gelen müşteri telefonları, tedarikçi ve satış kanalı bilgileri, sosyal medya ve coğrafi konum bilgileri, şikâyetler, haberler, finansal raporlar, rakiplerin bilgileri, gözlem ve anket raporları, mevsimsel hareketler, tüketici eğilimleri ve aklınıza gelebilecek dijitalleştirilebilen her şey sizin dijital sermayenizi oluşturacaktır. Verilerin doğru şekilde toplanıp ayrıştırılması, hedef ve amaçların ortaya konması, bu doğrultuda doğru algoritmalar ile sonuca gidilip sonuçların test edilmesi, gerekirse test sonuçlarının tekrar ve tekrar sürece dâhil edilerek istenilen sonuç elde edilene kadar yenilenmesi gerekir.  Süreç gerçekten bilgi ve deneyim isteyen bunun yanında güçlü donanımlara ihtiyaç duyan matematiksel ve istatiksel bir konudur. Gerçekleştirilen veri analizleri ile elde edilen bilgiler ise yaşanan güçlüğe ve çekilen çileye değen bilgilerdir. Bu nedenle dünya şirketleri kendi dijital sermayelerini oluşturmak için birbirleriyle yarışıyor. Terabyte hatta Petabyte´larca veri yüksek güvenlikli depolama alanlarında muhafaza ediliyor.

Günümüz dijital çağ ise bu dijital çağın en önemli unsuru dijital sermaye olarak karşımıza çıkmaktadır. 90´lı yıllara kadar maddi sermaye önemli bir avantajdı ve bu avantaj 2015´li yıllara yani süper bilgisayarlar çıkana kadar insan sermayesinin niteliği arttırılarak önemli bir rekabet unsuru haline getirilmiştir. Süper bilgisayarlar ve süper işlemci güçleri ise işletmelere daha fazla hız ve bunun yanı sıra daha isabetli geleceği ön görme ve karar verme yetisini kazandırıyor. Sadece bu kadar da değil, eğer iyi bir dijital sermayeniz varsa onunla ne yapacağınız size kalmış…    Dr. Business Yönetim Danışmanı Uzm. Murat SERT

Anahtar Kelimeler: YÜKSELEN, VARLIK, DİJİTAL, SERMAYE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Karma Ekonomi Modeli (19 Eylül 2019 - Perşembe)
12 EYLÜL´ DE SALLANDIK AMA YIKILMADIK (12 Eylül 2019 - Perşembe)
Altınsız Olur Ama Ormansız Olmaz (17 Ağustos 2019 - Cumartesi)
Türkiye Ekonomisi Daha Ne Kadar Dayanır (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
YENİ NESİL FİNANSAL ORDULAR (31 Temmuz 2019 - Çarşamba)
Marka Olmak Mı Olmamak Mı? (13 Temmuz 2019 - Cumartesi)
İşletme Entropisi Ve Performans (23 Nisan 2019 - Salı)
Yaratıcı Düşünce Ve Rekabet (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Başarısızlığın Anatomisi (14 Mart 2019 - Perşembe)
Kişisel Marka Olmak (07 Mart 2019 - Perşembe)
Bir Şehrin Lideri Olmak (24 Şubat 2019 - Pazar)
Hiç Çocuklarla Yüzleştiniz mi? (21 Şubat 2019 - Perşembe)
Türk Siyaseti, Silo Sendromu ve CHP (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
Şu Seçimlere Nereden Başlamalı (15 Şubat 2019 - Cuma)
Bandırma Marka Kent Olur mu? (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
NASIL KURTARACAĞIZ BANDIRMA EKONOMİSİNİ (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
BANDIRMA NEDEN SEVİLİR (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
Sayfa:
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847
Reklamlar

 /resimler/2019-8/30/0133327978785.gif

/resimler/2018-9/30/1528469501556.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Balikesir için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:37 08:20 13:21 15:46 18:04 19:35
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
1842 Sultan İkinci Abdulhamid han`ın doğumu
1950 Askerlerimizin Güney Kore`ye gidişi.
2006 Fıtına
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5