Hedef (GÜNDEM)


Zeytin ağacı ile sohbet

Zeytin ağacı ile sohbet


  26 Kasım Dünya Zeytin Ağacı Günü  

Zeytin ağacı ile sohbet

Bir zamanların petrolüydü, zeytinyağı.

Tüm dinler için kutsal sayılan bu ağaçla Anadolu’da binlerce yıldır birlikteyiz. Peki, değerini biliyor muyuz? Yani bilseydik, 6 bin ağacı bir gecede keser miydik?

Zeytin, mitolojide adı geçen bir meyve. Tek tanrılı üç büyük din için kutsal bir bitki. Arap ülkelerinde hurma ile açılan oruç, ülkemizde zeytin ile açılır. Hz. Muhammed, saçlarına ve vücuduna zeytinyağı sürermiş. Hippi gençliğimizde yaz aylarında, tek bir şort ile tüm günümüzü geçirdiğimiz günlerde, Akdeniz’in yakıcı güneşi ve tuzuna karşı vücudumuzu ve uzun saçlarımızı zeytinyağı ile korurduk. Eski Mısır’da otlar ile karıştırılıp, kozmetik olarak kullanılıyormuş. Helenistik dönemde zeytin ağacı kesmenin cezası insan öldürmekle bir sayılıyor ve suçlu, ölüm cezasına çarptırılıyormuş. Düşünün.

 40 BİN YILLIK BİRLİKTELİK

Zeytin ağacındaki çiçeklerin 20’sinden 1’i anca zeytine dönüşüyor. Meyve ilk önce mor, sonra yeşil, sonra da siyah rengi alıyor. A, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Zeytin ağaçları 3 bin yıl yaşıyormuş. Ben bin 500 yıllığına sırtımı dayadım ve uyudum. Bir tanesinin içine girdim ve uyudum. Bir tanesinin içine girdim ve ağaçla konuştum, sanırım dinledi, usulca dallarını salladı. Zeytin ağaçları yaşlı ama zeytinyağı, insanda yaşlanmayı geciktiriyor. Hücre ve dokuların yaşlanmaya karşı direncini artırıyor. Yüksek miktarda doymamış yağ içerdiği için kötü kolesterolü dengede tutarken, iyiyi artırıyor, kemikleri de güçlendirerek mide dostu oluyor. Yemeklerden önce içildiğinde mide çeperini kaplayıp, gastrit ve ülser gibi hastalıklara yakalanma riskini önlüyor.

Zeytinyağı, katı ve sıvı tüm yağlar arasında en kolay hazmedilen yağ. Yeni doğmuş bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan linoleik asit oranı zeytinyağında yüksek düzeyde olduğundan, bebek bekleyen ve emzikli annelerin beslenmesi için en uygun yağ. Türk mutfağı, ‘Zeytinyağlılar’ olarak adlandırılan bir yemek kategorisine sahip dünyadaki tek mutfaktır. HASTASIYIM.”

                                   AYHAN SİCİMOĞLU • Perşembe 6 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 11 ° / 1 ° Sağanak
 • Cumartesi 10 ° / 1 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.467%0,00
 • DOLAR

  7,4019% -0,16
 • EURO

  8,9693% -0,10
 • GRAM ALTIN

  438,72% 0,37
 • Ç. ALTIN

  723,888% 0,37